Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:
 
*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
12 Grudzień 2018, 23:53:25


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dzial Slownika: Destrukty Numizmatyczne.  (Przeczytany 1909 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

Wiadomości: 3 486Zobacz profil
« : 08 Styczeń 2017, 16:44:19 »

W BUDOWIE
Powrót do głównego Słownika.

Rodzaje destruktów numizmatycznych:

Błędy Orientacji Stempli:
  • Skretka: W przypadku monet polskich i zaborowych, każde odstepstwo od orientacji medalowej. Nie dotyczy monet bitych metodami ręcznymi, gdzie ustawienie stempli było przypadkowe i skrętki były na porządku dziennym.
  • Odwrotka: Szczególny przypadek skrętki, gdzie rewers jest obrócony o 180° wobec awersu. Ciekawostką jest polska dwuzłotówka z 1924 roku, która wybita w Filadelfii ma monetową orientację stempla zgodną z amerykańskim systemem, niezgodną zaś z polskim, co można uznać za destrukt, aczkolwiek wybity świadomie a ten sposób.

Podwójne bicie: Destrukt będący skutkiem dwukrotnego uderzenia krążka stemplem. Rysunki lub legenda monety są rozdwojone. Ten defekt jest czasem trudny do odróżnienia od zdwojenia stempla. W rzadkich przypadkach uderzeń może być więcej niż dwa. Ciekawym wariantem podwójnego bicia jest podwójna skrętka, będąca, być może, efektem bicia prasą śrubową. Rewers Awers

Przywarcie krążka, "Pozytyw/Negatyw": (ang. brockage) Destrukt powstały na skutek utknięcia monety w stemplu i wybiciu jednej strony następnej monety stemplem, a drugiej tą przywartą monetą. W efekcie jedna strona destruktu jest normalna a druga wygląda jak lustrzane odbicie tej pierwszej strony - rysunek jest lustrzany oraz wklęsły tam gdzie powinien być wypukły i odwrotnie. Stąd efekt "Pozytyw/Negatyw".

Sklejenie krążków, Moneta jednostronna: Destrukt stworzony na skutek podłożenia miedzy stemple dwóch krążków jednocześnie. W efekcie powstają dwie monety; jedna z awersem a druga z rewersem. Druga strona każdej monety jest płaska.

Zderzenie stempli, "Duch": Destrukt będący efektem uszkodzenia stempli przez zderzenie ich powierzchni, gdy przy biciu nie znalazł się pomiędzy nimi krążek. Taki destrukt ma elementy rysunku rewersu na awersie i odwrotnie. Zderzenie może być jedno- lub wielokrotne, co można rozpoznać na powierzchni monety.

Zdwojenie stempla: Destrukt będący skutkiem wadliwego stempla, posiadającego podwójnie odbity rysunek. Powodem takiej wady w dawniejszych monetach jest dwukrotne odbicie punc lub patrycy w monetach współczesnych. Szczególnie we współczesnych monetach jest często trudno ustalić, czy mamy do czynienia ze zdwojeniem stempla czy z podwójnym biciem. Pomocna jest wtedy znajomość procesu produkcji stempla: np. kiedy w procesie menniczym nabijany jest znak mennicy i analiza tego znaku może pomoc w rozpoznaniu typu destruktu.
Zapisane

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM