Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Listopad 2017, 10:52:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Cytat - pytanie  (Przeczytany 1068 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
DzikiZdeb
Gaduła

« : 29 Marzec 2017, 08:08:13 »

Błąka mi się po pamięci porównanie słońca do złota i księżyca do srebra, tłumaczące proporcje wartości tych kruszców jako wynikające naturalnie ze stosunku długości roku słonecznego do miesiąca księżycowego. Wydawało mi się, że to z księgi XXXIII Historii Naturalnej Plniusza Starszego, ale z tego co widzę to nie za bardzo. Ktoś z Szacownych Kolegów pamięta może, skąd to?
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 29 Marzec 2017, 13:56:03 »

Błąka mi się po pamięci porównanie słońca do złota i księżyca do srebra

Jest to porównanie tak pospolite, że czytać Pan mógł o tym w wielu miejscach. Zazwyczaj jest podawane jako "bezimienne", sięgające jeszcze Babilonii. Czy Panu zależy na jakimś efektownym cytacie ze starożytnego autora?

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 29 Marzec 2017, 14:08:19 »

Może na przykład czytał Pan coś o relacji złotego szekla do srebrnego i w przypisie o tym było?

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #3 : 29 Marzec 2017, 20:47:14 »

Czy Panu zależy na jakimś efektownym cytacie ze starożytnego autora?
Bóg zapłać, nie zależy. Wystarczy, to, co Pan wkleił.

Jest to porównanie tak pospolite, że czytać Pan mógł o tym w wielu miejscach. 
Przeczytałem, zapamiętałem bez źródła, a po n latach postanowiłem użyć i z przerażeniem szukałem czy to aby nie zaczęło się od jakiegoś bardzo uznanego, a zapomnianego przeze mnie klasyka i dopiero potem rozpełzło się pod strzechy. A jak jest rozpełźnięte od czasów babilońskich to nie jest ze mną jeszcze tak źle.

Tak przez mgłę mógł być to faktycznie jakiś tekst związany ze stosunkami pieniężnymi w Biblii (Hendin?), ale równie dobrze coś innego.
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM