Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
20 Listopad 2017, 14:27:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Akcje spółek akcyjnych  (Przeczytany 1461 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Glider
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Medale

« : 08 Luty 2017, 09:12:30 »

Na facebooku https://www.facebook.com/SKHPW/ został zamieszczony apel w sprawie poszukiwanych informacji o spółkach, które emitowały akcje.
Nie mam nic wspólnego z autorem apelu, ale ponieważ temat jest ciekawy, pozwalam sobie tutaj zamieścić.

Informacja od Leszka Koziorowskiego:

Jak zapewne część z Państwa wie, pracuję nad katalogiem polskich spółek akcyjnych okresu międzywojennego i emitowanych przez nie akcji. Właściwie to finalizuję prace. Końcówka prac to kilka archiwów do odwiedzenia na południu Polski i prace redakcyjne.

Dotychczas ustaliłem, iż w okresie międzywojennym działało w Polsce 2497 spółek akcyjnych, a znanych jest mi z najróżniejszych źródeł 4987 różnych akcji wyemitowanych przez 1069 z tych spółek. Czyli możemy stwierdzić, że znamy walory ok. 43% spółek funkcjonujących w międzywojniu. Statystyka ta pomija akcje, o których wiemy, że przetrwały wojnę, ale ich późniejsze losy są nam nieznane (część z nich wciąż pewnie leży w rodzinnych archiwach, część zajmuje miejsce na strychach, a część zapewne została bezpowrotnie zniszczona). Pewnie dane te o emitentach, których akcje przetrwały podam w katalogu. Oczywiście dochodzą do tego akcje, które wojnę przetrwały, ale nie zostały do dziś ujawnione publicznie, w szczególności nie były przedmiotem rejestracji. W tym przypadku jednak żadne szacunki nie są możliwe.

Katalog wciąż zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami planuję na kwiecień, ale może być mała obsuwa na maj.

Teraz prośba i powód umieszczenia tego wątku. Jeżeli ktokolwiek, do kogo dotychczas nie zwracałem się bezpośrednio, mógłby mi pomóc i przekazać informacje o posiadanych akcjach, które uważa za rzadsze, będę niezwykle zobowiązany. Liczę, że postulat stworzenia katalogu nie będzie wyłącznie jednostronnym przekazem: "weźmy się i napisz", ale środowisko kolekcjonerskie zechce pomóc i podzieli się wiedzą o posiadanych walorach. Nadmienię tylko, że osoby do których dotychczas zwróciłem się bezpośrednio udzieliły mi wszechstronnych i wyczerpujących informacji, co było niezwykle budujące i za co jestem im niezwykle wdzięczny.

Wszelkie informacje będę zbierał do końca lutego, i z góry dziękuję, za wszelką pomoc. Nie bójcie się, każdy walor może okazać się tym jednym z brakujących. Informacje mogą być w formie opisu, jak i zdjęcia lub skanu (na tym etapie rozmiar zdjęcia jest nieistotny). Co do metodologii opisu, to katalog będzie zawierał układ (waluta-rodzaj akcji-nominał-emisja-data-kapitał). Oczywiście rzadko kiedy wszystkie powyższe dane występują jednocześnie na akcji.

Poproszę kierujcie maile z informacjami na adres: skan@koziorowski.pl

Jeszcze raz podkreślam, że bardzo liczę na wszelką pomoc.

PS. Katalog nie będzie w powszechnej dystrybucji. Drukowanych będzie dokładnie tyle egzemplarzy, ile zostanie zamówionych.
I update: "Jest pierwszy odzew na mój apel. Bardzo pięknie dziękuję za informacje o akcjach do katalogu Chichot Każda informacja jest pomocna, a co dopiero taka, która coś do pracy dodaje.

Zatem w ciągu ostatnich 24 godzin ustaliła się nowa liczba akcji. Jest obecnie w katalogu 2497 spółek (tu bez zmian mimo intensywnej pracy z warszawskim RHB - ale dotarłem do jednej zmiany firmy, więc będzie więcej danych o spółkach); 1069 posiada swoje akcje (bez zmian) i mamy 4997 akcji (wzrost o 10). Czy przebijemy 5000? "
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM