Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:14:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowe Hobby - Przygotowania  (Przeczytany 9887 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

BElluu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Nowe Hobby - Przygotowania
« dnia: 23 Lutego 2017, 21:47:38 »
Witam,

od jakiegoś czasu interesuję się monetami. Postanowiłem dać sobie trochę czasu by zobaczyć, czy nie jest to jakiś chwilowy zachwyt i wyszło na to, ze nie :)

Potrzebuję pomocy co do zaopatrzenia. Wybrałem już sposób przechowywania - Holdery firmy Leuchtturm, teraz czas na całą resztę.
Otóż jaki klaser możecie polecić w przystępnej cenie. Najlepiej taki do którego można dopinać kolejne strony. Teraz kolejna rzecz a mianowicie strony na holdery. Jakie wybrać? Słyszałem, że firmy Leuchtturm nie są idealne, ze względu na to, że nie są zbyt przezroczyste, więc czekam na propozycję. Ważne jest to, by kasetki na holdery miały 50x50, bo właśnie takiego rozmiaru są holdery firmy Leuchtturm.
Jest jeszcze opcja ominięcia klasera oraz stron do niego na rzecz kasetki/pudełeczka na holdery. Znalazłem coś takiego http://www.metalelokacyjne.pl/product-pol-183-Plastikowe-pudelko-na-holdery.html   , co o tym myślicie?

Dziękuję za wszelakie opinię! Pozdrawiam!

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Nowe Hobby - Przygotowania
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Lutego 2017, 23:06:03 »
Korzystam z holderów, albumów i stron Latarni (Leuchtturm) i nie narzekam na jakość stron, są wystarczająco przezroczyste aby widzieć monetę bo jeżeli chcesz ją wrzucić pod mikroskop i tak zapewne wyjmiesz ze strony i holderu :)
Strony od przodu są w pełni przezroczyste i folia jest lekko rozciągliwa aby wepchnąć holder a z drugiej strony folia jest sztywniejsza i ma fakturę "groszku" co poniekąd usztywnia całą stronę aby nie rozciągała się pod ciężarem monet.

Odnośnie pudełka :) jeżeli przeszkadza Ci ta "nieprzezroczystość" bo nie dojrzysz monet to jak chcesz je oglądać w takim pudełku? I tak i tak będziesz musiał je wyjąć i wziąć holder w dłonie :P
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

BElluu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Nowe Hobby - Przygotowania
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Lutego 2017, 23:17:36 »
W sumie racja :) Byłbyś w stanie polecić jakiś klaser firmy Leuchtturm? Interesowałby mnie jakiś w przystępnej cenie, a póki co znalazłem jakieś które kosztują około 100zl. Wolałbym coś tańszego z tej firmy lub jakąś godną alternatywę. Jak pisałem, to dopiero początku i jeżeli hobby mocno wejdzie mi w głowę to na pewno zainwestuję w coś konkretniejszego, a póki co ważne by holdery dobrze siedziały i dało się dopinać nowe strony :)

Pozdrawiam!

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Nowe Hobby - Przygotowania
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Lutego 2017, 03:35:16 »
Juz dawno zrezygnowalem z holderow, bo lubie wyciagac monetki i ogladac pod mikroskopem. W tym wypadku kapsle sa praktyczniejsze, do tego palety i kasety,
http://euromoneta.net/en/leuchtturm-keys-kofr-cargo-s6-kofr-dlya-hraneniya-monet-do-33-mm-6-lotkov-112-monet-germaniya

przy czym palety tylko z zasuwkami i kasety na 12 palet.

Holderow mam jeszcze troche i wsadzam w nie masowke, ktora chce zatrzymac.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Nowe Hobby - Przygotowania
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Lutego 2017, 08:50:17 »
Byłbyś w stanie polecić jakiś klaser firmy Leuchtturm? Interesowałby mnie jakiś w przystępnej cenie, a póki co znalazłem jakieś które kosztują około 100zl.
Ściągnij najnowszy katalog produktów Latarni i zerknij co Cię interesuje.
Do wyboru masz raczej szeroki wachlarz różnych rozmiarów (systemów przechowywania) niż dostępność różnych rodzajów :)

Wybieraj też coś co łatwo dostać na rynku polskim.
Ja wybrałem OPTIMA (na stonie mieści się 12 holderów) bo GRANDE nie wszedł mi na półkę (20 holderów) a VARIO jest mało popularny u nas.

Jak wybierzesz system do wybierasz jego (szerokość) CLASSIC (standardowa), GIGANT (więcej koszulek mieści).

Kolor i materiał (skóropodobne czy prawdziwa skórka).

Jeżeli to jest Twój początek początek i nie jesteś jeszcze w pełni zdecydowany to kup najzwyklejszy albumik za 7 zł z kieszonkami lub okładkę do stron OPTIMA (Fischer) za około 15 zł.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

BElluu

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Nowe Hobby - Przygotowania
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Lutego 2017, 12:24:38 »
No i namówił :) Myślę, że ta okładka + karty to będzie dla mnie idealne rozwiązanie :)

Możesz mi jeszcze doradzić co do holderów?
Jeżeli moneta ma np. 31mm średnicy to wybieram holder 32.5mm bo do holderu 30mm na bank na wejdzie. Jeżeli mam monetę 35.5mm to zapakuję się ją w holder 35mm? Czy lepiej wziąć rozmiar większy 37.5mm?

Pozdrawiam!

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Nowe Hobby - Przygotowania
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Lutego 2017, 14:52:20 »
Osobiscie jestem zwolennikiem holderow o wiekszej srednicy, bo wtedy widac troche rantu. A takie pakowanie na scisk wyglada nienajlepiej i holder moze sie uszkodzic.

Moze mamy tu inny system ale strony do holderow maja trzy dziurki na brzegu i pasuja w standardowy segregator.
« Ostatnia zmiana: 24 Lutego 2017, 14:54:23 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Nowe Hobby - Przygotowania
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Lutego 2017, 15:41:33 »
Wielkość holderu zależy od wielkości monety ale nie tylko jej średnicy bo również grubości :P

Monetę 35,5 mm nie wsadzisz w 35 mm ...

Ja pakuję np. tak:
Moneta 19,5 mm, cienka, zwykły bok -> holder 20 mm
moneta 19,5 mm, gruba -> holder 22,5 mm
moneta 19,5 mm gruba i z ozdobnym rantem -> 22,5 lub 25 w zależności jak to wygląda :)

Jak zaczniesz pakować to wyczujesz co dobrze wygląda a co nie :)

Niema też co przesadzać z dużo większymi holderami bo niektórzy to nawet monetę 20 mm wrzucają w holder 35 ale wtedy moneta lata jak w zaluźnym kapslu ...
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Nowe Hobby - Przygotowania
« Odpowiedź #8 dnia: 24 Lutego 2017, 15:49:06 »
Wielkość holderu zależy od wielkości monety ale nie tylko jej średnicy bo również grubości :P

Jak zaczniesz pakować to wyczujesz co dobrze wygląda a co nie :)

Nie ma też co przesadzać z dużo większymi holderami bo niektórzy to nawet monetę 20 mm wrzucają w holder 35 ale wtedy moneta lata jak w zaluźnym kapslu ...

Zgadzam sie w 100%.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet