Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:44:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Stemple Walcowe  (Przeczytany 68596 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #45 dnia: 23 Grudnia 2016, 22:51:35 »
Tak sobie myślałem o tej teorii i ma ona trochę sensu. Gdyby takie narzędzie istniało, to rytownik mógłby odbijać każdą puncę od razu na wszystkich stemplach walca, obracając go wokół osi. Dzięki temu istniałaby powtarzalność stempli, gdyż punca byłaby ta sama i odbijana w tej samej linii. Następna punca byłaby dokładnie ustawiona w tej samej linii, itd. Ułatwiałoby to bardzo dokładne ustawianie napisu w linii.
Bardzo pomysłowe rozwiązanie..., ale wątpię w to, że takie urządzenie mogło istnieć. Po dokładnej analizie stempli awersu czy rewersu możemy zauważyć drobne różnice w ułożeniu: liter, interpunkcji czy innych znaków. Jak wiemy walcowanie to specyficzna technika, której charakterystyczną cechą jest powtarzalność, drobne różnice odległości pomiędzy poszczególnymi znakami po prostu nie są od razu zauważalne. Jeżeli mnie pamięć nie myli, o powielaniu stempla możemy mówić dopiero po wynalezieniu pantografu grawerskiego, ale to już koniec XVIII w.
Cytuj
Zakładając, że to prawda, ciekawe dlaczego awers był obrócony o 90° (?)
Też się nad tym zastanawiam..., jak już wcześniej napisałem, może posiadali kilka zestawów walców i dowolnie je instalowali. Jedno czego jestem pewien, taki układ stempli był błędny, bo możemy zaobserwować dużo więcej przypadków przesunięcia stempli..., a może jednak walce nie były dokładnie spasowane.
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #46 dnia: 23 Grudnia 2016, 23:26:40 »
Poniżej przykład odmiennego ułożenia poszczególnych elementów rysunku monety (różne odległości pomiędzy literami itp.).
« Ostatnia zmiana: 23 Grudnia 2016, 23:36:44 wysłana przez Marienburg »
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #47 dnia: 24 Grudnia 2016, 01:27:12 »
Poniżej przykład odmiennego ułożenia poszczególnych elementów rysunku monety (różne odległości pomiędzy literami itp.).

Ciekawa różnica interpunkcyjna.

Kilka uwag:
1. To sa trojaki malborskie, ktore nie wykazuja tej cechy (90° obrotu) i dodatkowo rewers byl ustawiony osiowo, wiec ten patent nie dzialal. Ja mialem na mysli tylko Ryge, gdzie szukalem uzasadnienia dla dosc powszechnego zjawiska obrocenia stempli o 90°.
2. Uzycie patentu nie oznaczalo, ze wszystkie rewersy mialyby byc jednakowe, lecz ze odbijanie punc bylo usprawnione. Litery latwiej byloby wybijac w jednej linii. Powtarzalnosc punc bylaby wlasciwie 100% - na jednym walcu.
3. Walca nie mozna ustawiac dowolnie lecz tylko w te albo we w te o 180°, nie da sie takze obrocic jednego walca wedlug drugiego o 90°.
« Ostatnia zmiana: 25 Grudnia 2016, 15:37:30 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #48 dnia: 24 Grudnia 2016, 19:10:16 »
I jeszcze jedno zdjecie ze strony mennicy w Segovii. Wymienialny stempel. Nie wiem co powodowalo kims, by wprowadzic taki wynalazek, ale mial on kilka wad. Jesli uszkodzony zostal jeden stempel, to nadal caly krazek trzeba bylo naprawiac, pasowanie na walku wprowadzalo jeszcze jedna mozliwosc bledu, ze wgledu na luzy w kwadratowym otworze.
« Ostatnia zmiana: 24 Grudnia 2016, 19:12:33 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #49 dnia: 25 Grudnia 2016, 20:35:29 »
Z 25 moich trojakow ryskich Batorego z okresu 1583-86 wszystkie maja rewers obrocony o 90° (lub 270°) wobec awersu.
Na dodatek znalazlem jeszcze cos takiego:
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #50 dnia: 25 Grudnia 2016, 21:20:52 »
W archiwum WCN znalazlem jeszcze takie ciekawostki:
« Ostatnia zmiana: 25 Grudnia 2016, 21:22:23 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #51 dnia: 26 Grudnia 2016, 22:48:07 »
Poniżej przykład odmiennego ułożenia poszczególnych elementów rysunku monety (różne odległości pomiędzy literami itp.).

Ciekawa różnica interpunkcyjna.

Kilka uwag:
1. To sa trojaki malborskie, ktore nie wykazuja tej cechy (90° obrotu) i dodatkowo rewers byl ustawiony osiowo, wiec ten patent nie dzialal. Ja mialem na mysli tylko Ryge, gdzie szukalem uzasadnienia dla dosc powszechnego zjawiska obrocenia stempli o 90°.
A dlaczego miałby nie działać? Myślę, że to już kwestia odpowiedniego montażu urządzenia i właściwie dobranych ograniczników.
Cytuj
2. Uzycie patentu nie oznaczalo, ze wszystkie rewersy mialyby byc jednakowe, lecz ze odbijanie punc bylo usprawnione. Litery latwiej byloby wybijac w jednej linii. Powtarzalnosc punc bylaby wlasciwie 100% - na jednym walcu.
Poniżej parę zdjęć trojaków ryskich z 1594 r. proszę, sprawdź jak to było z tą powtarzalnością.


Cytuj
3. Walca nie mozna ustawiac dowolnie lecz tylko w te albo we w te o 180°, nie da sie takze obrocic jednego walca wedlug drugiego o 90°.
Jasne, że tak tu zupełna zgoda..., inaczej się nie da.  Pisząc "dowolnie" miałem na myśli dowolność ułożenia stempli (pion/poziom), a nie o obrocie jednego walce względem drugiego.
« Ostatnia zmiana: 26 Grudnia 2016, 23:18:03 wysłana przez Marienburg »
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #52 dnia: 26 Grudnia 2016, 22:56:04 »
Nie wiem co powodowalo kims, by wprowadzic taki wynalazek, ale mial on kilka wad. Jesli uszkodzony zostal jeden stempel, to nadal caly krazek trzeba bylo naprawiac, pasowanie na walku wprowadzalo jeszcze jedna mozliwosc bledu, ze wgledu na luzy w kwadratowym otworze.
Tak wyglądała ówczesna myśl technologiczna.: )
Jestem ciekawy, jak Twoim zadaniem powinny wyglądać błędy powstałe na skutek wspomnianych luzów przy mocowaniu wałka.
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #53 dnia: 26 Grudnia 2016, 23:04:01 »
Z 25 moich trojakow ryskich Batorego z okresu 1583-86 wszystkie maja rewers obrocony o 90° (lub 270°) wobec awersu.
Bardzo ciekawe - 270°, to już sam nie wiem, a może stemple były w jakiś sposób "wkręcane" do wałka i stąd różne ułożenie stempla. 
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #54 dnia: 26 Grudnia 2016, 23:28:36 »
Kilka uwag:
1. To sa trojaki malborskie, ktore nie wykazuja tej cechy (90° obrotu) i dodatkowo rewers byl ustawiony osiowo, wiec ten patent nie dzialal. Ja mialem na mysli tylko Ryge, gdzie szukalem uzasadnienia dla dosc powszechnego zjawiska obrocenia stempli o 90°.
A dlaczego miałby nie działać? Myślę, że to już kwestia odpowiedniego montażu urządzenia i właściwie dobranych ograniczników.
Zobacz zalaczony szkic, bicie napisow w ten sposob:
a) nie zgadza sie z obserwacja monet Ryskich
b) moj wynalazek nie pomaga ustawiac napisu rewersu w linii

Cytuj
Cytuj
2. Uzycie patentu nie oznaczalo, ze wszystkie rewersy mialyby byc jednakowe, lecz ze odbijanie punc bylo usprawnione. Litery latwiej byloby wybijac w jednej linii. Powtarzalnosc punc bylaby wlasciwie 100% - na jednym walcu.
Poniżej parę zdjęć trojaków ryskich z 1594 r. proszę, sprawdź jak to było z tą powtarzalnością.
Praca domowa w Swieta, nieladnie. ;) po pobieznych ogledzinach, powtarzalnosc punc wydaje sie bardzo wysoka.
Cytuj
Cytuj
3. Walca nie mozna ustawiac dowolnie lecz tylko w te albo we w te o 180°, nie da sie takze obrocic jednego walca wedlug drugiego o 90°.
Jasne, że tak tu zupełna zgoda..., inaczej się nie da.  Pisząc "dowolnie" miałem na myśli dowolność ułożenia stempli (pion/poziom), a nie o obrocie jednego walce względem drugiego.

Tu mam problem, bo wciaz nie wiem na 100%, ze istnialy w tym okresie walki z wymiennymi stemplami, i ze byly uzywane np. w Rydze.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #55 dnia: 26 Grudnia 2016, 23:30:21 »
Z 25 moich trojakow ryskich Batorego z okresu 1583-86 wszystkie maja rewers obrocony o 90° (lub 270°) wobec awersu.
Bardzo ciekawe - 270°, to już sam nie wiem, a może stemple były w jakiś sposób "wkręcane" do wałka i stąd różne ułożenie stempla. 

Nie daj sie zwariowac, obrot o 270° to to samo co o 90°, tylko w druga strone.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #56 dnia: 26 Grudnia 2016, 23:33:39 »
Cytuj
Nie wiem co powodowalo kims, by wprowadzic taki wynalazek, ale mial on kilka wad. Jesli uszkodzony zostal jeden stempel, to nadal caly krazek trzeba bylo naprawiac, pasowanie na walku wprowadzalo jeszcze jedna mozliwosc bledu, ze wgledu na luzy w kwadratowym otworze.
Tak wyglądała ówczesna myśl technologiczna.: )
Jestem ciekawy, jak Twoim zadaniem powinny wyglądać błędy powstałe na skutek wspomnianych luzów przy mocowaniu wałka.

Luzy na kwadracie powodowaly (a) przesuniecie stempli awersu wzgledem rewersu i (b) mozliwe zakleszczanie sie stempli.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #57 dnia: 26 Grudnia 2016, 23:50:48 »
Z 25 moich trojakow ryskich Batorego z okresu 1583-86 wszystkie maja rewers obrocony o 90° (lub 270°) wobec awersu.
Bardzo ciekawe - 270°, to już sam nie wiem, a może stemple były w jakiś sposób "wkręcane" do wałka i stąd różne ułożenie stempla. 

Nie daj sie zwariowac, obrot o 270° to to samo co o 90°, tylko w druga strone.
Myślę, że jeszcze jakoś się trzymam. :)
Bardziej mnie interesuje skąd ta rozbieżność..., po prostu nie wiedziałem, że było aż tyle wariantów ułożenia stempla rewersu względem awersu i na odwrót. 
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #58 dnia: 26 Grudnia 2016, 23:59:46 »
Cytuj
Luzy na kwadracie powodowaly (a) przesuniecie stempli awersu wzgledem rewersu i (b) mozliwe zakleszczanie sie stempli.
Też tak myślę..., nic innego nie przychodzi mi do głowy. :)
« Ostatnia zmiana: 27 Grudnia 2016, 00:08:51 wysłana przez Marienburg »
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Stemple Walcowe
« Odpowiedź #59 dnia: 27 Grudnia 2016, 00:33:50 »
Zobacz zalaczony szkic, bicie napisow w ten sposob:
a) nie zgadza sie z obserwacja monet Ryskich
b) moj wynalazek nie pomaga ustawiac napisu rewersu w linii
Jeżeli chodzi o trojaki ryskie to masz rację... 
Cytuj
Praca domowa w Swieta, nieladnie. ;) po pobieznych ogledzinach, powtarzalnosc punc wydaje sie bardzo wysoka.
Praca..., a ja myślałem, że to raczej przyjemność.   ;)
A co zrobisz z rożną wysokością pomiędzy poszczególnymi wierszami..., bo wałek powinien raczej być stabilny, a nie latać na boki.
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet