Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 12:32:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Trojak 1791  (Przeczytany 4164 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Triplex

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
Trojak 1791
« dnia: 05 Marca 2017, 17:42:14 »
Przeglądając allegro znalazłem aukcję:

LINK

z opisem:
Witam na mojej aukcji. Przedmiotem sprzedaży jest moneta: Trojak SAP 1791 EB Rzadka odmiana monety z samymi kropkami jagód w wieńcu bez gałązek/ szypułek/ nie spotykana odmiana tego trojaka  w tym roczniku. Naprawdę wielka rzadkość. Zapraszam do zakupu i na pozostałe moje aukcje.




Czy faktycznie takie niedobicie można traktować jako odmianę?
Czy rzeczywiście nie jest to niedobicie a odmiana

Przeglądając swoje trojaki dostrzegam na niektórych zapchania stempla, niedobicia typu pojedyncze listki, fragmenty wieńca itp ale aż tak dużego fragmentu wieńca nie. Stąd moje pytanie.

Cena z aukcji nie jest przedmiotem dyskusji ;)

Temat na pewno był już poruszany co można uznać już za odmianę a co nie.
Bo czy destrukt polegający na niedobiciu motywu jest odmianą?

Ktoś spotkał się już z takim czymś wcześniej?
W założeniu że wieniec na stemplu był ale go nie odbiło :P
Grupa na FB - Monety Miedziane Polski Królewskiej - Zapraszam - https://www.facebook.com/groups/miedziakiPL

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Trojak 1791
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Marca 2017, 18:28:58 »
patrząc na monetę to po lewej stronie wieńca widać jeszcze fragmenty szypułek, przynajmiej przy 2 jagódkach. trafiają się takie w róznych rocznikach i też w groszach, można to ewentualnie uznać jak sie ma np jakąś tam odmianę identyczą z tą to wtedy jako wariant tej pierwszej np grosz 1767 1.1 jako pierwsza główna, wpełni wybita a taka jak ta np jako 1767.1.1.2 - wariant pierwszej głównej ale nie jako osobna odmianę. Paweł Ty wystawiłeś na all grosze? podeślij mi zdjęcia tych grosików, tylko grosików albo jak możesz to i trojaków.

Triplex

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
Odp: Trojak 1791
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Marca 2017, 18:34:34 »
no właśnie widać resztki wieńca i to potraktowałbym jako niedobicie a nie jako odmianę bez wieńca

Ty wystawiłeś na all grosze? podeślij mi zdjęcia tych grosików, tylko grosików albo jak możesz to i trojaków.

Spoko, podeślę zdjęcia. Ale ultra cameo to nie są  >:(
Grupa na FB - Monety Miedziane Polski Królewskiej - Zapraszam - https://www.facebook.com/groups/miedziakiPL

Łukasz G

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Trojak 1791
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Marca 2017, 18:37:14 »
nie muszą być :) naprawdę stan nie zawsze jest najważniejszy choć zawsze trzeba szukać do kolekcji lepszych stanów to czasem są warianty gdzie nawet słaby stan jest ważny i ciekawy -  tak ja ta w załączniku który Ci przesłałem :)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Trojak 1791
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Marca 2017, 18:48:09 »
Czy faktycznie takie niedobicie można traktować jako odmianę?
Czy rzeczywiście nie jest to niedobicie a odmiana
Bo czy destrukt polegający na niedobiciu motywu jest odmianą?

Ktoś spotkał się już z takim czymś wcześniej?
W założeniu że wieniec na stemplu był ale go nie odbiło :P

Przeszukujac archiwum WCN natrafilem na nastepujacy trojak:
http://wcn.pl/archive/132814?q=trojak+1791

Wedlug mnie to ten sam stempel, a szypuly widac. Wiec odpowiadajac na pytania: jest to niedobicie, nie jest to odmiana, gdyz jagodki nie byly tak zaprojektowane. Nie jest to tez wariant. Czesto spotyka sie niedobicia, ktore powoduja takie efekty, ktore ktos moze pomylic z nienanym wczesniej wariantem. A w ogole to polecam artykul W. Kostrzebskiego "Bledne drogi w zbieraniu numizmatow polskich".
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Triplex

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
Odp: Trojak 1791
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Marca 2017, 18:58:54 »
A w ogole to polecam artykul W. Kostrzebskiego "Bledne drogi w zbieraniu numizmatow polskich".
znam znam, ale dziękuję za polecenie ;)


destrukt, ale nie wariant czy odmiana
czasami ciężko wyznaczyć pomiędzy tymi rzeczami granice jeśli chodzi o stare monety
lub łatwo o pomyłkę
Grupa na FB - Monety Miedziane Polski Królewskiej - Zapraszam - https://www.facebook.com/groups/miedziakiPL

 

R E K L A M A
aukcja monet