Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:43:19

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kontramarka na półzłotku 1773  (Przeczytany 6798 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Kontramarka na półzłotku 1773
« dnia: 03 Marca 2017, 21:16:19 »
Mam pewien problem. Posiadam w kolekcji monetę o której nie udało mi się nic dowiedzieć. Jest to kontramarka na półzłotku SAP z 1773 roku. Nabita punca wygląda jak królewskie jabłko z gwiazdą w środku. Czy ktoś spotkał się z taką puncą, lub może mi pomóc w tej kwestii?
Qui Non Proficit, Deficit.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kontramarka na półzłotku 1773
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Marca 2017, 21:22:26 »

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Kontramarka na półzłotku 1773
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Marca 2017, 06:18:12 »
Super. Czyli mamy prawdopodobnie do czynienia z monetą z kokekcji osoby pieczętującej się herbem Korybut. A czy ktoś spotkał się z innymi monetami z tej kolekcji,  lub z jakimś jej opisem? Kto był jej właścicielem? Gdyż wydaje mi się że heraldyczna punca nie powstała dla jednej monety :)
Qui Non Proficit, Deficit.

TomekP

  • Gość
Odp: Kontramarka na półzłotku 1773
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Marca 2017, 08:05:00 »
Nie mamy tu do czynienia z żadną kolekcją, tylko z wtórnym wykorzystaniem do obiegu w folwarku monety już nie będącej w obiegu. Czas nabicia kontramarki to najpewniej XIX wiek.

Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Kontramarka na półzłotku 1773
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Marca 2017, 08:07:16 »
Z całą pewnością można powiedzieć, że nie jest to punca kolekcjonerska. Jest za duża, zbyt ingerująca w powierzchnię monety. Sama moneta jest w stanie niezbyt nadającym się do zbioru, zwłaszcza w czasach, gdy takie puncowanie było modne (XIX/XX w.). Z fotografii można wnosić, że stempelek odbito na powierzchni mocno zniszczonej (chyba oczyszczonego wykopka). W zamiarze twórcy ma to chyba być moneta-żeton dominalny. Takie jednak znaki rozliczeniowe pod koniec XVIII i w XIX w. wybijano czasami na zużytych monetach miedzianych, nie srebrnych. Ostatnio osoby ze wschodniej Polski bawiły się w wykonanie całej serii podobnych wynalazków, z różnymi inicjałami i herbami. Zbezcześciły w taki sposób co najmniej kilka zwłok XVII i XVIII-wiecznych monet srebrnych i miedzianych. Jedna z ofiar oszustwa (niedoszła, bo zdążyła się doinformować) bywa na tym forum, być może zechce się podzielić posiadanymi przez siebie zdjęciami tych fabrykatów.

TuniaRadom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Kontramarka na półzłotku 1773
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Marca 2017, 01:23:10 »
Dzisiaj lub zapewne do wtorku sporządze opis oraz dołącze trochę zdjec oraz info nt monet z puncami z wschodniej fabryki aby ostrzec kolekcjonerow numizmatyki zbierajacych monety z puncami etc etc etc ,, mysle ze jest do dobry moment aby przekazac troche wiedzy innym aczkolwiek czekalem aby ten temat zostal poruszony i nadaza sie okazja aby to w pelni opisac / dodam jeszcze ze poprzez doinformowanie u trzech porzadnych Numizmatykow (Fachowcow) przegladajac fora ,, aukcje , blogi numizmatyczne rosji , ukrainy i bialorusi ,, nie znalazlem tam nic na temat punc na monetach ktore posiadam lub posiadalem , ze wzgledu na ich malowiarygodnosc zwrocilem je sprzedawcy informujac ze sa to monety falszywe a raczej punce ktore zostaly nabite dosc swiezo - chce jeszcze a mianowicie zadam watku poswieconego falszerstwie punc oraz wszelkich informacji tego typu dotyczacych oraz zachecam jezeli taki watek powstanie o wklejanie swoich punc w celu ich identyfikacji :)
TuniaRadom

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Kontramarka na półzłotku 1773
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Marca 2017, 23:40:17 »
Jak widzę jest szansa wejścia w posiadanie tytułowej monety...
Panie Łukaszu, zatem może kolejna do kolekcji "dziwnych punc" na monetach SAP ?  ???

link http://allegro.pl/45-polzlotek-w-srebrze-1773-sap-punca-korybut-i6754179549.html
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

TuniaRadom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Kontramarka na półzłotku 1773
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Marca 2017, 09:50:13 »
Witam , na razie muszę się wstrzymać z zakupem tego typu monet z puncami Panie Mariuszu , po ostatnich doświadczeniach , człowiek uczy się na błędach ale co ważne jest to przestroga dla innych w informowaniu za w czasu  :)
TuniaRadom

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Kontramarka na półzłotku 1773
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Marca 2017, 11:21:46 »
Witam , na razie muszę się wstrzymać z zakupem tego typu monet z puncami Panie Mariuszu , po ostatnich doświadczeniach , człowiek uczy się na błędach ale co ważne jest to przestroga dla innych w informowaniu za w czasu  :)

Wiem co Pan czuje, sam też się kiedyś nabrałem na taką "nieznaną" kontramarkę.
Myślałem, że mam unikat... a okazało się, że to tylko marna podróba ze wschodu  :-[

Napiszę o tym więcej w kwietniu na blogu, jesli nie ma Pan nic przeciwko temu to wykorzystam również Pana przykłady  :)
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

TuniaRadom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Kontramarka na półzłotku 1773
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Marca 2017, 12:15:24 »
Zgoda  :)
TuniaRadom

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Kontramarka na półzłotku 1773
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Kwietnia 2021, 16:00:44 »
Witam. Nawiązując do pojawienia się boratynek z odbitym jabłkiem jak z półtoraka, czy można prosić o wspomnianą już dość dawno temu listę monet z współczesnymi puncami- kontrmarkami fałszerskimi?


Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Kontramarka na półzłotku 1773
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Maja 2021, 15:48:16 »
Dziękuję. Ten wpis znam a myślałem, że to coś innego co przeoczyłem.

 

R E K L A M A
aukcja monet