Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:29:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rozpoczecie przygody z Rzymem.  (Przeczytany 17952 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« dnia: 14 Maja 2017, 13:07:16 »
Jest młody chłopiec, który zbierał do tej pory monety 2zł (tak wiem złom numizmatyczny) i zebrał całą kolekcję. Jego tato sądził, że mu to z czasem przejdzie, mylił się, nie przeszło. Chłopiec chciałby zbierać monety rzymskie. Ojciec może miesięcznie przeznaczyć na jego hobby tylko 100zł. Pokazałem im swoje półgrosze, sądziłem, że rycerz na koniu zainteresuje chłopca, bo są to monety dość tanie i łatwo byłoby mu zbierać je datami. Chłopiec jednak uparł się na Rzym i nie ma co z tym walczyć skoro chce. Chłopak jest cierpliwy (teraz wyczekuje po kilka miesięcy na nową monetę 5 zł) więc tak rzadki zakup monety (raz miesięcznie) nie będzie problemem.

1. Jaki katalog w wersji papierowej na początek polecicie ? (lubi dużo czytać książek papierowych)
2. Jaką stronę ?
3. Jaki system zbierania skoro tak mało gotówki mogą przeznaczyć ?
a) może zbieranie po 1 monecie dla każdego władcy ?


Co poradzicie ?





borys

  • Gość
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Maja 2017, 17:32:11 »
Dzień dobry,

nawiązując do tematu, jaką literaturę o Rzymie poleca Pan na początek? Ciekawa byłaby książka, artykuł lub opracowanie wprowadzające chronologicznie w klimat, a jednocześnie ciekawie zaprezentowane, nie skupiające się na prezentowaniu suchych dat przepisanych z Wikipedii. Czy jest coś godnego polecenia na rynku dla amatorów? 

Na co zwracać uwagę oglądając monety w internecie? Czy tworzyć zbiór wirtualny, katalogować zdjęcia?
W jakiej kolejności należy je zbierać? Jakie założenia przyjąłby Pan, gdyby zaczynał od początku?

Dziękuję za odpowiedzi.

borys

  • Gość
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Maja 2017, 18:08:43 »
To nie jest takie proste, bo gdybym miał kierować się wyłącznie pięknem monet, pożądaniem i tym co mi się podoba, musiałbym w pierwszej kolejności znaleźć się na liście Forbesa. Pokaże przykład: https://www.sixbid.com/browse.html?auction=3503 Te monety mogę oglądać całymi godzinami, a i tak się nie opatrzą.
 
Ponieważ jak mówią, życie to sztuka wyboru, trzeba będzie się głęboko zastanowić, na czym się skoncentrować. A oprócz Rzymu pociągają mnie inne okresy. Tylko z drugiej strony, po co się rozdrabniać, lepiej się specjalizować. Będę się zastanawiał, oglądał, czytał wypowiedzi na Forum i szukał tutaj natchnienia. Potem decyzja.

Imponuje mi wiedza numizmatyczna osób, które tutaj się wypowiadają.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Maja 2017, 18:19:05 »
Pokaże przykład: https://www.sixbid.com/browse.html?auction=3503 Te monety mogę oglądać całymi godzinami, a i tak się nie opatrzą.
No to ma Pan zadanie domowe - skoro może Pan na nie patrzeć godzinami powinny się Panu podobać też w srebrze. Większość z załączonych aureusów ma swoje dokładne odpowiedniki w denarach i to często stosunkowo tanich i łatwo dostępnych, może Pan wziąć i spróbować je odnaleźć (bez numerów katalogowych na podstawie samych postaci i typu wyobrażenia na rewersie) na jakiejś stronie typu acsearch.info bądź www.wildwinds.com. Może coś Panu się z tego bardziej wyklaruje.

bruno52

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Maja 2017, 18:20:34 »
Te pytania padły już wielokrotnie i radzę cierpliwie poklikać  i poczytać choćby na tym forum,
to forum jest naprawdę kopalnią wiedzy,
a tak na szybko:
z epoki przedinternetowej - Zbierajmy pieniądze Andrzeja Banacha
a współczesne wydawnictwa to wszystko naszego kolegi Dzikiego Zdeba
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,2870.0.html
poza tym dużo czytać , chodzić na targi numizmatyczne i giełdy ,mieć własny trzeźwy pogląd,
kierować się własnym wyborem ( przy okazji zaliczyć trochę wpadek )
a nisze w których moźna coś znaleźć dla siebie jeszcze istnieją,  ale to indywidualna droga
powodzenia

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Maja 2017, 18:24:42 »
Oczywiście za 100 złotych tylko niektórych władców da się upolować w takim bardzo ładnym stanie, a i to z trudem. Ale tym nie należy się martwić, bo będzie dużo zabawy z polowaniem i dużo radości, gdy się wreszcie uda.
Rozumiem, że niewydana stówa przechodzi na następny miesiąc i równie dobrze można pomyśleć o sześciu monetach na rok po 200 zł - za te pieniądze można już coś ładnego upolować.

Co to znaczy "młody chłopiec"? 8 lat? 10 lat? 13 lat? 15 lat? W tym wieku to poważne różnice.
Skoro chłopiec zainteresował się Rzymem, to chyba z czymś mu się to kojarzy? Coś czytał, coś już wie? Piętnastolatek jest w stanie przyswoić sobie naprawdę zaawansowane pozycje popularne, ośmiolatek raczej pozostanie na bardzo ogólnym poznaniu, o co w tym wszystkim chodzi... Faktycznie za mało danych.

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Maja 2017, 18:24:58 »
Co to znaczy "młody chłopiec"? 8 lat? 10 lat? 13 lat?...

Chłopiec ma 12 lat, ale czyta po angielsku książki na czytniku. Zafascynowanie pojawiło się po przeczytaniu mitologi greckiej i rzymskiej. Polecę im żeby:
a) Poczytał o historii Rzymu, władcach, bitwach, kto wie może bardziej zainteresuje się Grecją, Aleksandrem Wielkim, a może jednak dokonaniami Hanibala ...
b) Niech przegląda aukcje, ogląda stany monet, patrzy i szuka tych które wywołają błysk w oku.
c) Tworzy wirtualną kolekcję zdjęć monet jakie mu się podobają i chciałby je mieć, a następnie zapoznaje się z ich historią.
d) Zarejestruje się na forum.

ps. tak jest, nie wydane 100zł przejdzie na następny miesiąc
 
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 18:34:06 wysłana przez zenonmoj »

borys

  • Gość
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Maja 2017, 18:48:47 »
na jakiejś stronie typu acsearch.info bądź www.wildwinds.com.
Sprawdzę, nie znałem tej strony.

naszego kolegi Dzikiego Zdeba
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,2870.0.html
Poczytam i z pewnością się zapoznam bliżej.

Będę szukać informacji i nabierać obycia z monetami antycznymi i nie tylko.
Dlatego, jeśli z mojej strony będą pojawiać się różne dziwne pytania lub coś co powinienem już wiedzieć, a nie wiem, proszę o wyrozumiałość.

borys

  • Gość
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Maja 2017, 18:59:40 »
Z tymi godzinami, to może trochę mnie poniosło. Podobają mi się jednak te monety (aureusy). Nie wiem, czy chodzi o detale, ładne wykonanie, okres, czy że są ze złota. Coś się podoba albo nie. To jest indywidualna sprawa.


borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Maja 2017, 19:53:40 »
Z rzymskich monet srebrnych - denarów to chyba najtaniej i w najlepszych stanach w stosunku do ceny to można kolekcjonować np. denary Gordiana III.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Maja 2017, 20:19:05 »
Bardzo dobry pomysł.Chociaż jak wspomniano polowania przynoszą sporo frajdy przykład 50 zł za rewelacyjne monetki
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,4261.msg33856.html#msg33856
Osobiście lubię przenicować ebay  aż coś fajnego trafię.
Taka rada.Przy przeszukiwaniu ebay włączyć (aukcje z licytacją) ,ustawić na (kończące się wkrótce).Ustawić na cały świat.
Zainstalować Snajpera.Ustawić limit ale z uwzględnieniem przesyłki (niestety drogie :( ) I codziennie czegoś wypatrywać.
Na koniec mamy fajną monetkę i trofeum łowieckie  ;)
Darz Ebay  :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Maja 2017, 20:55:01 »
Wyglądają świetnie, cena też rewelacyjna. Zanim jednak ktokolwiek zamieni się w tak dobrego myśliwego, tropiciela monet musi obejrzeć ich setki i wyrobić oko. Jakbym zobaczył tak piękne monety pomyślałbym, że są fałszywe. Gratuluję zdobyczy.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Maja 2017, 21:05:23 »
Pewnie że bez przesyłki  ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

borys

  • Gość
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Maja 2017, 21:10:48 »
To samo pomyślałem - przydaje się doświadczenie, żeby za tak niską kwotę upolować takie ładne monety.

Denary Gordiana III wyglądają bardzo ładnie w relacji cena-stan.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Maja 2017, 22:01:33 »
Denary Gordiana III wyglądają bardzo ładnie w relacji cena-stan.
A jak wyglądają w relacji cena-stan-"czy w ogóle interesuje mnie ten okres w historii Rzymu"?

 

R E K L A M A
aukcja monet