Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:01:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Załamanie na rynku handlu boratynkami  (Przeczytany 4178 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Czerwca 2021, 10:01:41 »
W ostatnim felietonie kończącym cykl o boratynkach na stronie katalogmonet.pl napisałem: " Dla mnie obok unormowanych cech oceny monety takich jak skala rzadkości i skala stanów zachowania istnieje cecha nigdzie nie skodyfikowana, a mianowicie uroda monety. To jest coś co wzbudza zachwyt i uśmiech posiadacza. Jedni nie oceniają tak monet, ale dla mnie jest to istotne." W tym artykule: https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Boratynka-na-rynku-numizmatycznym przedstawiłem swoje credo stanów zachowania. W poprzednim poście wyjaśniłem co rozumiem pod pojęciem "trupa": "Określenie "trup"  kumuluje w sobie stan zachowania, jakość bicia i prezencję monety.". Oczywiście nic mi do tego co kto zbiera. Jak ktoś kolekcjonuje takie monety to OK nic mi do tego. Przedstawiłem swoją opinię na temat tej monety. Wygląda na to, ze rożnie rozumiemy pojecie trup monety.
Na rynku numizmatycznym jesteśmy świadkami kompromitacji skali stanów zachowania i rozciągania jej jak gumy do żucia. Ja jak skały na środku wzburzonego morza trzymam się skali Kopickiego. Gdzieś napisałem, że 95% boratynek jest wedle Kopickiego w stanie IV, a dla sprzedawców to stany II i to obśmiewam.
Gdybym widział ten fragment
 
s1`.jpgZałamanie na rynku handlu boratynkami

to bym się zgodził ze stanem III, ale widzę również to
 
s2.jpgZałamanie na rynku handlu boratynkami

i patrząc całościowo na monetę zgodzić się z Tobą nie mogę.
W sumie dobre i to, ze zgadzasz się, ze sprzedawcę poniosła fantazja :)
Pozdrawiam. zdzicho

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #16 dnia: 20 Czerwca 2021, 11:44:42 »
Określenia „trup” użyłeś w opozycji do określenia sprzedawcy „stan I”.  (Tak na marginesie, trochę wyolbrzymiłeś nierzetelność sprzedawcy, który ocenił stan monety na „I-„, a nie na „I”). Jasne jest więc, że słowa te odbiorca interpretuje jako odnoszące się nie do „kumulacji stanu zachowania, jakości bicia i prezencji monety” tylko po prostu jako metaforyczną ocenę stanu zachowania. Nie mieszajmy pojęć.

Do dyskusji włączyłem się tylko i wyłącznie ze względu, na określenie „trup” odniesione do stanu zachowania. Nie podjąłbym tej polemiki gdyby chodziło o ogólną prezencję monety. Jest to sprawa zbyt subiektywna.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #17 dnia: 20 Czerwca 2021, 12:24:45 »
Aż spojrzałem na pierwszy mój post na temat tej monety i rzeczywiście minusik gdzieś mi umknął- to nie było zamierzone, a ponadto podałem link do aukcji. W drugim poście już minusik jest.
Nie, nie. W opozycji do określenia stanu zachowania omawianej monety pokazałem mój egzemplarz oceniony na II. Prawdę mówiąc zdumiało nie Twoje stwierdzenie, że moneta nie jest dużo gorsza niż moja.
Co rozumiem pod pojęciem "trup" wyjaśniłem przecież w pierwszej odpowiedzi na Twój post.
Ale zostawmy to. Szanuję Twoje zdanie na temat tej monety ale się z nim nie zgadzam :)
Pozdrawiam. zdzicho

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #18 dnia: 20 Czerwca 2021, 17:47:09 »
Bardzo dziękuję za link do publikacji pana Tomasza Markiewicza, nie widziałem jej wcześniej.

Jeśli chodzi o rynek boratynek, wyraźnie odczuwam spadek ciekawych ofert na znanym portalu internetowym, o ile ilość aukcji waha się w granicach 750 do 1000 w zależności jak wyszukujemy , czy po szelągu czy po boratynce, to nadal ponad 550 aukcji wystawia jeden sprzedający -dom/monet, reszta a przynajmniej duża jej część to różnego rodzaju wykopki, brakuje ofert zza wschodniej granicy, która zniknęła w pierwszym kwartale, a która była dosyć urozmaicona, w ostatnich dniach widać jej częściowy powrót, jednak ja sobie odpuszczam takie zakupy.



wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #19 dnia: 20 Czerwca 2021, 19:22:02 »
A ja powiem przewrotnie, że ta moneta (trup) jest tak brzydka, że aż ładna... 😃😇🤣. Może warto kupić?
Carum est, quod rarum est.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #20 dnia: 04 Lipca 2021, 12:59:09 »
Zgodnie z moimi zapowiedziami trudno uznać aukcje zestawów boratynek na ostatniej aukcji SNMW za sukces. 2 zestawy spadły, większość się sprzedała w okolicach cen wywoławczych. Aukcja, którą polecałem uzyskała najlepsze przebicie / z 30 na 100 zł/- fajnie :) Tylko 2 aukcje przebiły sufit 100 zł osiągając cenę 150 i 120 zł za zestaw. Ten ostatni to mój zakup. Szczegóły w innym wątku.
Moim zdaniem lepiej by było wybrać kilka ciekawszych monet na aukcje, a resztę sobie darować
Pozdrawiam. zdzicho

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #21 dnia: 04 Lipca 2021, 15:43:30 »
Dokładnie tę aukcję obserwowałem, ale ja pod kątem Kowna, Malborka i ewentualnych dwóch falsów.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Lipca 2021, 23:24:36 »
A ja powiem przewrotnie, że ta moneta (trup) jest tak brzydka, że aż ładna... 😃😇🤣. Może warto kupić?
Na aukcji onebid nie udało się sprzedać za 50 zł, to może na allegro ktoś da stówkę. Proszę bardzo
 
abc.jpgZałamanie na rynku handlu boratynkami

Pozdrawiam. zdzicho

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #23 dnia: 24 Października 2021, 20:41:57 »
Czyżby odbicie od dna na rynku boratynek  ;) , coraz większa oferta tych monet na onebid, a nadchodząca aukcja SNMW będzie miała najszerszą, jak dotychczas, ofertę szelągów Jana Kazimierza.

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Października 2021, 12:15:50 »
Gdybym wiedział że nie ma problemu z wstawieniem samych boratynek na onebi, to może bym się pokusił o oddanie czegoś ciekawego na licytację. Pytalem nawet w pewnej firmie ale uznali że boratynka to boratynka i to sie raczej nie opłaci. Moze w zestawie z innymi monetami by przyjeli. Szkoda bo monety odłożyłem ciekawe moim zdaniem. Może znajdą chętnego gdzieś indziej.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Października 2021, 13:03:01 »
Przyznam, że jestem zdziwiony. Jakiś czas temu sprzedałem na aukcji GNDM bez problemu. Oczywiście złomu nie przyjmują, ale ładne egzemplarze i rzadkie po ostatnich rekordach cenowych powinni przyjąć. Proponuję zrobić dobre zdjęcia, opisać katalogowo i wysłać mailem do GNDM lub SNMW
Pozdrawiam. zdzicho

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Października 2021, 14:40:11 »
GNDM jak z nimi kiedyś rozmawiałem to przyjmują jak średnia cena monet oscyluje za min. 500zł/sztuka. Oczywiście w przypadku rarytasów pewnie mogą trochę liberalniej podchodzić do komisów ale mojego R8 nie chcieli :P 
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Rudobrody

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 369
  • Zainteresowania: miedziane szelągi Jana Kazimierza, papierowy pieniądz zastępczy Ząbkowic Śląskich
Odp: Załamanie na rynku handlu boratynkami
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Stycznia 2022, 07:47:59 »
Na nadchodzącej aukcji GNDM będzie sporo boratynek
https://onebid.pl/pl/auction/-/2078/-/1/0/0/boratynka
Osobiście uważam, że najlepszy z tego wszystkiego jest zestaw falsów.
Ciekaw jestem jaką cenę osiągnie boratynka z filmu.
https://onebid.pl/pl/monety-jan-ii-kazimierz-boratynka-fiku-miku-litewska-1666-kowno-efektowny-destrukt/1125311

Poniżej moje fiku miku albo inaczej "walet Kowno"



 

R E K L A M A
aukcja monet