Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
12 Grudzień 2018, 19:33:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [3]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Wlasciwie, to co zbierac?  (Przeczytany 11843 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
pasjonatort
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Zygmunt III - orty gdańskie. Gustaw - trojaki elbląskie.

TPZN 080

« Odpowiedz #30 : 17 Kwiecień 2017, 20:17:36 »

Ewidentnie moneta była do czegoś przyczepiona i po prostu górna część się przetarła. Szkoda, ale to też ma swój urok. Kolejna ciekawa moneta to ort gdański z najrzadszego rocznika. Nietypowo bo aż dwie dziurki, ale na szczęście uszkodzenia nie przeszkadzają w odczytaniu legendy, daty.

* 29439497.jpg (96.98 KB, 562x275 - wyświetlony 166 razy.)

wiesław531
Nowy użytkownik
*
Poland Poland

Zainteresowania:
stare banknoty

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #31 : 05 Maj 2017, 15:59:50 »

Ja również chyba posiadam tę pierwszą monetę Uśmiech lub bardzo bardzo podobną!  Chichot nie myślałem, że tu ją odnajdę Uśmiech
len_mark
Nowy użytkownik
*
Poland Poland

Zainteresowania:
monety antyczne

« Odpowiedz #32 : 17 Lipiec 2017, 17:49:48 »

Witam.
Osobiście nie znoszę monet mających wtórne uszkodzenia mechaniczne (dziura, ślad po uchu, rysa, a już nie daj Boże piłowany rant albo polerowanie). Dlatego wolał bym monetę bardziej wytartą w naturalny sposób w obiegu niż bardziej ostrą ale mającą jedną z w/w wad. Oczywiście wytarcie w obiegu też ma dla mnie swoje granice. W swoim zbieraniu postawiłem na jakość a nie na ilość. Wolę mieć kilka/kilkanaście egzemplarzy w stanie 2 i lepiej niż kilkadziesiąt/kilkaset przeciętnych. Podobnie jest z rzadkością, nie cieszy mnie moneta bardzo rzadka ale w kiepskim stanie.
Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #33 : 17 Lipiec 2017, 18:15:53 »

Mam odmienne zdanie.Mój ostatni nabytek tj AE4 Libiusz Sewer/Rycymer nie jest Apollinem wśród numizmatów ale jest o wiele ciekawsza ,niż popularna moneta bez śladów obiegu.
Moneta wcale nie musi być ładnie zachowana .Musi być  interesująca.Musi coś opowiadać.I wcale nie chodzi tu o ilość.

Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.
len_mark
Nowy użytkownik
*
Poland Poland

Zainteresowania:
monety antyczne

« Odpowiedz #34 : 17 Lipiec 2017, 18:39:38 »

W nawiązaniu do wypowiedzi kolegi Divusric, trudno polemizować z wyrażoną przez niego opinią. Po prostu każdy z nas ma swoje podejście, upodobania i priorytety, ale myślę, że łączy nas jedno: radość zbierania i tworzenia kolekcji według własnych kryteriów dających nam jak największe zadowolenie.
zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 058
Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #35 : 17 Lipiec 2017, 19:54:49 »

Ja też najbardziej lubię monety ciekawe - niekoniecznie w optymalnym stanie zachowania. Właśnie dziś taka jedna do mnie dotarła i spędzę z nią miło część wieczoru: ważąc ją, mierząc, oglądając pod lupą i przy okazji wertując różne katalogi...

ZM
Yoda
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety II RP

Legitymacja TPZN numer 112

« Odpowiedz #36 : 29 Listopad 2018, 01:51:20 »

Mam nadzieję że nie dostanę "złotego szpadla"za odkopanie tematu  Duży uśmiech

Ja też najbardziej lubię monety ciekawe - niekoniecznie w optymalnym stanie zachowania. Właśnie dziś taka jedna do mnie dotarła i spędzę z nią miło część wieczoru: ważąc ją, mierząc, oglądając pod lupą i przy okazji wertując różne katalogi...
ZM
Robię podobnie, i mam podobne podejście do monet Mrugnięcie

Wiadomym jest że każdy by "wolał" monetę w jak najlepszym stanie zachowania, choć  "nie lubię" tych nowych, w kapslach, świecących i błyszczących...
Wg mnie nic sobą nie przedstawiają, poza oczywiście wartością rynkową i rysunkiem.

Moneta która mnie fascynuje musi mieć za sobą jakąś historię, coś "opowiadać"...
Drobne wytarcia, patyna czy rysy dodają tylko "smaku".
Nie bez znaczenia jest też okres w jakim powstała, i tak największym "uczuciem" darzę te z  II RP, bo fascynuje mnie ten okres historii naszego kraju.

Natomiast (chyba Uśmiech) nigdy nie będę kolekcjonował monet SAP, pomimo ich atrakcyjności  bo...."nie lubię emitenta"  Zły

Pozdrawiam, Marek.
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVI w. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #37 : 29 Listopad 2018, 03:23:42 »

A'propos zlomu, to pojawilo sie u nas cos takiego:
https://www.youtube.com/watch?v=ZpOKuNFlVLI

Niby zlom, a dosc ciekawie wymyslony. I nie blyszczacy Mrugnięcie
Poltorej uncji srebra.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #38 : 29 Listopad 2018, 08:05:43 »

Prawie jak bizantyjskie miseczki :-)

Tam jest jeden hełm, czy kilkanaście różnych jak pod koniec filmiku?

Swoją drogą chyba nikt nie myśli poważnie o tym, jak toto przechowywać. Można wsypać do kartonu te wszystkie hełmy, kulki, gitary itp., ale na szczęście póki co normalne firmy produkujące akcesoria do przechowywania monet nie zajmują się takimi cudami.
modsog
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
XX wiek + monety SIGIS III DG

« Odpowiedz #39 : 29 Listopad 2018, 11:18:41 »

Natomiast (chyba Uśmiech) nigdy nie będę kolekcjonował monet SAP, pomimo ich atrakcyjności  bo...."nie lubię emitenta"  Zły
Stanisław August "Ciota" Poniatowski. W sumie nie podchodziłem do tego w ten sposób, "że nie lubię emitenta". Wówczas cały PRL powinienem wywalić Mrugnięcie  Zygmunt III Waza też nie był jakimś przesadnym kozakiem w koronie a poświęciłem już kilka lat (będzie te 3) jego drobnicy . Za to kumpla zbierajacego carską Rosję powinienem wykluczyć ze znajomych Chichot
Yoda
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Monety II RP

Legitymacja TPZN numer 112

« Odpowiedz #40 : 29 Listopad 2018, 13:43:41 »

Niby zlom, a dosc ciekawie wymyslony. I nie blyszczacy Mrugnięcie
Poltorej uncji srebra.
Do kompletu  Chichot
https://youtu.be/P462e9bw1cU

Stanisław August "Ciota" Poniatowski. W sumie nie podchodziłem do tego w ten sposób, "że nie lubię emitenta". Wówczas cały PRL powinienem wywalić Mrugnięcie  Zygmunt III Waza też nie był jakimś przesadnym kozakiem w koronie a poświęciłem już kilka lat (będzie te 3) jego drobnicy . Za to kumpla zbierajacego carską Rosję powinienem wykluczyć ze znajomych Chichot
Zawsze możesz sobie "wytłumaczyć" że to tylko historia  Uśmiech, a tak poważnie, każdy kolekcjonuje co chce, lubi itd...

Edit
Linkowane filmy kolegi Wojtka są skierowane do młodzieży, stąd narracja taka, a nie inna...

Pozdrawiam, Marek.
Strony: 1 2 [3]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM