Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:09:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prasa Śrubowa  (Przeczytany 22185 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Prasa Śrubowa
« dnia: 01 Stycznia 2017, 18:06:58 »
Najnowsze hasło w słowniczku: Prasa Śrubowa.

W swojej książce: Organizacja Mennic i Techniki Mennicze w Polsce XVI i XVII w., Pan Kuźmin opisuje urządzenie zwane "śrubą menniczą", które było odmianą "prasy śrubowej", lecz w odróżnieniu od niej służyło do bicia monet, nie tłoczenia. W mojej opinii, bazując na dostępnych szkicach i opisie, urządzenie to było taką samą prasą śrubową, wyróżniającą się, być może, mniejszymi gabarytami i dużym skokiem śruby. O "biciu" monet jakimkolwiek urządzeniem śrubowym nie mogło być mowy, gdyż ruch nie był "posuwisto-zwrotny" jak w przypadku prasy hydraulicznej, czy kafara, czy choćby metody ręcznej; o prędkości wystarczająco dużej, by nazwać ten proces "biciem".

Dla mnie bicie charakteryzuje się osiowym przyłożeniem dużej siły działającej w krótkim czasie. Śruba dostarcza co prawda dużej siły, ale w sposób ciągły i w ten sam sposób tę siłę zdejmuje. Proces jest wolniejszy i ciągły, co według mnie charakteryzuje tłoczenie.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2017, 18:11:47 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Hasła, Tu można wpisywać hasła, jakich poszukujecie: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Stycznia 2017, 19:49:39 »
Najnowsze hasło w słowniczku: Prasa Śrubowa.

W swojej książce: Organizacja Mennic i Techniki Mennicze w Polsce XVI i XVII w., Pan Kuźmin opisuje urządzenie zwane "śrubą menniczą", które było odmianą "prasy śrubowej", lecz w odróżnieniu od niej służyło do bicia monet, nie tłoczenia. W mojej opinii, bazując na dostępnych szkicach i opisie, urządzenie to było taką samą prasą śrubową, wyróżniającą się, być może, mniejszymi gabarytami i dużym skokiem śruby. O "biciu" monet jakimkolwiek urządzeniem śrubowym nie mogło być mowy, gdyż ruch nie był "posuwisto-zwrotny" jak w przypadku prasy hydraulicznej, czy kafara, czy choćby metody ręcznej; o prędkości wystarczająco dużej, by nazwać ten proces "biciem".

Dla mnie bicie charakteryzuje się osiowym przyłożeniem dużej siły działającej w krótkim czasie. Śruba dostarcza co prawda dużej siły, ale w sposób ciągły i w ten sam sposób tę siłę zdejmuje. Proces jest wolniejszy i ciągły, co według mnie charakteryzuje tłoczenie.
Też jestem tego samego zdania.
Marcin

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Hasła, Tu można wpisywać hasła, jakich poszukujecie: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Stycznia 2017, 11:22:17 »
Najnowsze hasło w słowniczku: Prasa Śrubowa.

W swojej książce: Organizacja Mennic i Techniki Mennicze w Polsce XVI i XVII w., Pan Kuźmin opisuje urządzenie zwane "śrubą menniczą", które było odmianą "prasy śrubowej", lecz w odróżnieniu od niej służyło do bicia monet, nie tłoczenia. W mojej opinii, bazując na dostępnych szkicach i opisie, urządzenie to było taką samą prasą śrubową, wyróżniającą się, być może, mniejszymi gabarytami i dużym skokiem śruby. O "biciu" monet jakimkolwiek urządzeniem śrubowym nie mogło być mowy, gdyż ruch nie był "posuwisto-zwrotny" jak w przypadku prasy hydraulicznej, czy kafara, czy choćby metody ręcznej; o prędkości wystarczająco dużej, by nazwać ten proces "biciem".

Dla mnie bicie charakteryzuje się osiowym przyłożeniem dużej siły działającej w krótkim czasie. Śruba dostarcza co prawda dużej siły, ale w sposób ciągły i w ten sam sposób tę siłę zdejmuje. Proces jest wolniejszy i ciągły, co według mnie charakteryzuje tłoczenie.


Właśnie w przypadku śruby menniczej mamy do czynienia z wybijaniem monet, tutaj siła przyłożona była z dużą szybkościa. Przy pomocy  śruby menniczej wybijane są okolicznościowe monet w muzeum w złotym stoku, proszę zobaczyć na zdjęcia w tym linku http://www.malypodroznik.pl/?p=465

Co do słownika brakuje jeszcze takich podstawowych określeń jak nominał, moneta zdawkowa, gruba, podwartościowa
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2017, 12:11:41 wysłana przez Miroslav »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Hasła, Tu można wpisywać hasła, jakich poszukujecie: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Stycznia 2017, 14:53:44 »
Właśnie w przypadku śruby menniczej mamy do czynienia z wybijaniem monet, tutaj siła przyłożona była z dużą szybkościa. Przy pomocy  śruby menniczej wybijane są okolicznościowe monet w muzeum w złotym stoku, proszę zobaczyć na zdjęcia w tym linku http://www.malypodroznik.pl/?p=465

Co do słownika brakuje jeszcze takich podstawowych określeń jak nominał, moneta zdawkowa, gruba, podwartościowa

Teoria prasy śrubowej jest mi cokolwiek znana. Był to chyba mój pierwszy projekt na Politechnice. Potem miałem do czynienia z prawdziwym urządzeniem przy okazji technik wytwarzania. I dlatego twierdzę, że o ile kafar produkował siłę działającą z przyspieszeniu ziemskim, to prasa śrubowa nie mogła się z tym równać.

Być może trzeba powrócić do definicji "bicie" versus "tłoczenie". Dla mnie bicie charakteryzuje się przyłożeniem dużej siły, która pojawia się nagle i równie nagle zostaje zdjęta. W przypadku tłoczenia ten proces jest stopniowy: siła rośnie, osiąga maksimum i albo maleje sama, również stopniowo - jak w przypadku wykrojników, gdzie np. wycina się dziurę, lub pozostaje taka sama, jak w przypadku tłoczenia.

Z pośród powszechnie używanych pras, tylko ustawiona odpowiednio prasa hydrauliczna i być może mimośrodowa mogą dać efekt bicia. Śruba z natury nie.

Jeśli już opieramy się na zdjęciach z wycieczki przedszkolnej, to niech Pan sobie obejrzy zdjęcie gotowego żetonu. Czy tak wygląda bita moneta?
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2017, 15:10:32 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Hasła, Tu można wpisywać hasła, jakich poszukujecie: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Stycznia 2017, 15:18:28 »
Niestety nie mogę znaleźć na necie demonstracji wybijania monet przy pomocy tego urządzenia. W każdym razie wyglądało to w taki sposób że facet zamaszystym ruchem pchnął jedno ramię drążka, reszta dokonywała się już bez udziału człowieka. Stempel z dużą szybkością uderzył w blaszkę i następowało odkręcanie śruby.

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #5 dnia: 02 Stycznia 2017, 20:36:42 »
To powinno pomóc :)

"Prasa śrubowa była dość prostą konstrukcją opartą na prostokątnej ramie ustawionej pionowo. W jej górnej części nagwintowany był otwór, w który wkręcano nagwintowany drążek, na tyle długi by móc po wprawieniu w ruch obrotowy sięgnąć podstawy. Do górnej części drążka przymocowana była metalowa sztaba z kulami, aby zapewnić duży nacisk, lub zamiast sztaby koło zamachowe. Śruba nagwintowana była w taki sposób, że wystarczyło już ćwierć, albo pół obrotu kołem, aby zamontowany na górze stempel górny z dużą siłą uderzał w stempel dolny umocowany w podstawie ramy, jednocześnie odskakując po wybiciu monety. Urządzenie wymagało pracy co najmniej dwóch ludzi. Mincerz, lub jego pomocnik odpowiadał za prawidłowe podłożenie krążka menniczego na stemplu dolnym, zaś robotnik (niekiedy uczeń mincerza) poruszał kołem. Praca mincerza była w tym przypadku trudna i wymagała dużej uwagi, ażeby nie dopuścić do uszkodzenia stempli. Kładąc prawą ręką krążek menniczy mincerz jednocześnie trzymał w lewej ręce nóż z miękkiego żelaza (inwentarz mennicy kowieńskiej wspomina o sześciu takich nożach). W przypadku, gdy wybity szeląg został już odrzucony ze stempla, a nie nałożono jeszcze nowego krążka, mincerz podsuwał pod stempel żelazny nóż, aby nie dopuścić do uszkodzenia stempli w wyniku uderzenia ich o siebie.
Cechy metody bicia za pomocą śruby menniczej są w większości przypadków tożsame z cechami metody młotowej:
1. Podwójne uderzenie - powstawało wskutek nie zabrania spod stempla w porę przez mincerza świeżo wybitej monety i ponownego w nią uderzenia.
2. Bicie brakteatowe - powstawało wskutek położenia przez mincerza dwóch krążków jednocześnie na stempel i uderzenie w nie śrubą.
3. Niecentryczne bicie awersu i rewersu - powstawało wskutek niedokładnego położenia krążka na dolnym stemplu."

Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667, s. 104-105.
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Stycznia 2017, 20:46:06 »
Obawiam sie, ze nasza dyskusja ma podloze semantyczne.

Po przestudiowaniu kilku z podobnych urzadzen, widze, ze eksperymentowano z roznymi skokami srub. Zalaczam zdjecia.

Byc moze te srube o duzym skoku mozna uznac za urzadzenie do bicia, raczej niz tloczenia.
Dla mnie wciaz nie ma to wiekszej roznicy. Nie te rzedy wielkosci przyspieszen.
Zeby byc precyzyjnym, trzebaby ustalic granice stanowiace bicie i tloczenie i pomierzyc je na tych urzadzeniach.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2017, 20:50:18 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Stycznia 2017, 21:12:18 »
To powinno pomóc :)

"Prasa śrubowa...

Miedziane szelągi Jana Kazimierza Wazy z lat 1659-1667, s. 104-105.

Jeszcze nie czytalem Panskiej ksiazki ale ten opis jest zastanawiajaco podobny do rozdzialu ksiazki Organizacja Mennic... Kuzmina, od ktorego zaczalem te dyskusje.  Cecha 2 rozni sie cokolwiek, bo on opisywal pozytyw/negatyw a Pan  tzw. bicie brakteatowe.
Po za tym, wlasciwie nic nowego.

Wracam do mojego poprzedniego postu: semantyka, wiec nie bede na nia tracil czasu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Stycznia 2017, 21:50:28 »
Obawiam sie, ze nasza dyskusja ma podloze semantyczne.

Po przestudiowaniu kilku z podobnych urzadzen, widze, ze eksperymentowano z roznymi skokami srub. Zalaczam zdjecia.

Byc moze te srube o duzym skoku mozna uznac za urzadzenie do bicia, raczej niz tloczenia.
Dla mnie wciaz nie ma to wiekszej roznicy. Nie te rzedy wielkosci przyspieszen.
Zeby byc precyzyjnym, trzebaby ustalic granice stanowiace bicie i tloczenie i pomierzyc je na tych urzadzeniach.

A jakie powinno być przyśpieszenie; jak możesz, to podaj wartość siły do masy....
Marcin

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #9 dnia: 03 Stycznia 2017, 00:58:21 »
Obawiam sie, ze trzebaby najpierw wyznaczyc to empirycznie: okreslic jak ma wygladac bicie a jak tloczenie, a potem pomierzyc przyspieszenia. W przypadku kafara mozna przyjac, ze jest to przyspieszenie grawitacyjne. W przypadku mlota, nie wiem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #10 dnia: 03 Stycznia 2017, 08:15:57 »
Jeszcze nie czytalem Panskiej ksiazki ale ten opis jest zastanawiajaco podobny do rozdzialu ksiazki Organizacja Mennic... Kuzmina, od ktorego zaczalem te dyskusje.  Cecha 2 rozni sie cokolwiek, bo on opisywal pozytyw/negatyw a Pan  tzw. bicie brakteatowe.
Po za tym, wlasciwie nic nowego.

Zgadza się, opierałem się na Kuźminie, a wcześniej podobnie opisał tą maszynę W. Brociek, który z kolei sprafrazował W. Kostrzębskiego :) - a ja skleciłem wszystkich w jedno. W przypisach jest to zaznaczone.
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

Manusk

  • Gość
Odp: Hasła, Tu można wpisywać hasła, jakich poszukujecie: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #11 dnia: 03 Stycznia 2017, 14:21:43 »
Niestety nie mogę znaleźć na necie demonstracji wybijania monet przy pomocy tego urządzenia. W każdym razie wyglądało to w taki sposób że facet zamaszystym ruchem pchnął jedno ramię drążka, reszta dokonywała się już bez udziału człowieka. Stempel z dużą szybkością uderzył w blaszkę i następowało odkręcanie śruby.

Witam kolegę -powinno zadziałać:)
https://www.facebook.com/Antiquanovamint/videos/vb.643164725706770/643392912350618/?type=2&theater

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Stycznia 2017, 15:07:18 »
Cytuj
Po za tym, wlasciwie nic nowego.

Zgadza się, opierałem się na Kuźminie, a wcześniej podobnie opisał tą maszynę W. Brociek, który z kolei sprafrazował W. Kostrzębskiego :) - a ja skleciłem wszystkich w jedno. W przypisach jest to zaznaczone.

Nieporozumienie, ja Panu nie zarzucam użycia źródeł, tylko dyskusja zaczęła się od rozdziału z Kuźmina, a to co Pan przytoczył było właściwie cytatem z niego. Do dyskusji niewiele wniosło, chyba, że Pan ma jakieś konkretniejsze dane, ale podejrzewam, że gdyby Pan miał, to byłyby zawarte w cytacie z Pańskiej książki.
Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie otworzę Pańskie dzieło. Pozdrawiam.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #13 dnia: 03 Stycznia 2017, 16:02:08 »
Niestety nie mogę znaleźć na necie demonstracji wybijania monet przy pomocy tego urządzenia. W każdym razie wyglądało to w taki sposób że facet zamaszystym ruchem pchnął jedno ramię drążka, reszta dokonywała się już bez udziału człowieka. Stempel z dużą szybkością uderzył w blaszkę i następowało odkręcanie śruby.

Witam kolegę -powinno zadziałać:)
https://www.facebook.com/Antiquanovamint/videos/vb.643164725706770/643392912350618/?type=2&theater

Tutaj ten skok gwintu musi być mały bo drążek obraca się powoli i wykonał chyba z 5 obrotów zanim stempel uderzył w blachę. Szukałem filmiku z wybijania monet ze Złotego Stoku, tam nie było nawet pełnego obrotu i nieporównywalnie większa szybkość.
« Ostatnia zmiana: 03 Stycznia 2017, 16:05:23 wysłana przez Miroslav »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Prasa Śrubowa
« Odpowiedź #14 dnia: 03 Stycznia 2017, 16:06:25 »
Korzystano z tzw. gwintu nie-samohamownego, ktory w polaczeniu z samosmarownym materialem: stopem miedzi: brazem lub mosiadzem pozwalal na swobodny ruch sruby, zarowno w dol jak i w gore.

Mysle, ze nie musi Pan szukac tego filmu, bo rozumiem Panski argument.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet