Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:55:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: WCN aukcja internetowa 68e  (Przeczytany 8401 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
WCN aukcja internetowa 68e
« dnia: 08 Kwietnia 2017, 15:35:17 »
Dostępny jest katalog najbliższej aukcji WCN:
http://wcn.pl/auctions/68

Na uwagę zasługuje kolekcja trojaków z prywatnego zbioru. Współczuję osobie, która zbiera np. trojaki Kurlandii  ;)
Moją uwagę wzbudziły oczywiście trojaki elbląskie Gustawa Adolfa.

Zapraszam do dyskusji na temat ocen stanów zachowania, cen wywoławczych oraz przede wszystkim oferty.
« Ostatnia zmiana: 12 Maja 2018, 22:46:37 wysłana przez TomekP »
Norbert

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Kwietnia 2017, 19:19:42 »
stany jak na te monety całkiem niezłe ale ceny zbijają z nóg , szczególnie te z Inflant , które akurat mnie by mogły zainteresować
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Kwietnia 2017, 10:31:18 »
Naprawdę piekny zbiór trojaków. Przekrojowy i przemyślany. Nie pamiętam tak dużego zbioru wystawionego na jednej aukcji.

Wyceny wcale nie są jakieś kosmiczne i na pewno ze względu na tak duży zbiór jest szansa na złapanie niektórych egzemplarzy w dobrej cenie.

Co do trojaków kurlandzkich to fakt, że całkiem ich sporo, jednak trochę brakuje do pamiętnej aukcji Emporium Hamburg 68:
https://www.numisbids.com/n.php?p=sale&sid=361&cid=10165

Poza tym zbiorem na uwagę na pewno zasługuje szóstak koronny 1529 oraz omawiany tu wcześniej trojak bydgoski Jana Kazimierza.
jarek

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Kwietnia 2017, 21:57:18 »
Szóstak cudo, ale nie na moją kieszeń.
Półgrosze w pudłach :-/ Ostatnio kilka wydłubałem, ale przez to ustrojstwo ceny są wyższe.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Kwietnia 2017, 22:51:04 »
Co do cen to od razu widać, że osoba z mocniejszą pozycją czy znajomościami może uzyskać lepsze ceny startowe. Dla przykładu opowiem znane mi zdarzenia. Właściciel jednego z rzadszych ortów gdańskich Zygmunta III udał się do WCN w celu informacji jak oceniają stan, za ile wystawią. Usłyszał, że stan monety (słaby, jakieś III ale bardziej z minusem) dyskwalifikuje do wystawienia na aukcji stacjonarnej i mogą jedynie zaoferować sprzedaż poprzez e-aukcję. Trochę dziwna sytuacje, tym bardziej, że praktycznie na każdej aukcji stacjonarnej pojawiają się takie orty z odmiany pospolitej. Jednak prawdziwa perełka to...na kolejnej aukcji stacjonarnej WCN został wystawiony podobny ort. Ale...hmm, oceńcie sami ;)

Pierwsza moneta: http://wcn.pl/auctions/64/515
Cytuj
stan III+
moneta porysowana

Druga moneta: http://archiwum.gndm.pl/a,1379-ZgIII-Waza-Ort-Gdańsk-1623-pelna-data-(R6),rid,277733.html
Cytuj
stan III+
Przyjemny stan zachowania. Dobry relief, prześwity połysku w zakamarkach.

Druga moneta nie została przyjęta przez WCN.
Jak widać, wszystko zależy kto wstawia. Co oczywiście nie umniejsza oferty najbliższej aukcji i sporo trojaków cieszy moje oczy.
Norbert

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Kwietnia 2017, 16:54:01 »
Witam.
Wczoraj dotarł do mnie drukowany katalog. Jeszcze nie przejrzałem "na spokojnie", ale tak "na szybko" - nie tylko trojaki z kolekcji robią wrażenie :D
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Maja 2017, 21:07:25 »
Już po aukcji. Mając wolny dzień kilka godzin poświęciłem śledzeniu poszczególnych licytacji. Samemu brałem udział w walce o kilka monet, z czego udało mi się wygrać dwie. Z jednej jestem szczególnie zadowolony, bo to był dla mnie główny punkt programu.  ;)

Moje odczucia są takie, że monety rzadkie czy bardzo rzadkie miały spore przebicia. Sama aukcja na pewno bardzo ciekawa dzięki wystawieniu sporego prywatnego zbioru.
Koledzy też zadowoleni, czy zawiedzeni?
Norbert

odys

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Maja 2017, 22:07:18 »
Wprawdzie ze względu na wyjazd ustawiłem limity, ale i tak nie omieszkałem na kilka chwil podpatrzeć przebieg licytacji. Bardzo ciekawa aukcja pewnie też ze względu na moje zainteresowania trojakowe. Ale dlaczego tak jest że monety które licytowałem - pomimo tak dużego zbioru trojaków i popularności katalogowej moich typów - osiągały tak wysokie ceny???

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Maja 2017, 22:09:44 »
Aukcja bardzo ciekawa - choć ceny wysokie.
Wszystko, co było dla mnie interesujące, było powyżej moich limitów, ale cóż, życie...
Zauważyłem jednak bardzo niepokojącą tendencję: bardzo częste zawyżanie oceny stanów.
Mam wrażenie, że w WCN staje się to powoli regułą. W tym tygodniu dotarła do mnie monetka, która właśnie tak została potraktowana. Oficjalnie wyceniona na II/II+, kiedy ja dałbym jej co najwyżej II-/III+. Nie, żebym marudził, wiedziałem co kupuję i czego mogę oczekiwać, ale pozostaje pewne uczucie niesmaku...
A co Koledzy o tym sądzą?

ZM

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Maja 2017, 22:57:04 »
Na przestrzeni lat widać, że WCN łagodniej ocenia. Co pewnie wynika z potrzeby zadowolenia sprzedającego oraz z chęci większego kuszenia. Kiedyś w jakimś temacie przytaczałem przykłady tych samych monet wystawionych na aukcjach PDA i WCN, gdzie była różnica o pół stopnia. Zresztą zdarza się, a to już kuriozum, że samo WCN x lat temu oceniło na swojej aukcji monetę na np. stan III-, a potem wystawiało jako pełną III.
Całe szczęście, że tą aukcję ominęła choroba tęczowych trojaków, których na poprzednich aukcjach było sporo. I według mnie większym problem jest brak w opisach - czyszczona, uszkodzona, sztuczna patyna. Niż subiektywne oceny stanów.

Na pewno sporym sukcesem było pozyskanie zbioru do sprzedaży.
Norbert

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Maja 2017, 23:09:53 »
Mam wrażenie, że w WCN staje się to powoli regułą. W tym tygodniu dotarła do mnie monetka, która właśnie tak została potraktowana. Oficjalnie wyceniona na II/II+, kiedy ja dałbym jej co najwyżej II-/III+. Nie, żebym marudził, wiedziałem co kupuję i czego mogę oczekiwać, ale pozostaje pewne uczucie niesmaku...
A co Koledzy o tym sądzą?
ZM
Moim zdanie ocena przede wszystkim zależy od tego, kto był komitentem..., pół stopnia w tę czy tamtą, a co to za różnica. :)
Marcin

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Maja 2017, 23:20:28 »
Ale dlaczego tak jest że monety które licytowałem - pomimo tak dużego zbioru trojaków i popularności katalogowej moich typów - osiągały tak wysokie ceny???
Też się nad tym zastanawiam skąd te ceny. Licytowałem tylko jedną pozycję - 68/266 (http://wcn.pl/archive/68_0266?q=trojak+malbork). Trojak dość rzadki, portret królewski jest charakterystyczny dla wcześniejszego rocznika, a w 1593 praktycznie nie występuje. Myślałem, że moneta osiągnie góra 400-500 zł, po 1100 zł zrezygnowałem, nie mogłem przebić limitu konkurenta. Tak sobie myślę nic straconego..., pewnie za jakiś czas moneta wypłynie na allegro. :)
Marcin

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Maja 2017, 01:46:14 »
Witam.
Śledziłem aukcję do pozycji 7xx. Złożyłem kilka limitów, próbowałem licytować "na żywo", ale nie udało się nic ustrzelić. Ceny faktycznie nieosiągalne (jak dla mnie). Szkoda...
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: WCN aukcja internetowa 68e
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Maja 2017, 15:35:18 »
Koledzy się dziwią, że ceny wysokie... a kto stawiał limity? Potem wygrywający musiał przebijać kolejne limity. Nie lepiej było dać komuś wygrać za kwotę startową.  ;)
Spora część trojaków z prywatnego zbioru została sprzedana niewiele wyżej niż ceny wywoławcze. Ale też dużo monet osiągało 2-3 krotne przebicia tej kwoty. A raz nawet 10-krotność. Teraz WCN wzorem Niemczyk może chwalić się... % przebić.




Norbert

 

R E K L A M A
aukcja monet