Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:32:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wycena i ocena stanu Getto Łódź i Saksonia 1858  (Przeczytany 2624 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Wycena i ocena stanu Getto Łódź i Saksonia 1858
« dnia: 07 Maja 2017, 17:05:54 »
Witam,
znajomy poprosił o wycenę i ocenę stanu danych monet:

zdjęcia na allegro

Dane monety nie są w kręgu moich zainteresowań ale wstępnie je wyceniłem ale chciałby jakieś potwierdzenie :)
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Wycena i ocena stanu Getto Łódź i Saksonia 1858
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Lipca 2017, 23:01:23 »
Getto st.3/3+
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

hern

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 110
Odp: Wycena i ocena stanu Getto Łódź i Saksonia 1858
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Lipca 2017, 20:05:29 »
Przy monetach takich jak ta 10-markówka jestem zwolennikiem oddzielnego oceniania stopnia zużycia powierzchni spowodowanego obiegiem i oddzielnego - wad nie będących rezultatem zwykłego obiegu. Przy takim założeniu moneta ma stan 2- , a może nawet 2 (sądzę, że jest w niej więcej życia, niż widać na zdjęciach). Ma jednak szereg wad mechanicznych (głębokie równoległe zarysowania na rewersie i chaotycznie rozsiane na awersie) oraz chemicznych (szare plamy nieusuwalnej korozji, powodującej zniszczenie powierzchni monety). Przy takiej rozbudowanej ocenie jej wartość rynkowa może być mniejsza, niż egzemplarza z dłuższego obiegu ale bez opisanych wad. Odrobinę rzadszy wariant, ale bez szaleństw. Moja ocena 200-250 zł.
Saksonia bez historii: 3+ (SS) Dość przyjemna, względnie rzadka, efektowna, ale najpewniej czyszczona. Wiele powiedzieć by mogło zdjęcie monety w ostrym sztucznym świetle, lub w słońcu. Ocenę monety obniżają dwie długie po około 1 cm rysy i paskudne uderzenie rantu. Wycena to trochę wróżenie z fusów (płytki rynek), ale zaryzykuję i powiem, że w takim stanie 500 - 600 zł to chyba wszystko, na co można liczyć.
Pozdrawiam

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Wycena i ocena stanu Getto Łódź i Saksonia 1858
« Odpowiedź #3 dnia: 31 Lipca 2017, 22:57:45 »
Zgadzam sie, ze zuzycie obiegiem 10-cio markowki jest niewielkie, ale wady moga ja uczynic nawet niesprzedawalna.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mad_Tiger

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 550
  • Wiem, że nic nie wiem
  • Stowarzyszenie: Jednoosobowe Towarzystwo Kolekcjonera Monet i Banknotów
  • Zainteresowania: Monety i banknoty świata
Odp: Wycena i ocena stanu Getto Łódź i Saksonia 1858
« Odpowiedź #4 dnia: 31 Lipca 2017, 23:23:10 »
Dziękuję za opinię.

Fakt moneta jest bardzo przyjemna - małe ślady użytkowania w obiegu, a wady faktycznie posiada była również umyta (przeszła lekką konserwację).
Cytuj
Moja ocena 200-250 zł.
Na tyle też ją wyceniłem ja :)

Zgadzam sie, ze zuzycie obiegiem 10-cio markowki jest niewielkie, ale wady moga ja uczynic nawet niesprzedawalna.
Moneta nie jest na sprzedaż, znajomy jest zbieraczem amatorem - chciał jedynie ocenić stan i wycenić a moneta zostaje i tak w jego zbiorze.

Cytuj
Saksonia (...)  ale zaryzykuję i powiem, że w takim stanie 500 - 600 zł to chyba wszystko, na co można liczyć.
Dziękuję za ocenę.
"Tu przyklęka numizmatyk,
Słychać jego serca bicie.
To pieniądza jest fanatyk,
W biciu monet jego życie."


monetyforum.pl

 

R E K L A M A
aukcja monet