Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 05:48:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dzial Slownika: Destrukty Numizmatyczne.  (Przeczytany 8076 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 737
Dzial Slownika: Destrukty Numizmatyczne.
« dnia: 08 Stycznia 2017, 16:44:19 »
W BUDOWIE
Powrót do głównego Słownika.

Rodzaje destruktów numizmatycznych:

Błędy Orientacji Stempli:
  • Skretka: W przypadku monet polskich i zaborowych, każde odstepstwo od orientacji medalowej. Nie dotyczy monet bitych metodami ręcznymi, gdzie ustawienie stempli było przypadkowe i skrętki były na porządku dziennym.
  • Odwrotka: Szczególny przypadek skrętki, gdzie rewers jest obrócony o 180° wobec awersu. Ciekawostką jest polska dwuzłotówka z 1924 roku, która wybita w Filadelfii ma monetową orientację stempla zgodną z amerykańskim systemem, niezgodną zaś z polskim, co można uznać za destrukt, aczkolwiek wybity świadomie a ten sposób.

Podwójne bicie: Destrukt będący skutkiem dwukrotnego uderzenia krążka stemplem. Rysunki lub legenda monety są rozdwojone. Ten defekt jest czasem trudny do odróżnienia od zdwojenia stempla. W rzadkich przypadkach uderzeń może być więcej niż dwa. Ciekawym wariantem podwójnego bicia jest podwójna skrętka, będąca, być może, efektem bicia prasą śrubową. Rewers Awers

Przywarcie/Przylgnięcie krążka, "Pozytyw/Negatyw": (ang. brockage) Destrukt powstały na skutek utknięcia monety w stemplu i wybiciu jednej strony następnej monety stemplem, a drugiej tą przywartą monetą. W efekcie jedna strona destruktu jest normalna a druga wygląda jak lustrzane odbicie tej pierwszej strony - rysunek jest lustrzany oraz wklęsły tam gdzie powinien być wypukły i odwrotnie. Stąd efekt "Pozytyw/Negatyw".

Sklejenie krążków, Moneta jednostronna: Destrukt stworzony na skutek podłożenia miedzy stemple dwóch krążków jednocześnie. W efekcie powstają dwie monety; jedna z awersem a druga z rewersem. Druga strona każdej monety jest płaska.

Zderzenie stempli, "Duch": Destrukt będący efektem uszkodzenia stempli przez zderzenie ich powierzchni, gdy przy biciu nie znalazł się pomiędzy nimi krążek. Taki destrukt ma elementy rysunku rewersu na awersie i odwrotnie. Zderzenie może być jedno- lub wielokrotne, co można rozpoznać na powierzchni monety.

Zdwojenie stempla: Destrukt będący skutkiem wadliwego stempla, posiadającego podwójnie odbity rysunek. Powodem takiej wady w dawniejszych monetach jest dwukrotne odbicie punc lub patrycy w monetach współczesnych. Szczególnie we współczesnych monetach jest często trudno ustalić, czy mamy do czynienia ze zdwojeniem stempla czy z podwójnym biciem. Pomocna jest wtedy znajomość procesu produkcji stempla: np. kiedy w procesie menniczym nabijany jest znak mennicy i analiza tego znaku może pomoc w rozpoznaniu typu destruktu.
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwca 2022, 05:31:49 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet