Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:28:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2017  (Przeczytany 53427 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #120 dnia: 02 Lipca 2017, 22:02:53 »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #121 dnia: 02 Lipca 2017, 23:09:39 »

Ma Pan na myśli ilustracje z książkowego opracowania skarbu z Gloucester, czy też dysponuje Pan inną formą tych fotografii?

Tomku, zdjęcia sporek porcji monet Probusa ze skarbu w Gloucester są od relatywnie niedawna dostępne online na stronie British Museum:

To jest z pewnością źródło dobrej jakości zdjęć, które Grzegorz miał na myśli.

pozdrawiam,

Barnaba
« Ostatnia zmiana: 03 Lipca 2017, 07:45:54 wysłana przez barnaba »

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #122 dnia: 03 Lipca 2017, 01:19:38 »

Tomku, zdjęcia sporek porcji monet Probusa ze skarbu w Gloucester są od relatywnie niedawna dostępne online na stronie British Museum:

<....>

To jest z pewnością źródło dobrej jakości zdjęć, które Grzegorz miał na myśli.


Jest tak jak Barnaba napisał, tylko rozpędził się i wkleił niewłaściwy odsyłacz.

Te zdjęcia są tutaj: http://www.britishmuseum.org/research/collection_online/search.aspx?searchText=probus&images=true&page=2

Oczywiście, daleko lepsze niż te co w książce! Niestety wszystko to bez właściwej atrybucji co do tomu Gloucester, albo nawet RIC, i jest trochę błędów.
To już wina samego BM.

Ale z Bastienem, RIC, i tomem skarbu Gloucester pod ręką, ten groch z kapusty można wybrać.

G/<
« Ostatnia zmiana: 03 Lipca 2017, 03:30:18 wysłana przez bonoimp »
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #123 dnia: 03 Lipca 2017, 01:33:41 »

Bastien jest dostępny praktycznie od ręki, jednak cena 600 euro stanowi skuteczną zaporę. Pracy Delbruecka nie kojarzę abym widział gdzieś na rynku antykwarycznym, a oferty książek numizmatycznych śledzę na bieżąco od lat.


Miałem na myśli tą barierę właśnie. Niewielu z nas rzuci się na książki w tej cenie. Na Uniwersytecie Torontońskim ktoś z półki gwizdnął pierwszy tom, i stoją tylko sieroty 2 i 3. To są, niestety, jedyne egzemplarze Le buste monétaire des empereurs romains we wszystkich bibliotekach w Kanadzie. Jak pytałem czy mają zamiar dodać na nowo t.1 to tylko popatrzyli na mnie z politowaniem.  :'(

Delbruecka faktycznie nigdy nie widziałem w antykwariatach. A jest dalej wartościowy. Mowa o Die Münzbildnisse von Maximinus bis Carus aby nie było nieporozumień.


G/<
« Ostatnia zmiana: 03 Lipca 2017, 01:40:46 wysłana przez bonoimp »
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #124 dnia: 03 Lipca 2017, 23:22:13 »
Cytuj
Mowa o Die Münzbildnisse von Maximinus bis Carus aby nie było nieporozumień.

Teraz wszystko jasne, bo przyznam się bez bicia, że nie bardzo rozumiałem do czego jest Panu potrzebna książka "Antike porträts".

Pozycję  "Spätantike Kaiserporträts" odrzuciłem z definicji, gdyż traktuje temat dopiero od czasów Konstantyna, a Pana frapuje wcześniejszy okres.

O " Die Münzbildnisse von Maximinus bis Carus" nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje.

W temacie pierwszego tamu Bastiena mogę zapuścić wici i spróbować poprosić o skany. Sprawa może jednak trochę potrwać.
Rozeznam temat i dam znać czy jest to realne.

Pozdrawiam,
TS

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #125 dnia: 04 Lipca 2017, 16:02:39 »

Teraz wszystko jasne, bo przyznam się bez bicia, że nie bardzo rozumiałem do czego jest Panu potrzebna książka "Antike porträts".

Pozycję  "Spätantike Kaiserporträts" odrzuciłem z definicji, gdyż traktuje temat dopiero od czasów Konstantyna, a Pana frapuje wcześniejszy okres.

O " Die Münzbildnisse von Maximinus bis Carus" nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje.

W temacie pierwszego tamu Bastiena mogę zapuścić wici i spróbować poprosić o skany. Sprawa może jednak trochę potrwać.
Rozeznam temat i dam znać czy jest to realne.


Proszę nie robić wysiłków w tym zakresie. Kolega z Ottawy obiecał pożyczyć swoje egzemplarze podczas następnej wizyty.

Ja się tak ogólne skarżyłem, że te dzieła są raczej niedostępne dla większości. A szkoda. Przepraszam za niezbyt jasne wyrażenie się, o które dzieło Delbruecka chodziło.

Antike porträts & Spätantike Kaiserporträts bezpośrednio nie są potrzebne, ale jednak każda z nich zawiera pewne wartościowe elementy. Ten pierwszy wprawdzie już widziałem na IA, gdzie grzebię praktycznie codziennie, ale dziękuję za link. Jak mówiłem to już Barnabie, chociaż faktycznie po reformie Dioklecjana mennictwo rzymskie mnie interesuje mniej, jednak trzeba tam także okiem sięgać, przynajmniej do pewnego okresu, aby dokładnie zrozumieć mennictwo cesarzy trzeciego stulecia. Oczywiście, to samo dotyczy wcześniejszych władców, i nawet Republiki...


G/<

P.S. Można "Panowanie" zarzucić i mówić per Ty.
« Ostatnia zmiana: 04 Lipca 2017, 16:04:10 wysłana przez bonoimp »
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2017
« Odpowiedź #126 dnia: 05 Lipca 2017, 23:01:09 »
W temacie Bastiena sprawa może być szybko załatwiona, gdyż okazało się, że nasz wspólny kolega zdążył już "zarchiwizować"
wszystkie trzy tomy. Wykonał to jednak za pomocą aparatu fotograficznego i ma to w postaci pojedynczych plików jpg.

Umówiliśmy się, że prześle mi całość na płycie CD, a ja przerobię to na PDF. Udało mi się ostatnio z jedną książką, to zakładam, że dam radę z następnymi.

Jestem tylko ciekaw jakości tych zdjęć, bo od niej dużo zależy w sensie czytelności i samej  wyrazistości ilustracji.

Z książką Delbruecka  " Die Münzbildnisse von Maximinus bis Carus" pojawiło się światełko w tunelu.
Koleżanka wybiera się grasować w sierpniu po niemieckich bibliotekach uniwersyteckich i jeśli trafi na to cacko,
to jest spora szansa, że utrwali.

Pozdrawiam,
  Tomek

Cytuj
Można "Panowanie" zarzucić i mówić per Ty.

Uf, ja również zdecydowanie jestem za.

 

R E K L A M A
aukcja monet