Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Sierpień 2017, 17:52:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [3]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Broń i elementy uzbrojenia na monetach rzymskich.  (Przeczytany 3457 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #30 : 23 Lipiec 2017, 13:33:18 »

Tak ładnie to pokazano na wewnętrznej stronie tarczy.
Tak ostatnio zacząłem oglądać monetki pod względem uzbrojenia i znalazłem następny ciekawy szczegół.A mianowicie hak
Probus z mojej kolekcji .I tutaj nie mam pewności lorica hamata lub Lorica squamata.
Ta druga nie była popularna wśród żołnierzy a bardziej u kadry oficerskiej.
Probus cesarz (żołnierz oficer) nosiłby chyba tą drugą.
Warto zwrócić uwagę na wzmocnienia ramion , które łączą się na piersi za pomocą specjalnego haka. Takich haków znajduje się dużo na polach bitew np w Lesie Teutoburskim.
http://www.roman-artifacts.com/Armor%20Fragments%20&%20Attachments/Lorica%20Hamata%20hook/lorica%20hamata%20hook.htm

* DSC06328.JPG (60.56 KB, 635x600 - wyświetlony 32 razy.)

Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.
bonoimp
Użytkownik
**
Canada Canada

Stowarzyszenie:
ANS, ANA
Zainteresowania:
Probus, kryzys 3go stulecia n.e.

At tuba terribili sonitu taratantara dixit.

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #31 : 28 Lipiec 2017, 00:50:58 »

Tak ostatnio zacząłem oglądać monetki pod względem uzbrojenia i znalazłem następny ciekawy szczegół.A mianowicie hak
Probus z mojej kolekcji .I tutaj nie mam pewności lorica hamata lub Lorica squamata.

To jest lorica musculata z napierśnikiem w postaci egidy.
Lorica squamata wprawdzie występuje u Probusa, ale jest bardzo rzadkim wyobrażeniem, typowo na popiersiach widzianych od tyłu.

Moneta Probusa z mennicy w Rzymie ze zbroją łuskową byłaby ewenementem.

To co Pan interpretuje jako hak, jest egidą leżącą na tej części zbroi która przedstawia muskuły pectoralis major.
Na wierzchu tego "haka" jest bardzo stylizowany gorgonejon.

G/<

Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]
bonoimp
Użytkownik
**
Canada Canada

Stowarzyszenie:
ANS, ANA
Zainteresowania:

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #32 : 28 Lipiec 2017, 01:25:21 »

Wszystko jest wyraźniejsze na medalionach, aureusach & binionach, gdzie było to staranniej wykonane niż na antoninianach.

Załączam też przedstawicieli lorica squamata z Kyzikosa.

G/<

* medallions.JPG (145.52 KB, 933x394 - wyświetlony 21 razy.)

* R905.694.PG.JPG (67.5 KB, 730x376 - wyświetlony 24 razy.)

* R905.240717.PG.739.jpg (188.55 KB, 730x347 - wyświetlony 20 razy.)
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2017, 05:24:44 wysłane przez bonoimp » Zapisane

bonoimp
Użytkownik
**
Canada Canada

Stowarzyszenie:
ANS, ANA
Zainteresowania:

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #33 : 28 Lipiec 2017, 01:26:32 »

Aureus i binio z podobną aranżacją zbroi.

G/<

* R600v.020404.NAC.jpg (81.96 KB, 730x355 - wyświetlony 31 razy.)

* R581.220517.SMB.18216272.jpg (173.65 KB, 730x371 - wyświetlony 34 razy.)

Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #34 : 28 Lipiec 2017, 08:16:07 »

Te dwie ostatnie monety  przekonały mnie do tego że się myliłem.
To coś w kształcie egidy nałożone jest na pancerz torsowy. Na pewno nie jest to wzmocnienie ramion w lorica squamata.
Natomiast moim zdaniem nie jest to integralna część tej zbroi udająca muskulaturę.Wyraźnie odznacza się od reszty.To tak jakby na pancerz torsowy nałożono dodatkowo wzmocniony, ozdobny element.
« Ostatnia zmiana: 28 Lipiec 2017, 08:19:55 wysłane przez Divusric » Zapisane

bonoimp
Użytkownik
**
Canada Canada

Stowarzyszenie:
ANS, ANA
Zainteresowania:

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #35 : 29 Lipiec 2017, 07:42:45 »

Te dwie ostatnie monety  przekonały mnie do tego że się myliłem.
To coś w kształcie egidy nałożone jest na pancerz torsowy. Na pewno nie jest to wzmocnienie ramion w lorica squamata.
Natomiast moim zdaniem nie jest to integralna część tej zbroi udająca muskulaturę. Wyraźnie odznacza się od reszty. To tak jakby na pancerz torsowy nałożono dodatkowo wzmocniony, ozdobny element.

Zgadzamy się, aktualnie, że ta egida nie jest integralną częścią zbroi a czymś w rodzaju szkaplerza. Ja mówiłem, lub przynajmniej starałem się powiedzieć, że to leży na tej części zbroi która przedstawia mięśnie piersiowe większe.

Jest możliwe, że ta egida nie jest wykonana ze sztywnego materiału ale z czegoś elastycznego np. skóry. Może nawet koziej!

Często też widać, na aureusach, ale nawet i na antoninianach, że gorgonejon nie jest zawsze bezpośrednio przyczepiony do zbroi i samej egidy ale wisi na łańcuszku lub rzemyku. Czasem egidy nie ma, tylko sam gorgonejon. W wielu przypadkach stylizowany do "rogatej" kropki lub, krańcowo, samej kropki.

Ale muszę powiedzieć, kiedyś też myślałem, że tam na zbroi może jest jakiś hak.

Czołem,

G/<

« Ostatnia zmiana: 29 Lipiec 2017, 07:45:01 wysłane przez bonoimp » Zapisane

Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #36 : 29 Lipiec 2017, 08:57:45 »

Na zdjęciu zaznaczyłem  łańcuszek ,który łączy się ze "szkaplerzem" .Widać że wykonany jest z tego samego materiału.
Wydaje się ,że była to część dość elastyczna ,która płynnie układała się na pancerzu torsowym .
I teraz pofantazjuje."Szkaplerz" w kształcie egidy ,być może był jakimś przedmiotem ,który wg właściciela miał mu zapewnić dodatkową ochronę.
Możliwe że to część  kolczugi lub innego  starego pancerza ,który przez lata chronił cesarza wojownika.
Kropkowana struktura wyraźnie sugeruje łuski lub kółka.

* probus.jpg (155.32 KB, 730x371 - wyświetlony 30 razy.)
« Ostatnia zmiana: 29 Lipiec 2017, 09:02:14 wysłane przez Divusric » Zapisane

Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #37 : 30 Lipiec 2017, 14:55:39 »

Znalazłem coś podobnego przeglądając zdjęcia z wakacji.Muzea Watykańskie -posąg Minerwy.Półpancerz (łuskowy) zakrywający piersi bogini.Co rozumieć przez Egidę?Zawsze myślałem że to tarcza.A tutaj jest pancerz z głową Meduzy.
Tylko co taki "damski" pancerz robi na pancerzu torsowym Probusa?
I tak pisząc o "starym " pancerzu przerobionym na "Egidę" nie wiem czy się nie pospieszyłem.

* DSC02840.JPG (60.1 KB, 600x800 - wyświetlony 21 razy.)

* DSC02828.JPG (56.62 KB, 600x800 - wyświetlony 16 razy.)

bonoimp
Użytkownik
**
Canada Canada

Stowarzyszenie:
ANS, ANA
Zainteresowania:

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #38 : 31 Lipiec 2017, 03:40:03 »

Znalazłem coś podobnego przeglądając zdjęcia z wakacji.Muzea Watykańskie -posąg Minerwy.Półpancerz (łuskowy) zakrywający piersi bogini.Co rozumieć przez Egidę?Zawsze myślałem że to tarcza.A tutaj jest pancerz z głową Meduzy.
Tylko co taki "damski" pancerz robi na pancerzu torsowym Probusa?
I tak pisząc o "starym " pancerzu przerobionym na "Egidę" nie wiem czy się nie pospieszyłem.

Zachodzą pewne nieporozumienia co do terminu "egida" dlatego, że nawet w czasach antycznych były o to kłótnie.

Jak dochodzimy do konwencji ikonograficznych w Rzymie, to jest przyjęte, że egida składa się ze skóry zwierzęcej do której jest umocowana głowa Meduzy (Gorgony). Ta kombinacja była przyczepiona do tarczy/pancerza co używał/a Zeus/Jowisz & Atena/Minerwa. Sama Minerwa jest pokazana z egidą w postaci przepaski, na swojej zbroi, lub na tarczy. Homer opisuje egidę jako posiadającą "setki frędzli z czystego złota, każdy z nich warty sto wołów". No, jak przesadzać, to przesadzać po grecku! Ha, ha!

Wykorzystanie jej na cesarskim pancerzu/tarczy jest w pewnym stopniu symboliczną propagandą — chcą pokazać, że jaśnie panujący ma takie poparcie od bogów, że pożyczyli mu swoją własną magiczną część uzbrojenia.

Niektórzy cesarze przesolili z tą egidą: mają ją jednocześnie na zbroi, na tarczy i na naramienniku. Bo jeśli amulet, to jak więcej to lepiej, nieprawdaż? Mrugnięcie

Więc nie jest to na tyle "pancerz damski", co boski. Trzeba pamiętać, że Probus, jak wielu innych, miał boskich towarzyszy (Comites Probi Avgvsti).
W jego przypadku, oprócz Sola byli nimi Herkules i Minerwa. Będąc bogiem, przynajmniej w Serdyce, Probus był w dobrej kompanii!

Koncept egidy ogólnie przebył ewolucję w ciągu nie tylko setek lat, a ich tysięcy, i można się o to dalej kłócić! Chyba macza swoje ręce w to wszystko Eryda...

Co do łusek, to chyba chodzi o jakiegoś gada — smok, albo przynajmniej krokodyl, lub zerwana skóra czegoś takiego jak Hydra...

W obrazkach różne metody użytkowania egidy: na tarczy, na pancerzu, jako przepaska i luzem na ramieniu.

G/<

* a54228cd111c70bf4f270ae461b9cb53--athena-goddess-divine-goddess.jpg (52.2 KB, 301x436 - wyświetlony 17 razy.)

* GorgonCurse02.jpg (25.78 KB, 216x289 - wyświetlony 18 razy.)

* 57985258.MoscowDec05188.jpg (93.37 KB, 400x602 - wyświetlony 18 razy.)

* aegis-wielding.gif (27.43 KB, 650x550 - wyświetlony 17 razy.)
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2017, 03:47:31 wysłane przez bonoimp » Zapisane

Strony: 1 2 [3]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM