Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:17:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Denar Cezara  (Przeczytany 11837 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Denar Cezara
« dnia: 30 Grudnia 2016, 19:12:53 »
Mam pytanie odnośnie denara Cezara ze słoniem.Jest to chyba pierwszy denar wybity przez Cezara.
Co oznacza słoń depczący węża?
Zwycięstwo nad Gallami? Kogoś wielkiego (Cezar) depczącego oślizłego aczkolwiek zdradzieckiego gada(wrogowie Cezara) ?
Jak to interpretować?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Grudnia 2016, 19:41:11 »
Zamiast odpowiedzi - podpowiedź:




DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Grudnia 2016, 19:41:44 »
Co oznacza słoń depczący węża?
Ile badaczy, tyle teorii. Nawet ich skrót byłby dość obszerny :-)

Zapraszam do nabycia najnowszego numeru Nowego Filomaty (2/2016) - będzie tam mój artykuł na temat tego denara :-)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Grudnia 2016, 19:43:03 »

No tak, można też nabyć całą moją książkę, co wychodzi nieco drożej niż numer NF :-)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Grudnia 2016, 20:06:55 »
A czy można spodziewać się kontynuacji ? Tzn dalej po śmierci Cezara do np początku cesarstwa?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #5 dnia: 31 Grudnia 2016, 10:19:30 »
A czy można spodziewać się kontynuacji ? Tzn dalej po śmierci Cezara do np początku cesarstwa?
Do początku cesarstwa... i trochę dalej też :-)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #6 dnia: 31 Grudnia 2016, 10:37:23 »
Przez moją niewiedzę na temat treści książki o mennictwie Augusta troszkę się nie zrozumieliśmy.
Chodzi mi o okres wojen domowych czyli S Pompejusz,Kasjusz i inni aż po Antoniusza.
Od czegoś trzeba zacząć więc niebawem nabędę  :)
« Ostatnia zmiana: 31 Grudnia 2016, 10:39:03 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Stycznia 2017, 09:57:52 »
Przez moją niewiedzę na temat treści książki o mennictwie Augusta troszkę się nie zrozumieliśmy.
Chodzi mi o okres wojen domowych czyli S Pompejusz,Kasjusz i inni aż po Antoniusza.
Książka o Auguście obejmuje cały czas jego politycznej aktywności, więc także okres imperatorski po śmierci Cezara wraz z wszystkimi milusińskimi bijącymi podówczas monety.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Stycznia 2017, 12:03:48 »
A jest jeszcze  dostępna?
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2017, 12:09:21 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Mutaxi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 228
  • Sine Cerere et Baccho friget Venus
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Stycznia 2017, 12:47:36 »
Salvete!

Z pewnością książka Pana Pawła wyczerpie temat dogłębnie, ale dla porządku, aby nie pozostawić pytania bez odpowiedzi.

Denarek Gajusza Juliusza Cezara zaiste pierwszy, a co do interpretacji...  49 rok p.Ch. Juliusz wybija ją w swojej mennicy wojskowej. Co „poeta mógł mieć wtedy na myśli?”

Chyba nie ma co do tego jednoznacznej wykładni, ale możemy pospekulować.  Być może, co wydaje się być najbardziej prawdopodobne, za Dirkiem Backendorfem symbolika zwierząt na rewersie wskazuje na Cezara (słoń) i Pompejusza (wąż). E. Babelon w swojej pracy „ Description historique et chronologique des monnaies de la République romaine ... Vol.2. 1885 identyfikuje przedstawionego na rewersie smoka (nie węża), jako Germanów, słoniem zaś jest Cezar, a całość interpretuje, jako symbol jego zwycięstw nad germańskimi plemionami. W połączeniu z awersem przestawiającym przedmioty liturgiczne Najwyższego Pontyfika mamy tu przekaz dość wyraźny, Cezar jakby chciał powiedzieć „moc jest ze mną” i nic mnie nie zatrzyma, a wrogów zdepczę. M.H. Crawford w swoim Roman Republican Coinage (1974), 2010, na stronie 735 identyfikuje przedstawienie zdeptania smoka przez słonia, zaś  jako symbolikę zwycięstwa dobra w walce ze złem. Można chyba domniemywać, że Cezar raczej jest tu słoniem - dobrem  ;).  W starożytności słoń jawił się, jako symbol czystości, dobra, a wąż raczej przeciwnie, jako zwierzę kojarzone z podziemiami i ciemnością (choć przypisywano wężom również inne symboliczne znaczenia). Nie można wszakże wykluczyć innych interpretacji, na przykład takiej, że nie jest to oczywista obietnica – zdepczę was!, a ostrzeżenie: Jestem Najwyższym Kapłanem, jestem najlepszym wodzem, ustąpcie, bo was wdepczę w ziemię. Również to, kogo symbolizuje wąż nie jest jednoznaczne, moze to byc Pompejusz, który nabrał apetytu na władzę, może to byc senat, który był niezbyt przychylny Cezarowi w owym czasie, a może i on i oni  .... 

Uściski i Szczęśliwego Nowego Roku 2017

Andrzej

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Stycznia 2017, 13:01:56 »
Cezar musiał być świeżo pod wrażeniem słonia którego wziął do Brytanii a przed  którym uciekła cała armia Kasywelunusa, skoro pozwolił przedstawić siebie jako to zwierze.To zdarzenie musiało robić wrażenie i było w tym czasie pewnie szeroko znane i komentowane.
Przedstawienie Cezara jako słonia dobrze rokowało.Sama obecność Cezara miała przerażać wroga  :)

Dziękuję za życzenia i również chciałbym życzyć wszystkim forumowiczom szczęścia i wszelkiej pomyślności w Nowym 2017  Roku.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2017, 13:05:13 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Stycznia 2017, 16:15:21 »
Cytuj
Chodzi mi o okres wojen domowych czyli S Pompejusz,Kasjusz i inni aż po Antoniusza.

Skoro poszukuje Pan tekstów traktujących o interpretacji mennictwa okresu wojen domowych po śmierci Cezara, to polecam skromny zeszycik z tekstem wykładu Lesława Morawieckiego "Legum ac libertatis auctor et vindex. Marek Juniusz Brutus i jego program polityczny.

Bardzo klarownie omówione zostało tam mennictwo Brutusa na tle mennictwa stronnictwa republikańskiego.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Stycznia 2017, 16:34:04 »
Dziękuję za namiary.Poszukam.Ostatnio zaciekawił mnie ten okres pełen symboliki ale nie tak schematycznej jak w cesarstwie.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Stycznia 2017, 17:45:11 »
awers przestawiający przedmioty liturgiczne Najwyższego Pontyfika
Było to także jedyne wysokie stanowisko, które nadal bezsprzecznie w styczniu 49 piastował.

(choć przypisywano wężom również inne symboliczne znaczenia).
No właśnie, a wąż, którego namiętnie na różnych monetach karmi Salus? Albo wąż Eskulapa? Różnie to było z tą interpretacją gada, więc występują także odwrotne interpretacje tego obrazka (Harlan, 2015). Poza tym jeśli to nie wąż, ani nie smok... (Hauck, 2008). I tak dalej Panie Dzieju :-) Bardzo ciekawa moneta, jeśli chodzi o najróżnorodniejsze możliwości odczytywania :-)

zdepczę was!
Moneta nie była raczej skierowana do deptanych, tylko do depczących, czyli do legionistów Cezara. Przekaz musiał być prosty i trafiający przede wszystkim właśnie do żołnierzy.Woytek wyodrębnia nawet dwie różne mennice - obie w Galii. Cezarowi ze względu na kryzys finansowy panujący w Rzymie zależało raczej na obniżeniu podaży monety, więc raczej bił jej tylko tyle, żeby wystarczyło na bieżący żołd.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Denar Cezara
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Stycznia 2017, 17:48:18 »
słonia którego wziął do Brytanii
Tylko czy on tego słonia tam faktycznie miał, czy to tylko Poljanos powtarzał w dwa i pół wieku później jakąś powstałą międzyczasie legendę? Sam Cezar nic o słoniu nie mówi, a znając go nie omieszkał by się pewnie nim pochwalić :-) (odpowiedni ustęp - O Wojnie Galijskiej V, 18).

 

R E K L A M A
aukcja monet