Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:27:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety  (Przeczytany 48422 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #90 dnia: 06 Stycznia 2017, 12:11:44 »
A nie wydaje Wam się, że gdyby zaistniało przesunięcie to spowodowało by to zniekształcenie całości stempla? Przecież nie mogło nastąpić przesunięcie lub poślizg uwidocznione w zasadzie tylko na kropkach lub otoku, z pominięciem liter czy postaci.
Qui Non Proficit, Deficit.

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #91 dnia: 06 Stycznia 2017, 13:46:05 »
No przecież jest zniekształcenie na mniej więcej całej dolnej części.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #92 dnia: 06 Stycznia 2017, 15:52:05 »
No przecież jest zniekształcenie na mniej więcej całej dolnej części.

Zniekształconych jest tylko kilka kropek i troszkę otoku, jedno O i to wszystko (drugie O jest zewnętrznie spójne), jest jeszcze kilka drobnych "zaciągnięć" przy literach lub cyfrach daty, niemniej, przesunięcie stempla powoduje zniekształcenie całej monety lub jej fragmentu a nie kilku elementów rozmieszczonych dość przypadkowo. Proszę zwrócić uwagę na zdjęcie zamieszczone przez kolegę cancan62, żółte linie i różowe kropki. Przesunięcie powinno zniekształcić WSZYSTKIE litery i znaki wzdłuż żółtych linii, a jak są rozmieszczone różowe kropki, czyli miejsca z widocznymi oznakami zniekształcenia - DOŚĆ CHAOTYCZNIE. Moim zdaniem efekt zniekształcenia monety nie powstał przez przesunięcie.  
« Ostatnia zmiana: 06 Stycznia 2017, 15:57:10 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #93 dnia: 06 Stycznia 2017, 16:56:45 »
Jak się dorwię do komputera to zaznaczę wzdłuż tych linii zniekształcenie na innych znakach, bo teraz odnoszę wrażenie, że tylko ja je widzę :-)

Przesunięcie/ślizganie było wcześniej, przez co uszkodził się wałek i takim została wybita ta moneta. Gdyby było bezposrednio przy poślizgu to zniekształcone byłyby najbardziej wystające części liter znaków a tu jest odwrotnie.
« Ostatnia zmiana: 06 Stycznia 2017, 20:43:36 wysłana przez xallax »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #94 dnia: 06 Stycznia 2017, 18:07:10 »
Oficjalnie przyznaje sie, ze troche mnie ponioslo z tym rysunkiem omsknietej puncy. Ksztalt tych 'lezkowatych" kropek na monecie nie potwierdza tego bledu. Rysunek zostawiam, bo jest to jakas mozliwosc, ze kiedys cos podobnego sie zdazy.

Po dokladniejszej analizie musze wydzielic dwa rodzaje bledow - oba zwiazane ze zuzyciem/uszkodzeniem stempla.
1. Rysy, widoczne na zalaczonym rysunku zaznaczone na czerwono, ktore mogly powstac w wyniku uszkodzenia mechanicznego. Mogly tez byc skutkiem niewlasciwej obrobki termicznej stempla. Zastanawialo mnie dlaczego sa one widoczne tylko po jednej stronie kropki i doszedlem do wniosku, ze strona ta byla narazona na inny rodzaj naprezen niz ta druga. O ile twardy metal nabiera wytrzymalosci na rozciaganie, jego wytrzymalosc na obciazenia dynamiczne maleje.

2. Wyrobienie stempla zaznaczone niebieskim serduszkami.

Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #95 dnia: 06 Stycznia 2017, 18:11:38 »
Jak się doręczenia do komputera to zaznaczę wzdłuż tych linii zniekształcenie na innych znakach, bo teraz odnoszę wrażenie, że tylko ja je widzę :-)

Przesunięcie/ślizganie było wcześniej, przez co uszkodził się wałek i takim została wybita ta moneta. Gdyby było bezposrednio przy poślizgu to zniekształcie byłyby najbardziej wystające części liter znaków a tu jest odwrotnie.


Zgadzam sie, ze uszkodzenie stempla nastapilo najpierw a ta moneta byla wybita potem.
Przepraszam za te mazie, ale mam zamiar wykorzystac ten rysunek w publikacji.
« Ostatnia zmiana: 06 Stycznia 2017, 18:18:01 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #96 dnia: 06 Stycznia 2017, 19:24:35 »
O to, to i to oczywiście spowodowało wytrącenie środka z jednego o.
Tych serduszek i kreseczek powinno być więcej choćby nad g.

Przepraszam za zdawkowe wypowiedzi, ale przebywam w górach i jedyny kontakt ze światem to telefon.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #97 dnia: 06 Stycznia 2017, 19:36:34 »
Teraz zrozumialem o co Panu szlo. Myslalem, ze uwazal Pan, ze ta konkretna moneta byla uszkodzona poslizgiem. Chyba tu sie juz zgadzamy.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #98 dnia: 07 Stycznia 2017, 00:48:24 »
Oficjalnie przyznaje sie, ze troche mnie ponioslo z tym rysunkiem omsknietej puncy. Ksztalt tych 'lezkowatych" kropek na monecie nie potwierdza tego bledu. Rysunek zostawiam, bo jest to jakas mozliwosc, ze kiedys cos podobnego sie zdazy.

Po dokladniejszej analizie musze wydzielic dwa rodzaje bledow - oba zwiazane ze zuzyciem/uszkodzeniem stempla.
Zastanawialo mnie dlaczego sa one widoczne tylko po jednej stronie kropki i doszedlem do wniosku, ze strona ta byla narazona na inny rodzaj naprezen niz ta druga. O ile twardy metal nabiera wytrzymalosci na rozciaganie, jego wytrzymalosc na obciazenia dynamiczne maleje.
Też się nad tym zastanawiałem..., tylko pozostaje kwestia wspomnianych naprężeń co mogło być ich przyczyną.
Myślałem jeszcze o różnej głębokości nabicia poszczególny punc - czy  mogło mieć to jakiś wpływ na wspomniane błędy?

Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #99 dnia: 07 Stycznia 2017, 01:08:33 »
Zgadzam sie, ze uszkodzenie stempla nastapilo najpierw a ta moneta byla wybita potem.
Przepraszam za te mazie, ale mam zamiar wykorzystac ten rysunek w publikacji.

Bardzo interesujący  rysunek..., tylko tak się zastanawiam nad osią poprzeczną monety - może warto ją w jakiś sposób zaznaczyć.
Marcin

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #100 dnia: 07 Stycznia 2017, 09:18:42 »
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem rysunek ale wg niego blacha w ogóle się nie odkształca a przecież powinna się wyoblać

P.S. Błąd w opisie, zamiast "kierunek przesuwu cana" pownno pisać "paska blachy"
« Ostatnia zmiana: 07 Stycznia 2017, 11:02:07 wysłana przez Miroslav »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #101 dnia: 07 Stycznia 2017, 13:20:41 »
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem rysunek ale wg niego blacha w ogóle się nie odkształca a przecież powinna się wyoblać

P.S. Błąd w opisie, zamiast "kierunek przesuwu cana" pownno pisać "paska blachy"

1. Odkształcenie blachy w czasie walcowania nie ma aż tak wielkiego znaczenia, gdyż nie ma ona tego samego promienia, co walec.

2. Ein Zain (früher auch Zein oder Zahn;[1] ahd. und mhd. zein „Stab“, siehe auch Zinn) ist ein barren- oder stangenförmiger Metallrohling aus einer Münzmetalllegierung.[2][3] Aus dem Zain werden die Ronden (Münzplättchen, Schrötlinge) zur Prägung von Münzen hergestellt (siehe Münzprägung).
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #102 dnia: 07 Stycznia 2017, 18:11:48 »
1. Takiego samego promienia jak walec nie ma ale jednak ma, wrysowując krzywizne blachy zmienią się punkty wzajemnego nacisku stempla i reliefu. Zresztą wg mnie żeby dobrze zobrazować sytuację trzeba by trzymać się skali i rysować przekrój dwóch walców (z uwzględnieniem ich przeciwnych kierunków obrotu)

2. Can to półprodukt, sztabka metalu którą rozwalcowywano na blachę. No przecież nie wkładano do walcarki sztabki

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #103 dnia: 07 Stycznia 2017, 19:14:37 »
1. Takiego samego promienia jak walec nie ma ale jednak ma, wrysowując krzywizne blachy zmienią się punkty wzajemnego nacisku stempla i reliefu. Zresztą wg mnie żeby dobrze zobrazować sytuację trzeba by trzymać się skali i rysować przekrój dwóch walców (z uwzględnieniem ich przeciwnych kierunków obrotu)

To niech sobie to Pan sam rozrysuje w skali, jesli to Pana interesuje, Jesli nie interesuje, to jest to jalowa dyskusja. Ja chcialem tylko zilustrowac zjawisko, w zwiazku z tym pewne detale sa narysowane przesadnie. Jakos nie mialem skarg od innych uzytkownikow forum.

Cytuj
2. Can to półprodukt, sztabka metalu którą rozwalcowywano na blachę. No przecież nie wkładano do walcarki sztabki
Can to slowo pochodzenia niemieckiego. Nie wiem jak w dawnej polskiej mennicy nazywano ten "pasek blachy", moge z duza doza prawdopodobienstwa stwierdzic, ze tez "can". gdyz to nazewnictwo istnieje do dzis w jezyku niemieckim, z ktorego definicje zacytowalem. Jestem przekonany, ze nie nazywali tego "paskiem blachy".
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Destrukty – często niedoceniane unikalne monety
« Odpowiedź #104 dnia: 07 Stycznia 2017, 19:25:46 »
1.   To nie jest skarga tylko uwaga, proszę się nie oburzać:)
2.   Tłumacząc przytoczony przez Pana tekst otrzymujemy:

Zain (wcześniej także Zein albo Zahn; staroniemieckie i średnio-wyskoko-niemieckie zein = pręt; zob. też cyna) to metalowy odlew w kształcie sztaby albo pręta wykonany ze stopu do bicia monet. Wykonuje się z niego krążki (blaszki na monety, flany), z których wybija się monety.

Proszę poczytać Kuźmina str.26 to może rozwieje Pańskie wątpliwości

Czy tak samo nazywano pasek blachy czy też nie tego nie wiemy, a skoro nie wiemy to należy posługiwać się nomenklaturą współczesną
« Ostatnia zmiana: 07 Stycznia 2017, 19:46:28 wysłana przez Miroslav »

 

R E K L A M A
aukcja monet