Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:22:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Allectus - prośba o pomoc i weryfikację.  (Przeczytany 2107 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

synonim11

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Allectus - prośba o pomoc i weryfikację.
« dnia: 07 Marca 2017, 22:35:03 »
Monetkę wykopałem w niedzielę, jeszcze nie czyściłem, ale jest dość czytelna na awersie   IMP C ALLECTVS PF AVG, korona radiata, twarz zwrócona w prawo. rewers  PROVIDENTIA AVG, Opatrzność stojąca w lewo, prawej ręce glob w lewej włócznie, po bokach litery : S-A (nie wiem co znaczą i proszę o wyjaśnienie). Poniżej postaci znak mennicy ML (mint Londyn). - domyślam się, że to dokładnie ten Antoninus - http://www.wildwinds.com/coins/ric/allectus/RIC_0036.jpg chodź pewności mi brak - ramię Opatrzności z globem wydaje mi się nieco inaczej ułożone - proszę o sprostowanie jeśli uznacie , że się mylę i wyjaśnienie tego skrótu S-A.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Allectus - prośba o pomoc i weryfikację.
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Marca 2017, 00:29:10 »
Witam!

To powinien być RIC 38 (globe and transverse sceptre), jednak na RIC'u bym nie polegał. Od czasu jego wydania dużo się zmieniło...
W załączniku podsyłam dość obszerny (i nieco nowszy, bo z 1984 r.) artykuł na temat mennictwa Allectusa z British Numismatic Journal - katalog na końcu.
Ze źródeł internetowych polecam: http://www.forumancientcoins.com/gallery/thumbnails.php?album=333

Pozdrawiam
Zenon M.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Allectus - prośba o pomoc i weryfikację.
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Marca 2017, 00:29:38 »
c.d.

synonim11

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Allectus - prośba o pomoc i weryfikację.
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Marca 2017, 07:42:52 »
Ogromnie dziękuję, materiały przejrzę po pracy, przy tej mojej pożal się Boże analizie, też wahałem się przy zakwalifikowaniu monety do RIC 38. Myślę, że po lekturze rozwieję swoje wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za poświęcony mojemu zagadnieniu czas.

 

R E K L A M A
aukcja monet