Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:37:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Herodes Archelaus, czy aby napewno?  (Przeczytany 4299 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Herodes Archelaus, czy aby napewno?
« dnia: 29 Października 2009, 16:06:09 »
http://img526.imageshack.us/img526/4906/herod.jpg
Herodes Archelaus, czy aby napewno?


Przyglądam się uważnie tej monetce, mam jednak wątpliwości, co do jej poprawnej atrybucji. Jestże to istotnie Archelaus? :-\ Sprzedawca uznał ją za Hendin 505, jednakże porównując ze zdjęciami z katalogu uderza różnica w przedstawieniu hełmu...

http://www.wildwinds.com/coins/greece/judaea/herod_archelaus/i.html

Jakieś wnioski?  ;)

ps. swoją drogą to w ogóle nie przypomina hełmu, a prędzej parasol.
« Ostatnia zmiana: 29 Października 2009, 16:21:55 wysłana przez Gajusz »

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Herodes Archelaus, czy aby napewno?
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Października 2009, 16:03:02 »
Widzę, że nikt się nie pokusił.

Z całą pewnością identyfikacja sprzedawcy nie jest poprawna. Kiść winogron się zgadza, ale rewers wskazuję na Agrippę pierwszego. Chyba więc krzyżóweczka  ;)

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Herodes Archelaus, czy aby napewno?
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Listopada 2009, 16:02:22 »
Panie Gajuszu, nie zauważyłem tego wątku wcześniej. :(

Częściowo ma Pan rację, awers jest od Archelausa, rewes to Agryppa I. Znaczyłoby to że monetę Heroda Archelausa przebito w częsci na monetę Agryppy. Nie wydaje mi się.
Proszę zauważyć kształt awersu, na godzinie 10 i 4 wyraźne ścięcia, próżno ich doszukać się na rewersie. Moim zdaniem sprzedający pomylił zdjęcia. :)

Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Herodes Archelaus, czy aby napewno?
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Listopada 2009, 10:38:13 »
Zupełnie to przegapiłem! I nie przyszło mi takie rozwiązanie na myśl...

Ps. Liczyłem na Pana opinię w tym temacie  i przypuszczałem, że gdzieś Pan akurat zniknął ;)

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Herodes Archelaus, czy aby napewno?
« Odpowiedź #4 dnia: 02 Listopada 2009, 22:52:21 »
Fakt, troszkę zniknąłem. Pewnie to potrwa jeszcze jakiś czas.

Swoją drogą, czy czytał Pan moje wypociny na temat namiestników rzymskich w Judei (ostatni nasz Biuletyn)? Chętnie poznam Pana opinię.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Herodes Archelaus, czy aby napewno?
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Listopada 2009, 14:09:44 »
Panie Piotrze, czy czytałem? Bez przesady mogę powiedzieć, że pożerałem tekst z twarzą przyklejoną do monitora. Jak tylko zmuszę drukarkę do współpracy, wydrukuję sobie artykuł i dołączy w biblioteczce do którejś z książek o Judei. Zawarł Pan w wypracowaniu ogrom informacji i przedstawił je w sposób niezwykle przystępny, dodatkowo zamieszczając fotografię omawianych monet. Nawet ktoś, kto dotychczas nie miał żadnej styczności z prutahami prefektów Judeii, jest w stanie samodzielnie czytać i identyfikować ich monety, posiłkując się jedynie Pana artykułem. Naprawdę, wspaniała i wartościowa praca!

Może następnym razem pokusi się Pan o dynastię herodiańską? Na samą myśl zacieram dłonie :)

A Archelausa nie udało mi się kupić. Sprzedawca też nie raczył mi przysłać zdjęcia rewersu, więc dałem sobie spokój. Będą jeszcze okazje  ;) W dodatku wczoraj zaliczyłem moja pierwszą w życiu stłuczkę samochodem, co wydatnie obniżyło moje zainteresowanie czymkolwiek... Przez resztę dnia miałem przed oczami moment hamowania z charakterystycznym "łup" i obraz mojego zderzaka.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Herodes Archelaus, czy aby napewno?
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Listopada 2009, 15:08:18 »
Ja również przeczytałem, i widzę ten artykuł jako wstęp do numizmatyki Judei I wieku, na naprawdę wysokim przystępnym poziomie. Tak jak słusznie mówi kolega, ktoś kto wcześniej nie miał styczności z tymi monetami, dzięki ładnym opisom i zawartym informacją rozróżni monety bez problemu, staje się to dużo łatwiejsze dzięki zamieszczonym dobrej jakości fotografią. Czekam na kolejne tak rzetelnie opracowane artykuły. Artykuł jest zachęcający by wgłębić się dalej w te przestrzenie symboliczne zawarte na monetach, w kwestie przekazu jaki niosły te monety dla biednego ludu.



 
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Herodes Archelaus, czy aby napewno?
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Listopada 2009, 22:17:42 »
Dzięki za miłe słowa. Mojego ego zostało podkarmione.  :D

Cytuj
Może następnym razem pokusi się Pan o dynastię herodiańską? Na samą myśl zacieram dłonie

Niestety, Herod i jego gromadka troszkę leżą na po za granicą moich zainteresowań (choć myśle że to kwestia czasu aby tę granicę przekroczyć). 

Cytuj
W dodatku wczoraj zaliczyłem moja pierwszą w życiu stłuczkę samochodem, co wydatnie obniżyło moje zainteresowanie czymkolwiek... Przez resztę dnia miałem przed oczami moment hamowania z charakterystycznym "łup" i obraz mojego zderzaka.

Współczuję. Jednak mam nadzieję, że Pana zainteresowania wrócą na swoje miejsca. :)
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

 

R E K L A M A
aukcja monet