Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:24:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2017  (Przeczytany 53439 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #105 dnia: 23 Czerwca 2017, 11:53:48 »
Panowie, lato już jest! Może jakimś mocnym akcentem to lato 2017 otworzyć?

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #106 dnia: 23 Czerwca 2017, 15:34:27 »
Co ciekawe.Moneta Probusa pokazana przez kolegę Mariuszgra przedstawia cesarza w trzecim rodzaju zbroi -Lorica squamata czyli pancerzu łuskowym.
W opisach monet jest tylko ,że cesarz w zbroi i np płaszczu ale nikt nie bawi się w takie  szczegóły jak rodzaj pancerza.
I tak mamy 4 monety i 3 rodzaje pancerza .Pasowałoby do mojego wątku o uzbrojeniu.
Coś mi się wydaje że  powoli będę szukał takich szczegółów do mojej kolekcji.Na razie bezskutecznie poluję na ładnego Konstantyna w hełmie żebrowym.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #107 dnia: 23 Czerwca 2017, 16:04:25 »
W opisach monet jest tylko ,że cesarz w zbroi i np płaszczu ale nikt nie bawi się w takie  szczegóły jak rodzaj pancerza.

RIC i pozostałe standardowe katalogi faktycznie takich szczegółów nie podają, ale nie jest prawdą że "nikt się w to nie bawi". Takie szczegóły np. opisuje Grzegorz Krzyszczuk na swojej wielkiej stronie probvs.net w nowych wpisach. Poniżej dwa przykłady:

http://probvs.net/probvs/R831/R831.html

http://probvs.net/probvs/R103/R103.html

Przy okazji, warto wiedzieć że po 10-letniej przerwie Grzegorz od kilku miesięcy zaczął regularnie aktualizować stronę probvs.net , więc warto tam zaglądać. Wszelkie nowości są eksponowane po kliknięciu na zakładkę "what's new".


Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #108 dnia: 23 Czerwca 2017, 16:37:49 »
Dziękuję za link .Bardzo ciekawa strona.
Widzę że faktycznie nie jestem sam w wyłapywaniu takich szczegółów.
I na początek uwaga .W atrybucji niektórych monet widzimy oszczepy o których dyskutowaliśmy z tym się zgodzę inni może nie.
A dlaczego w innych egzemplarzach jest opis Pugio ?
Moim zdaniem to Parazonium.
http://probvs.net/probvs/
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #109 dnia: 23 Czerwca 2017, 16:55:28 »
Czy nazwa Pseudo-Corinthian helmet jest tożsama z hełmem koryncko -etruskim?
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #110 dnia: 23 Czerwca 2017, 17:17:45 »
Najlepiej spytać się bezpośrednio autora opisu co miał na myśli pod pojęciem "Pseudo-Corinthian" helmet (email do niego jest wskazany na stronie). Możliwe że "koryncko-etruski", ale możliwe że chodziło mu o podkreślenie kwestii, na którą już Pan kiedyś zwracał uwagę, tj. że w czasach Probusa wojsko dawno nie nosiło już klasycznych hełmów korynckich, ale zupełnie inne, więc hełm przedstawiony na monetach Probusa nie jest prawdziwym hełmem korynckim, ale imitacją (pseudo) hełmem korynckim odzwierciedlającym wyobrażenia Rzymian z końca III wieku dot. tego rodzaju historycznych hełmów.   

Co do pugio/parazonium to nie podał Pan właściwego linka (klikając na Pana link wyświetla się jedynie strona główna probvs.net), więc nie wiem o jaką monetę konkretnie chodzi. Niezależnie od tego faktycznie często miesza się oba ww. przedmioty w opisach monet z popiersiem Probusa, na którym Probus trzyma "coś", co przypomina mniej lub bardziej długi "sztylet". Jedni to określają mianem pugio, inni właśnie parazonium. W większości przypadków (jeżeli nie we wszystkich) chodzi jednak zapewne o parazonium, bo ten typ popiersia jest bardzo rzadki (a więc wybijany w związku ze szczególnymi wydarzeniami i specjalnymi okazjami) i raczej należy zakładać, że Probus chciał się przedstawić z ceremonialnym "sztyletem", a nie z bronią szeregowego legionisty.


Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #111 dnia: 23 Czerwca 2017, 17:51:55 »
Zacznijmy od tego że hełmy etrusko-korynckie z założenia udawały już hełmy korynckie tzn miały coś co stanowiło atrapę osłony twarzy jak w hełmach korynckich ale były noszone jak kapelusze.Były używane do czasów wczesnego cesarstwa.Ja nie pisałem o hełmach korynckich tylko o ich naśladowcach ,które również jak wspomniałem powyżej zostały zarzucone.
Nie wiem co się z stało z linkiem ale tą nieścisłość znalazłem w opisach monet z zakładki Busts.
« Ostatnia zmiana: 24 Czerwca 2017, 13:44:49 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

michal78

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #112 dnia: 23 Czerwca 2017, 23:01:22 »
Mój skromny zaczątek kolekcji. Interesują mnie głównie monety z 1 i 2 wieku n.e. Na razie chcę się skupić na epoce "pięciu dobrych cesarzy".

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #113 dnia: 24 Czerwca 2017, 09:59:02 »
Dobry początek. Powodzenia w rozwijaniu kolekcji!

michal78

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #114 dnia: 25 Czerwca 2017, 19:17:39 »
Dzięki, monet nie opisuję bo jak sądzę raczej każdy poznaje tych gentlemanów.

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #115 dnia: 28 Czerwca 2017, 03:22:10 »
Co ciekawe.Moneta Probusa pokazana przez kolegę Mariuszgra przedstawia cesarza w trzecim rodzaju zbroi -Lorica squamata czyli pancerzu łuskowym.
W opisach monet jest tylko ,że cesarz w zbroi i np płaszczu ale nikt nie bawi się w takie  szczegóły jak rodzaj pancerza.

Zawsze raczej bolało mnie, że właśnie na szczegóły tego typu mało kto zwraca uwagę, specyficznie w dziełach referencyjnych takich jak RIC i.t.p.

RIC, tak jak to dobrze wszyscy wiemy, ostro kuleje w wielu zakresach. A niektóre opisy są wręcz skandaliczne bo n.p. "heroiczne popiersie z egidą i włócznią, widziane od tyłu." jest często opisane jako popiersie "w pancerzu" nawet wtedy jak Webb miał bezpośredni dostęp do monety.

Najlepszy przykład to RIC 140, Plate II,3 "Laureate, cuirassed bust left, seen from back, with spear."; zresztą do dzisiejszego dnia moneta opisana jako "cuirassed"

http://www.britishmuseum.org/research/collection_online/collection_object_details/collection_image_gallery.aspx?assetId=659367001&objectId=1214225&partId=1

"Bust of Probus, seen half from behind, cuirassed, holding spear, sloped upward to left, in right: head, laureate, left."

I jakoś dalej nie widzą egidy...

Przynajmniej jeśli chodzi o Probusa, postanowiłem zacząć katalog wszystkich odmian popiersi, ale niestety miałem "malutkie wakacje" od numizmatyki.

Wracam teraz do tego zamiaru, i zaczynam od popiersia F (RIC), ale chcę opracować wszystkie typy.

Na razie jest tylko początkowy brudnopis projektu, tutaj nic nie jest wyryte w kamieniu. Tylko nabazgrane kiepskim HTML  :)

"Radiate, cuirassed bust right" — jakże wiele się kryje pod tak płytkim opisem!

http://probvs.net/probvs/busts/A-fbust/a-F-bustforms.html


G/<
« Ostatnia zmiana: 28 Czerwca 2017, 03:31:44 wysłana przez bonoimp »
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #116 dnia: 28 Czerwca 2017, 22:28:06 »
Cytuj
Przynajmniej jeśli chodzi o Probusa, postanowiłem zacząć katalog wszystkich odmian popiersi, ale niestety miałem "malutkie wakacje" od numizmatyki.

Wracam teraz do tego zamiaru, i zaczynam od popiersia F (RIC), ale chcę opracować wszystkie typy.

Na razie jest tylko początkowy brudnopis projektu

Panie Grzegorzu, ogromnie cieszymy się, że wrócił Pan do numizmatyki :)

Osobiście trzymam kciuki, aby ten brudnopis uległ metamorfozie i zaowocował bajecznym katalogiem mennictwa Probusa.

Powodzenia i wytrwałości!
T.S.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #117 dnia: 29 Czerwca 2017, 09:31:21 »
Tak, ogromnie się cieszymy z Twojego powrotu Grzegorzu:)

Ja też trzymam kciuki rzecz jasna i nie wątpię, że się uda, zwłaszcza że już ten "brudnopis projektu" typologii odmian popiersia "F" Probusa , jak to skromnie określiłeś, jest naprawdę imponujący i nikt dotychczas nie opracował tego tak szczegółowo jak Ty!

pozdrawiam,

Barnaba

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #118 dnia: 30 Czerwca 2017, 04:17:09 »
[...] zwłaszcza że już ten "brudnopis projektu" typologii odmian popiersia "F" Probusa , jak to skromnie określiłeś, jest naprawdę imponujący i nikt dotychczas nie opracował tego tak szczegółowo jak Ty!

Delbrueck & Bastien wykonali monumentalną robotę w swoich pracach na temat popiersi cesarskich, problem w tym, że dzieła są trudno dostępne. Specyficznie Delbrueck. Od wielu lat szukam po antykwariatach. A Bastien jest troszkę ;D inaczej zorganizowany niż to co ja mam na myśli.

Dziękuję za wsparcie. Oczywiście mile będę widział konstruktywną krytykę, sugestie i dodatkowe zdjęcia odmiennych pod-typów popiersi. Dalej bowiem zbieram materiały.
Muszę powiedzieć, że olbrzymi wysiłek S. Estiot w sfotografowaniu np. Skarbu Gloucester daleko ułatwia pracę, bo zdjęcia są doskonałe i oświetlenie równomierne.


G/<

Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #119 dnia: 02 Lipca 2017, 20:38:37 »
Cytuj
Delbrueck & Bastien wykonali monumentalną robotę w swoich pracach na temat popiersi cesarskich, problem w tym, że dzieła są trudno dostępne.

Bastien jest dostępny praktycznie od ręki, jednak cena 600 euro stanowi skuteczną zaporę. Pracy Delbruecka nie kojarzę abym widział gdzieś na rynku antykwarycznym, a oferty książek numizmatycznych śledzę na bieżąco od lat.

Cytuj
olbrzymi wysiłek S. Estiot w sfotografowaniu np. Skarbu Gloucester daleko ułatwia pracę, bo zdjęcia są doskonałe i oświetlenie równomierne.

Ma Pan na myśli ilustracje z książkowego opracowania skarbu z Gloucester, czy też dysponuje Pan inną formą tych fotografii?

 

R E K L A M A
aukcja monet