Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:16:55

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dziwny antoninian Numeriana.  (Przeczytany 11486 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MarekM

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Dziwny antoninian Numeriana.
« dnia: 29 Października 2009, 21:38:06 »
Witam serdecznie, przeglądając sobie aukcje na Allegro, moją uwagę zwróciła moneta Numeriana.
<http://allegro.pl/item796996591_rzym_antoninian_numeriana.html#gallery>
Co takiego wydało mi się podejrzane, gładkie lustro monety, a także podejrzane krój liter w legendzie.
Bardzo wąskie "M" w "nvmerianvs" przypominające literę "N", podobnie w "IMP".
Czy ktoś z szanownego grona mógł by się wypowiedzieć na temat tej monety.
Pozdrawiam Marek.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Października 2009, 22:33:49 »
http://images42.fotosik.pl/133/5d6565bc881d4663.jpg
Dziwny antoninian Numeriana.

http://images47.fotosik.pl/220/10a1a06b2285a3cf.jpg
Dziwny antoninian Numeriana.


Zamieszczajmy zdjęcia dla dobra wszystkich użytkowników forum w celach edukacyjnych, ponieważ aukcje są tymczasowe i później taki wątek nie ma najmniejszego sensu, to tak w ramach spraw technicznych o których już wspomniał Pan Lech.

Co do monetki to nie widzę w niej nic niepokojącego, taki krój liter w legendzie jest do przyjęcia, zresztą to tylko zdjęcie i nie dam stuprocentowej gwarancji na to, czy jest to autentyk, ale dla mnie wygląda zdrowo. A Koledzy co sądzą o tej monetce?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Października 2009, 23:19:16 »
Nie wiem... Niby ciężko jest wskazać coś, co ją jednoznacznie dyskwalifikuje, ale dla mnie ta moneta sprawia złe wrażenie...  To „M” dla mnie jet ok – to może być kwetia ustawienia światła. Ale... ta patyna... Czyżby aż tak obrobione zdjęcie? Może ale... rewers dla mnie wygląda sztucznie, dziwnie. Pomijając cieniutkie literki, to np. zniknęły kłosy zborza trzymane przez Providentię na modiusem .
Nie wiem, może to kwestia zdjęć, może jest dobra, ale ja swoich pieniędzy na nią na pewno bym zaryzykował. Dla mnie coś jest nie tak.
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Października 2009, 08:06:25 »
Właśnie, polegamy tu na zdjęciach i to jest ten problem, że nie ma się monetki w ręku i nie ma szans obejrzeć jej pod lupką. Patyna może jest sztucznie nadana po oczyszczeniu oryginalnej monety.

dla przykładu kilka zdjęć do porównania:

- VXXI


www.othila-coins.com

- VIXXI


www.othila-coins.com


http://helios-numismatik.com


http://www.cgb.fr

na koniec o monetce na forum:
http://www.forumancientcoins.com/board/index.php?topic=35981.0

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

MarekM

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #4 dnia: 30 Października 2009, 15:55:29 »
Dziękuję za wstawienie fotki, pytanie czy na tym forum wstawia się zdjęcia podobnie jak na Allegrowej kafejce?
Odnośnie naszej monety.
A co z rogiem obfitości trzymanym przez rzymską boginię Aequitas na rewersie, odnoszę dziwne wrażenie, że moneta powstała techniką grawerską.
Pozdrawiam Marek.

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #5 dnia: 30 Października 2009, 20:31:51 »
Techniką grawerską? Co Pan ma na myśli?
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Października 2009, 23:11:02 »
Witam,

rzeczywiście, litery legendy rewersu antoniniana są nietypowo cienkie, podobnie dziwny jest róg obfitości, awers wygląda bardziej przekonująco. Przyznam, że podobnie jak Sol Invictus zachowałbym ostrożność, aczkolwiek jestem daleki od jednoznacznego potępienia monety.

Pozdrawiam,
Bartosz

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Października 2009, 23:54:25 »
W każdym bądź razie 100 zł bym za nią nie dał, wolał bym wcześniej umówić się ze sprzedającym o ile by to wchodziło w grę i strasznie by mi na tej monetce zależało, przyjrzeć się jej z bliska, choć z praktyki wiem, że takie coś nie przechodzi. Dlatego głównie zaopatruję się u sprawdzonych i zaufanych sprzedawców czy kolekcjonerów.

Czy ktoś z Was próbował może popytać o autentyczność na FAC? Może tu podali by jeszcze jakieś ciekawe informacje
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

MarekM

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Października 2009, 09:36:44 »
Dla mnie najistotniejszym czynnikiem wskazującym, że dana moneta jest falsem jest kształt liter.
W menniczych egzemplarzach relief liter jest ostry, a w przypadku falsów zaokrąglony.
Możliwe, że ta moneta jest dobra tylko w wyniku namiętnego czyszczenia zaokrąglił się kształt liter.
Osobiście nie kupiłbym tej monety, nawet gdyby posiadała certyfikat, właśnie z uwagi na, to czyszczenie, które pozbawiło menniczą monetę cech oryginalności.
Pozdrawiam Marek.

MarekM

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #9 dnia: 31 Października 2009, 15:19:40 »
Panie Leszku, a co z ręką trzymającą róg obfitości, chciałbym widzieć monetę, gdzie dłoń znajduje się w górnej części rogu.
Wszystkie monety jakie znam obrazują gest, obejmujący róg w jego środkowej części.

MarekM

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #10 dnia: 31 Października 2009, 17:33:01 »
Ta witka, którą wziąłem za rękę łączy się z ramieniem.
Do złudzenia ją przypomina.
Na końcu "mojej ręki" widać coś w kształcie dłoni, przypominające grot dzidy.
Możliwe, że jest to część rogu obfitości.
Moja teza odnośnie tej monety jest taka wykonawca matrycy (mincerz lub fałszerz)
postawił z złej strony krawędź rogu, widać obok "mojej ręki" próbę tego naprawienia.
Przypuszczam, że róg został celowo nie dokończony, bo już nic nie dało się zrobić. Zaznaczam, że jest to moja interpretacja, może troszkę zwariowana. :)
Panie Leszku proszę ją kupić, albo będzie Pan posiadaczem nienotowanego falsa, albo nie notowanego w RIC krążka. :)

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #11 dnia: 31 Października 2009, 21:31:53 »
Panie Marku – za dużo fantazjowania, za mało konkretów. Rewers może wygląda nieco nietypowo, ale żadna z tych rzeczy nie wskazuje jeszcze jednoznacznie na fałszerstwo, szczególnie współczesne. Zmienność stylistyczna monet w obrębie danego typu bywa dość duża. A takie „dziwne” rogi pojawiają się np. monetach cesarzy galijskich i ich naśladownictwach. Zresztą to dziwactwo w tym przypadku jest mnie w stanie nawet bardziej przekonać do tego, że moneta pochodzi z epoki, niż do tego, że wyszła spod ręki współczesnego majstra. W każdym razie ja nie jestem w stanie powiedzieć, że ta moneta jest fałszywa. Zachował bym ostrożność (ja bym jej nie zalicytował), bo wątpliwości mam, ale bez obejrzenia jej na żywo – to tylko moje wątpliwości i absolutnie nic więcej. Tu ma Pan kilka takich samych co do typu Numerianów z Providentią, też kalekie rogi obfitości:



Swoją droga Pan też ją może nabyć – będzie mam Pan mógł pokazać lepsze fotki, a jak się Panu nie spodoba – zwrócić, bo Pan Lech Numerianów nie zbiera.
Ale prószę mi jeszcze wyjaśnić to zdanie:
„Przypuszczam, że róg został celowo nie dokończony, bo już nic nie dało się zrobić.”
Dlaczego przy współczesnych narzędziach miało by nie dać się z nią nic zrobić? Miejsca jest dość sporo – przy odrobinie czasu i chęci wg. mnie to można wszystko zrobić.
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Listopada 2009, 09:36:32 »
Delikatnie rzecz ujmując, to mi ta blaszka trąci rybką i na dodatek z gatunku tych, co pod ladę spadły i przeleżały z tydzień.

Na podstawie samego zdjęcia...?

Litery legendy rewersu. Mocno zachwiana proporcja wysokości liter do linii rytu. Jakoś cienkuszowato to wychodzi. Podpadający jest również kształt litery "R" - dziwny taki jakiś.

Patyna? Jeśli przy tym zdjęciu nie było grzebane w jakimś programie do obróbki zdjęć, to podejrzewam, że patyna jest wtórna.

Na  podstawie zdjęcia, ja bym tej blaszki nie nabył...

MarekM

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Listopada 2009, 18:07:38 »
Na wysokości Liter "NT" widać fragment rogu obfitości.
Analizując ten róg nie zgadzają mi się proporcje, gdyby był dokończony wyszedł by taki karłowaty i szeroki.
Proszę również zwrócić uwagę na kształt rogu w mojej ocenie wyszedł by zbyt kulisty.
Mimo, iż twierdzę, że jest to raczej współczesne fałszerstwo nie wykluczam, że może być dobra.
Jeszcze jeden aspekt przemawia na niekorzyść monety, mianowicie jej stan zachowania.
Widać zbyt wyraźnie twarz Aequitas, włącznie z zarysem kości policzkowych, moneta sprawia wrażenie niedawno wybitej.
Tak się składa, że monetę zakupił poważny kolekcjoner --SPQR--, to mój odwieczny rywal na Aukcjach Wielkopolskiego Centrum Numizmatycznego.
Troszkę mnie, to zastanawia --SPQR-- słynie z tego, że ogląda monety przed aukcjami możliwe, że zakupił ją impulsowo.
Jeżeli mi się uda mam szansę widzieć tą blaszkę na oczy, --SPQR-- często gości w Poznaniu odwiedzając nasze Centrum Numizmatyczne.

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Dziwny antoninian Numeriana.
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Listopada 2009, 18:55:52 »
Oczywiście podyskutować sobie jeszcze o niej możemy (mogę nawet jej dalej troszkę pobronić ;-)). Na pewno czy jest fałszywa, tego nie stwierdzimy, bo zdjęcie jest za słabe... więc było by to zbyt daleko idące. Tym nie mniej, powtórzę – ja gdybym miał za nią dać 10 zł, wolałbym kupić dziecku czekoladę :-). Tych „ale” jest tu dość dużo jak na jeden rewers. I do tego, jak napisałem na samym początku – dla mnie już samo pierwsze wrażenie jest złe, a trochę monet przez moje łapki przeszło.

Gdybym ja miał poprawiać róg obfitości, przerobił bym cały duży fragment, aż do biodra. Wtedy by miał odpowiednią długość.

P.S. Dlaczego Pan twierdzi, że to Aequitas, nie Providentia?
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

 

R E K L A M A
aukcja monet