Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:10:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2017  (Przeczytany 53423 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #75 dnia: 12 Czerwca 2017, 22:21:42 »
Gratulacje pięknej monety!
A u mnie ustrzelone  przed chwilą opisane oczywiście tradycyjnie jako Late Roman Follis
Nie tak piękna ale kto zgadnie co to jest? Może trupek ale niezwykle rzadki w atrakcyjnej a wręcz śmiesznej cenie.
Długo czekałem na coś takiego...
Kolejny cesarz do pocztu.Proszę zwrócić uwagę na słabo widoczny monogram RCE  :D
Takie małe g a jak cieszy  ;D
Tutaj to już na bank nie jest serbski warsztat .100% autentyk.Bliżej końca cesarstwa na zachodzie pewnie już się nie zbliżę.
« Ostatnia zmiana: 12 Czerwca 2017, 22:30:17 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #76 dnia: 13 Czerwca 2017, 09:18:52 »
Wracając  do monety kolegi  Hermogenesa. Co miały oznaczać te zwoje na awersie i rewersie?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #77 dnia: 13 Czerwca 2017, 10:03:57 »
Mnie tymczasem ucieszył dziś kurier, przynosząc m.in. taki oto denar Kwintusa Pomponiusza Muzy z 66 r. p.n.e. z głową Apollina i zwojem za nią na aw. oraz Muzą Klio wspartą o kolumnę, ze zwojem w prawej dłoni, na rew. - waga: 3,96 g...

Gratulacje Bartku! Piękna i rzadka moneta! Życzę skompletowania serii wszystkich muz wybitych przez Kwintusa Pomponiusza, łącznie z moją ulubioną muzą Calliope!

Korzystając z okazji pochwalę się kilkoma najnowszymi Aurelianami.


okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #78 dnia: 13 Czerwca 2017, 11:39:13 »
Gratulacje pięknej monety!
A u mnie ustrzelone  przed chwilą opisane oczywiście tradycyjnie jako Late Roman Follis
Nie tak piękna ale kto zgadnie co to jest? Może trupek ale niezwykle rzadki w atrakcyjnej a wręcz śmiesznej cenie.
Długo czekałem na coś takiego...
Kolejny cesarz do pocztu.Proszę zwrócić uwagę na słabo widoczny monogram RCE  :D
Takie małe g a jak cieszy  ;D
Tutaj to już na bank nie jest serbski warsztat .100% autentyk.Bliżej końca cesarstwa na zachodzie pewnie już się nie zbliżę.
szczerze zazdraszczam :)
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #79 dnia: 13 Czerwca 2017, 19:30:47 »
Barnabo!

Dziękuję za życzenia. Jeśli w równie ładnym stanie w równie dobrej cenie uda mi się kupić kolejne Muzy i Herkulesa Musagetesa, chętnie skompletuję zestaw denarów z 66 r.. nawet jeśli nie jest to główny temat w moim zbiorze...

Widzę, że rozrasta się nie tylko Twój zbiór antoninianów Probusa, ale i Aureliana - te ostatnie bardzo ciekawe!

Cytuj
Wracając  do monety kolegi  Hermogenesa. Co miały oznaczać te zwoje na awersie i rewersie?

Każda Muza ma swoje atrybuty - Kalliope, Muza poezji epickiej i ulubienica Barnaby, trzyma zwykle lirę (na rew. denara Pomponiusza Muzy - RRC 410/2 - wspartą o kolumnę), niekiedy też tabliczkę i rylec, Melpomena, Muza tragedii - maskę tragiczną (u Pomponiusza Muzy - RRC 410/4 - jeszcze maczugę),  Uranii, Muzie astronomii, towarzyszy glob i wskaźnik/różdżka (u Pomponiusza Muzy - RRC 410/8 - glob stoi na trójnogu), a Klio, Muzie historiografii, właśnie zwój papirusowy symbolizujący spisane na nim dzieła historyczne (tak też na denarze RRC 410/3)...

Serdeczności!

B.A.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #80 dnia: 13 Czerwca 2017, 22:14:26 »
Piękne okazy Panowie!

Bartku, nie podpuszczam Cię, ale tak sobie myślę, że taki "skromny" zestaw Muz, może być piękną ozdobą kolekcji. Zwłaszcza kolekcji w rękach humanisty.

Co do monet Barnaby, cóż, z ulgą obserwuję, że oprócz sztandarowego Probusa, obrał kierunek w dół osi czasu, na Aureliana, a nie w górę, ku Dioklecjanowi z ekipą.
Prawdę mówiąc, to ja bym nie chciał mieć tego myśliwego za konkurenta na strzelnicy. Barnabo, tak trzymaj, zmierzaj ku początkom tego typu  mennictwa, a nie ku schyłkowi ;)

Mercedesy wyjechały na plac, to i ja pochwalę się swoim...

Datowane monety w okresie tetrarchii to już spora rzadkość, a już w układzie z ciekawym rewersem, to czysta bajka. Jeśli do tego dołoży się wariant, którego w RIC nie odnotowano, to już się robi bardzo przyjemnie.

Co prawda katalog RIC Vii notuje dla Maksymiana Herkuliusza wariant 345 z oznaczeniem menniczym B*, ale dla oznaczenia A* jest tam czarna dziura.

Bastien w swoim katalogu (poz. 466) odnotował zaledwie jeden jedyny egzemplarz,  z paryskiej  kolekcji Cabinet des Medailles, ale jest to wycieruch w kiepskim stanie. Drugi znany egzemplarz znajduje się w kolekcji muzealnej opactwa Klosterneuburg pod Wiedniem.

Ten jest trzeci:

oś 6 h; średnica 21,7 - 22,8 mm;  waga 4,34 g

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #81 dnia: 13 Czerwca 2017, 22:20:46 »
Z innych ciekawostek, do kolekcji dołączyła kolejna nieszczęsna małżonka Konstantyna.

Wariant stosunkowo pospolity, ale za to w rewelacyjnym stanie. Jednorodna patyna, wszystkie detale wyraźne i ostre, a do tego gładziuteńkie lustro powierzchni. Tego ostatniego zdjęcie niestety nie oddaje.

RIC VII Trier 483

oś 7 h;  średnica 18,8 - 19,6 mm;  waga 3,62 g

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #82 dnia: 13 Czerwca 2017, 22:39:45 »
No to i ja się pochwalę - też w pewnym sensie datowanym tetrarchą...
Przeglądając eBay natrafiłem na ciekawego i chyba rzadkiego VOT'a (wg. info Bastien odnotował 2 sztuki) w ofercie FORVM - na stronie FAC okazał się być w promocji, więc nie zastanawiając się zbytnio, postanowiłem go przygarnąć. Zdjęcie nad wyraz paskudne, ale po cichu liczę na betterinhandowość tego egzemplarza...


ZM

PS. A prezentowane przez Kolegów monety piękne! Na muzy Musy też poluję (te z instrumentami), ale na razie jestem jakoś zbyt skąpy - a Calliope Barnaby raczej chyba pozostanie w w sferze marzeń...
« Ostatnia zmiana: 13 Czerwca 2017, 22:45:13 wysłana przez zenonmoj »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #83 dnia: 13 Czerwca 2017, 23:07:49 »
Cytuj
wg. info Bastien odnotował 2 sztuki

Rzeczywiście rzadszy wariant. W tym układzie legendy awersu jeszcze nie posiadam, więc gratuluję i jednocześnie lekko zazdroszczę.

Jeśli chodzi o występowanie tego wariantu, to dwa kolejne egzemplarze zostały odnotowane w uzupełnieniu do katalogu Bastiena. Supplement II, który został opracowany przez zespół kontynuatorów Bastiena, odnotowuje jeden egzemplarz ze skarbu z Montereau i drugi z kolekcji Daniela Gricourta.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #84 dnia: 14 Czerwca 2017, 05:52:35 »
Rzeczywiście rzadszy wariant.
Mała rzecz, a cieszy...   ;)
Mnie w tej monetce podoba się przede wszystkim, że zamiast "tradycyjnego" w okresie późnego cesarstwa napisu w wieńcu / na tarczy / na sztandarze / na ołtarzu, mamy tu jeszcze ładne przedstawienie figuralne.

ZM

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #85 dnia: 14 Czerwca 2017, 09:26:41 »
Zdjęcie nad wyraz paskudne, ale po cichu liczę na betterinhandowość tego egzemplarza...

Są na to duże szanse. Kiedyś kupiłem kilka monet od FORVM i wyglądały o niebo lepiej "in hand" aniżeli na ich zdjęciach/skanach, które mają faktycznie paskudne.

***

Tomku, gratulacje! Pięknie zachowane, rzadkie i nienotowane "datowane" lwiątko:)  A propos łowiectwa, ja bym tam chętnie z Tobą zapolował kiedyś z jednej strzelnicy, chociaż nie jako konkurent rzecz jasna, a towarzysz polowania:) W każdym razie faktycznie moje zainteresowania raczej skłaniają się ku początkom zreformowanych antoninianów, aniżeli ku ich schyłkowi.

pozdrawiam,

Barnaba

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #86 dnia: 15 Czerwca 2017, 09:12:54 »
Cytuj
ja bym tam chętnie z Tobą zapolował kiedyś z jednej strzelnicy, chociaż nie jako konkurent rzecz jasna, a towarzysz polowania

Proponuję polowanie na neutralną zwierzynę. Jakaś dobra winiarnia i polowanie degustacyjne na smak i aromat... ;)

Pozdrowionka,
  Tomek

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #87 dnia: 15 Czerwca 2017, 09:22:57 »
Niestety, nie mamy stosownego działu do odnotowywania monet Not in RIC V, więc w tym miejscu pokażę kolejnego przyjemnego Maksymiana Herkuliusza, którego typologicznie w RIC nie uwzględniono. Nie odnotowano w RIC Vii występowania tego konkretnego przedstawienia Herkulesa z mennicy w Lugdunum.

Został ten wariant uwzględniony w katalogu Bastiena (poz. 521) i znany z czterech egzemplarzy.

oś 1 h;  średnica 22,2 - 24,2 mm;  waga 4,01 g

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #88 dnia: 15 Czerwca 2017, 12:44:15 »
Nie ma to jak stary, dobry Pałkarz...  :)
Milusi!
ZM

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #89 dnia: 15 Czerwca 2017, 20:56:26 »
z 4 strzałów jeden tylko trafiony ... szkoda
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

 

R E K L A M A
aukcja monet