Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:59:19

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety  (Przeczytany 48414 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #30 dnia: 31 Grudnia 2016, 15:26:45 »
Lithuanian half-groat of Alexander Jagiellon, unclear reverse
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #31 dnia: 31 Grudnia 2016, 15:39:43 »
and some examples of mistakes in legends of Lithuanian half-groats, 1527, from our future book :)
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #32 dnia: 31 Grudnia 2016, 15:49:25 »
and some examples of mistakes in legends of Lithuanian half-groats, 1527, from our future book :)

I'm looking forward to the new catalog of Lithuanian half-groats  :D :D :D :D :D :D :D :D
Qui Non Proficit, Deficit.

gdrsb

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 332
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #33 dnia: 31 Grudnia 2016, 15:52:16 »
and some examples of mistakes in legends of Lithuanian half-groats, 1527, from our future book :)

I'm looking forward to the new catalog of Lithuanian half-groats  :D :D :D :D :D :D :D :D

Thanks, I'm working on it.  :)
Kanał numizmatyczny Youtube o monetach litewskich z lat 1495-1536.  https://www.youtube.com/channel/UCwEPpYSqc_8AVX6ObayWn6w/videos

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #34 dnia: 31 Grudnia 2016, 15:54:07 »
Tak jak obiecałem, wysyłam dwa zdjęcia omawianego fragmentu. Widać również na nim podwójne uderzenie (na literze E). Litery N i I nie straciły spójności mimo braku części blaszki. To mnie utwierdza w fakcie, że wada monety zaistniała przed biciem stempla
Dziękuję. :)
Zastanawiającej jest tylko to, że ten ubytek jest praktycznie identyczny zarówno po stronie rewersu, jak i awersu. Wszystko wskazuje mi na odprysk cienkiej warstwy srebra po bieleniu, przecież ubytek nie musiał być równomierny na całej powierzchni monety..., i stąd ten efekt „spójności” poszczególnych liter.
Poniżej zdjęcie, na którym zaznaczyłem kierunek zgięcia monety i wspomniany ubytek.
« Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2016, 15:55:46 wysłana przez Marienburg »
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #35 dnia: 31 Grudnia 2016, 16:06:00 »
Zgadzam się z Marcinem.
Jeśli ubytek zastąpił przed biciem, to litery nie powinny być uszkodzone, może co najwyżej z lekka niedobite. Czytelność ich nie powinna ucierpieć. Jeśli rozwarstwienie następuje po biciu, to rysunek staje się "rozmazany". Tu czytelność wydaje się bez zarzutu. Stawiałbym na zgięcie i rozwarstwienie krążka przed biciem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #36 dnia: 31 Grudnia 2016, 16:11:59 »
Zgadzam się z Marcinem.
Jeśli ubytek zastąpił przed biciem, to litery nie powinny być uszkodzone, może co najwyżej z lekka niedobite. Czytelność ich nie powinna ucierpieć. Jeśli rozwarstwienie następuje po biciu, to rysunek staje się "rozmazany". Tu czytelność wydaje się bez zarzutu. Stawiałbym na zgięcie i rozwarstwienie krążka przed biciem.

Czyli możemy przyjąć, że jednak jest to pewna forma destruktu, gdyż samo bicie było na rozwarstwionej i zgiętej blaszce. Samo "wyprostowanie" monety mogło nastąpić w trakcie uderzenia stempla.
Qui Non Proficit, Deficit.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #37 dnia: 31 Grudnia 2016, 16:19:59 »
Czyli możemy przyjąć, że jednak jest to pewna forma destruktu, gdyż samo bicie było na rozwarstwionej i zgiętej blaszce. Samo "wyprostowanie" monety mogło nastąpić w trakcie uderzenia stempla.
Ten problem bardzo mnie męczył..., dlatego postanowiłem sprawdzić go w sposób bardzo dogłębny..., już nie będę zdradzał szczegółów.
Z moich obserwacji wynika, że powyższy opis jest jak najbardziej prawdopodobny. :)
« Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2016, 16:51:45 wysłana przez Marienburg »
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #38 dnia: 31 Grudnia 2016, 23:29:43 »
Ten problem bardzo mnie męczył..., dlatego postanowiłem sprawdzić go w sposób bardzo dogłębny..., już nie będę zdradzał szczegółów.

Moze lepiej nie pisz :-X... bo chyba wiem cos zrobil.  ;D

a milosnikow destruktow zapraszam do przejrzenia tego watku:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9685.0.html
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #39 dnia: 01 Stycznia 2017, 02:08:25 »
Moze lepiej nie pisz :-X... bo chyba wiem cos zrobil.  ;D
a milosnikow destruktow zapraszam do przejrzenia tego watku:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,9685.0.html
Złamałem serce pewnej Krystynie..., wiem, że jestem draniem, ale nie mogłem się powstrzymać.  ;)
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #40 dnia: 01 Stycznia 2017, 09:54:00 »
Nie wiem, czy serce Krystyny reprezentuje to zjawisko, jest jednak chyba dużo cieńsze, a grubość jest ważna, tak mówią. W tym wypadku zdecydowanie jest.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #41 dnia: 01 Stycznia 2017, 11:18:57 »
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale czy zostało przeprowadzone doświadczenie prostowania blaszki przy pomocy uderzenia stempla?
Biedna Krysia, ale tu się zgodzę z przedmówcą, przy omawianej monecie Krysia ma anoreksję.
Qui Non Proficit, Deficit.

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Stycznia 2017, 20:11:12 »
Nie wiem, czy serce Krystyny reprezentuje to zjawisko, jest jednak chyba dużo cieńsze, a grubość jest ważna, tak mówią. W tym wypadku zdecydowanie jest.
Wiem, że ten eksperyment nie jest aż tak miarodajny, ale co zaobserwowałem:
-  deformację liter czy innych znaków po ponownym wyprostowaniu blaszki,
-  podobny ubytek wierzchniej warstwy srebra (bardziej zwarty).
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale czy zostało przeprowadzone doświadczenie prostowania blaszki przy pomocy uderzenia stempla?
Biedna Krysia, ale tu się zgodzę z przedmówcą, przy omawianej monecie Krysia ma anoreksję.
Użyłem do tego małe kowadło i metalowy walec. :) 
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Stycznia 2017, 21:26:40 »
Eksperyment raczej w celu udowodnienia jak ta moneta nie mogła być uszkodzona.
Rozumiem, że wypukłości zostały spłaszczone przy prostowaniu poprzez dobijanie cieżarkiem na kowadle.

Przyznam się, że kiedyś prostowałem monetę, która była zgięta dość paskudnie. Choć mi się to udało, odradzam.

Dużo zależy od:
1. Kąta zgięcia, ale bardziej od
2. Promienia w punkcie zgięcia - im jest on mniejszy, tym większe odkształcenie trwałe

Moneta, którą dyskutujemy była raczej zgięta ostro i kiedy ją wyprostowano, zgniot spowodował lokalne stwardnienie i pęknięcia. Ponieważ jest płaska, musiała być spłaszczona dużą siłą - wytłoczona lub uderzona, co uszkodziłoby napisy. Ergo, zgięty był najprawdopodobniej krążek a potem wyprostowany i wybita moneta, lub w jednej operacji wyprostowany w czasie bicia. Mogłaby to być także zgięta moneta, ktorą przebito. Ale tego nie mogę potwierdzić z braku śladów przebitki.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2017, 21:28:11 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #44 dnia: 01 Stycznia 2017, 21:32:21 »
Eksperyment raczej w celu udowodnienia jak ta moneta nie mogła być uszkodzona.
Rozumiem, że wypukłości zostały spłaszczone przy prostowaniu poprzez dobijanie cieżarkiem na kowadle.
Dokładnie tylko o to mi chodziło..., niestety nie posiadam stempli i gotowych krążków monetarnych, to tylko mogłem sprawdzić w taki sposób. :) 
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet