Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:16:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.  (Przeczytany 108417 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #90 dnia: 21 Lutego 2017, 11:58:20 »
Akurat to wykracza poza obszar moich zainteresowań ale konfrontując ten tekst z tym co pisze Żabiński wynika że podwyższono stopę menniczą do 84 ½ zł z grzywny kolońskiej.  Ligę monety (próba kruszcu) musiano w tym wypadku obniżyć

Co do drugiego zdania, chodzi o 6 groszy bilonowych mających wartość (walor) 6 groszy miedzianych.  Druga część zdania jest już bardziej zagadkowa. Może chodzi o zawartość srebra w monecie (1/4 część względem monet w całości miedzianych)? Choć wtedy też trochę rozmija się to z danymi w Żabińskim (25% czystego srebra do 21.8%)
« Ostatnia zmiana: 21 Lutego 2017, 15:02:04 wysłana przez Miroslav »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #91 dnia: 21 Lutego 2017, 14:43:10 »
Fajn podzielony przez srut daje procentowa zawartosc kruszcu.
Gdyby fajn i ziarno były synonimami to wtedy dzieląc je przez siebie otrzymamy zawsze 100% zawartości kruszczu

Co do niemieckich definicji to się nie wypowiadam bo w takich tłumaczeniach może diabeł tkwić w szczegółach
Przytoczylem je tylko dla porownania, nie uwazam ich za wiazace. Prosze sie nie martwic za bardzo jakoscia moich tlumaczen, gdyz mieszkalem przez kilka nieladnych lat w RFN, wladam tym jezykiem niezle i wylawiam niuanse.

Poszukiwania dobrej polskiej definicji "ziarna" trwaja.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #92 dnia: 21 Lutego 2017, 14:52:22 »
1) Liga monety - ilość monet wybitych z Grzywny Kolońskiej, inaczej próba monety ?

"...dobre pieniądze srebrne,czyli bilony zwane, w sztukach 6 groszy miedzianych walor mieć mających, w proporcji 1/4 cześci względem zwykłych currant pieniędzy, bić nakazuje"

2) Walor - nominalna wartość monety kruszcowej ? (w odróznieniu od rzeczywistej wartości kruszcu w niej zawartego) Wloskie slowo "valore" oznacza "wartosc, badz "nominal"
3) Zwykłe currant pieniądze - w tym przypadku - pozostałe nominały monet srebrnych bitych w ramach tej samej ustawy ?
Mam dwa pomysły na interpretacje:
A) nowa moneta ma być podwartościowa o obnizonej zawartosci kruszcu o 1/4 ? (to rozumowanie niestety nie pokrywa mi się z danymi, gdyż matematycznie wychodzi, że próba w srebrnych 6 groszówkach jest niższa o 37,4% vs złotówki z tego samego roku)

A moze tu chodzi o nakład (lub jego wartość wyrażona w Złp.) ???
B) I ustawa zakłada, że nowa moneta "bilonowa" zostanie wybita w ilości 1/4 sztuk wzgledem pozostałych "dobrych" monet srebrnych?Mysle, ze o to chodzilo. O naklad, nie probe. Nie rozumiem tylko czemu nazwano te 6-cio groszowki "dobrymi" skoro byly podwartosciowe(?).
(to tez sie matematycznie nie zgadza, ale jak wiadomo co innego ustaw a co innego zycie podczas insurekcji...) Tu tez sie zgadzam, wojna byla i panstwo chylilo sie ku upadkowi.

Może ktoś wie lub sie domysla co autor miał na mysli i.... rzuci mi jakieś koło ratunkowe  ;)

Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #93 dnia: 23 Lutego 2017, 11:03:20 »
1) Liga monety - ilość monet wybitych z Grzywny Kolońskiej, inaczej próba monety ?

"...dobre pieniądze srebrne,czyli bilony zwane, w sztukach 6 groszy miedzianych walor mieć mających, w proporcji 1/4 cześci względem zwykłych currant pieniędzy, bić nakazuje"

2) Walor - nominalna wartość monety kruszcowej ? (w odróznieniu od rzeczywistej wartości kruszcu w niej zawartego) Wloskie slowo "valore" oznacza "wartosc, badz "nominal"
3) Zwykłe currant pieniądze - w tym przypadku - pozostałe nominały monet srebrnych bitych w ramach tej samej ustawy ?
Mam dwa pomysły na interpretacje:
A) nowa moneta ma być podwartościowa o obnizonej zawartosci kruszcu o 1/4 ? (to rozumowanie niestety nie pokrywa mi się z danymi, gdyż matematycznie wychodzi, że próba w srebrnych 6 groszówkach jest niższa o 37,4% vs złotówki z tego samego roku)

A moze tu chodzi o nakład (lub jego wartość wyrażona w Złp.) ???
B) I ustawa zakłada, że nowa moneta "bilonowa" zostanie wybita w ilości 1/4 sztuk wzgledem pozostałych "dobrych" monet srebrnych?Mysle, ze o to chodzilo. O naklad, nie probe. Nie rozumiem tylko czemu nazwano te 6-cio groszowki "dobrymi" skoro byly podwartosciowe(?).
(to tez sie matematycznie nie zgadza, ale jak wiadomo co innego ustaw a co innego zycie podczas insurekcji...) Tu tez sie zgadzam, wojna byla i panstwo chylilo sie ku upadkowi.

Może ktoś wie lub sie domysla co autor miał na mysli i.... rzuci mi jakieś koło ratunkowe  ;)


Dziekuję za pomoc w interpretacji.
Przeanalizowałem dane i policzyłem różne moziwości....
Wyszło na to, że szukając rozwiązania błądziłem jak dziecko we mgle i pomyliłem się dwukrotnie: raz co do 1/4 nakładu a drugi co do 1/4 próby srebra. Nietypowo, po rozwiązanie zapraszam na bloga (cos koło soboty )  ;D
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #94 dnia: 23 Lutego 2017, 12:43:43 »
Zastanawiam się nad ostatnim zdaniem w tej definicji destruktu:

cyt: Sklejenie krążków, Efekt „Brakteatowy", Moneta jednostronna: Destrukt stworzony na skutek podłożenia miedzy stemple dwóch krążków jednocześnie. W efekcie powstają dwie monety; jedna z awersem a druga z rewersem. Druga strona każdej monety jest płaska.

Moim zdaniem w efekcie Brakteatowym chodzi o to że druga strona monety jest właśnie wklęsła (poprawnie mówiąc z wklęsłym rysunkiem) a nie płaska?
« Ostatnia zmiana: 23 Lutego 2017, 12:48:54 wysłana przez Miroslav »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #95 dnia: 23 Lutego 2017, 13:20:21 »
Osobiście nie używam tego określenia, więc nie wiem dokładnie co się tak określa. Są dwa rodzaje destruktów, które są podobne. Jednym z nich jest sklejenie a drugim przylgnięcie krążka. Zgadzam się, że przylgnięcie krążka jest bardziej "brakteatowe" niż sklejenie ale wszystkie przypadki użycia określenia "efekt brakteatowy" jakie widziałem dotyczyły monet posiadających jedną stronę plaską, nie negatyw. Być może to przypadek.
W każdym razie nie będę się upierał.
Jakie jest powszechne użycie tego określenia?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #96 dnia: 23 Lutego 2017, 14:47:10 »
Chyba powinno się rozdzielić monety wybite jednostronnie na te powstałe w skutek sklejenia krążków (jedna strona monety wybita normalnie druga płaska) i te w skutek przylgnięcia wybitego krążka do stempla (na nowym krążku powstaje strona wypukła i wklęsła). Nigdzie nie znalazłem definicji „Efektu Brakteatowego” ale na chłopski rozum rzecz biorąc bardziej pasuje do tego destrukt powstały w skutek tej drugiej usterki.
Zresztą jest na forum P.Chałupski (z jego bloga m.in. czerpałem te informacje) może coś więcej powie.

P.S. Nie zauważyłem że były opisane już te dwa rodzaje destruktów. Pozostaje kwestia przydzielenie „efektu breakteatowego” do odpowiedniej definicji 
« Ostatnia zmiana: 23 Lutego 2017, 15:40:37 wysłana przez Miroslav »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #97 dnia: 23 Lutego 2017, 17:11:42 »
Chętnie to poprawię. Czy w ogóle potrzebujemy to nazwać "efektem brakteatowym"? Cokolwiek by to nie było.
Zadaniem słownika powinno być wyjaśnianie, nie zaciemnianie.

P.S. Jestem za wyrzuceniem tego "efektu brakteatowego" bo tyle ma wspolnego z brakteatem, co nic. Opinie?
« Ostatnia zmiana: 23 Lutego 2017, 17:31:56 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #98 dnia: 23 Lutego 2017, 19:17:39 »
To fakt, dopóki nie znajdzie się na to dobrego uzasadnienia to lepiej o tym nie pisać.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #99 dnia: 23 Lutego 2017, 19:42:41 »
Efekt Brakteatowy
Prawdę mówiąc po raz pierwszy stykam się z tym terminem, raczej najczęściej używa się angielskiego brockage, chociaż jakiś polski odpowiednik na pewno też istnieje.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #100 dnia: 23 Lutego 2017, 20:18:44 »
najczęściej używa się angielskiego brockage, chociaż jakiś polski odpowiednik na pewno też istnieje.

Jeśli ktoś zna polski odpowiednik "brockage", to chętnie bym poznał. Ja nie znalazłem na razie, ale mogę coś wymyśleć.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #101 dnia: 24 Lutego 2017, 22:58:59 »
Jeśli ktoś zna polski odpowiednik "brockage", to chętnie bym poznał. Ja nie znalazłem na razie, ale mogę coś wymyśleć.
Chętnie przeczytam Twoją definicję.

Dla zainteresowanych link do strony z opisem procesu: http://www.forumancientcoins.com/NumisWiki/view.asp?key=Brockage
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #102 dnia: 25 Lutego 2017, 00:03:35 »
Wykorzystam ten link, ktory podales.  :P
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #103 dnia: 25 Lutego 2017, 00:26:43 »
Chętnie przeczytam Twoją definicję.

Wedlug Webstera:
Origin and Etymology of brockage
English dialect brock rubbish + English -age
First Known Use: 1718


Zobacz tu
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Tu można podawać hasła, jakie powinny sie znalezc w slowniku.
« Odpowiedź #104 dnia: 05 Marca 2017, 22:32:34 »
U Sobieskiego - Boratini ma coś z datą nie tak.

 

R E K L A M A
aukcja monet