Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
21 Wrzesień 2017, 12:36:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 2 [3]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Rozpoczecie przygody z Rzymem.  (Przeczytany 3730 razy)
zenonmoj
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 058
Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #30 : 22 Maj 2017, 15:14:24 »

Jak się dobrze poszuka, to pierwsze cztery tomy Coins of the Roman Empire in the British Museum są dostępne w sieci w wersji elektronicznej - widziałam na stronie jakiejś biblioteki w Indiach...
ZM
borys
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
monety, lotnictwo cywilne

« Odpowiedz #31 : 22 Maj 2017, 18:05:32 »

Z pewnością poszukam tych pozycji, które Panowie wskazaliście. Nie mam pomysłu na tą kolekcję. Po cenach widzę, że zbiór z jednym cesarzem z interesującego mnie okresu nie wchodzi w grę. W pewnym momencie kwoty robią się dosyć wysokie. Trzeba by wtedy dokonywać rzadszych zakupów, a takie żółwie tempo nie wiem czy jest dobre, skoro na rynku antycznym tyle okazji.

Na razie sytuacja wygląda tak, że skaczę po stronach, które zostały podane w tym i innych wątkach na forum, trochę poczytam tu, trochę tam, tu jeden katalog, tam inny ,trochę komentarzy, zdjęć i chaos.

Może wygląda to trochę na brak zdecydowania, ale to chyba wynika z ogromu tej epoki, wątków, ilości monet.

Nie mogę się doczekać pierwszej antycznej monety. Biorę udział w aukcjach, ale póki co przegrywam. Może i dobrze, bo pomysł na zbiór jeszcze się nie sprecyzował, a monetę już się chce mieć. Ktoś napisał wcześniej, że lepiej swoje mini muzeum na komputerze zrobić i zebrać zdjęcia monet wirtualnie. Ale cięzko opanować chęć posiadania fizycznie chociaż jednej monety rzymskiej na początek:)
Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #32 : 22 Maj 2017, 18:31:49 »

Pomysłem jest np "poczet cesarzy i uzurpatorów + cesarzowe"
Chłopak ma 12 lat . Jak dojdzie do rzadszych i super rzadkich  to będzie miał  już z 16.
Albo mu przejdzie albo będzie w stanie zwiększyć  budżet roznosząc np ulotki  Mrugnięcie
Trzeba oczywiście zdawać sobie sprawę ,że wszystkich nie jest się w stanie "przytulić"
Osobiście mam plan -od Cezara po Justyniana.
W międzyczasie zauroczył mnie V wiek (zachód) i hybrydy.
Takie rozłożenie w czasie, dosłowne i nie kolekcji to niesamowita lekcja historii.
« Ostatnia zmiana: 22 Maj 2017, 19:17:59 wysłane przez Divusric » Zapisane

Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.
borys
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #33 : 22 Maj 2017, 19:47:31 »

Zbiera Pan najpopularniejsze odmiany monet od Cezara do Justyniana? Według jakiego klucza?
Czym zauroczył Pana V wiek i co to są hybrydy?
Divusric
Rada Oficerów TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Zainteresowania:
Rzym

Legitymacja 077

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #34 : 22 Maj 2017, 20:18:39 »

1 W tym przypadku nie mam żadnego klucza.Może być  np moneta prowincjonalna
2 V wiek w postaci numizmatów wybitych na zachodzie (wschód też ale mniej) zaciekawił mnie swoim tajemniczym urokiem.Każda moneta to jest wyzwanie.One są  już tak prymitywne, że aż fajne.Czasem atrybucja polega na odczytaniu pojedynczej literki.
Jaka piękna katastrofa -cytując Greka Zorbę.
3 Hybryda to taki numizmat gdzie do wybicia omyłkowo zastosowano stemple różnych monet (awers inna ,rewers inna)
W przypadku monet antycznych  tzw muł to produkt oficjalnej mennicy.Są to pomyłki lub celowe działanie.Reszta hybryd to jakieś pokątne warsztaciki gdzie wszystko wykorzystywano nie dbając o szczegóły  Mrugnięcie
Proszę link do moich wypocin z hybrydami
http://romaeaeternae.blogspot.com/2017/04/niesamowite-jeszcze-jedna-hybryda.html
« Ostatnia zmiana: 22 Maj 2017, 21:46:42 wysłane przez Divusric » Zapisane

Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.
borys
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #35 : 22 Maj 2017, 20:39:04 »

Coraz ciekawszy robi się Rzym. Czuję, ze połknałem bakcyla. Dziękuję za link do bloga, na pewno będę czytał.
DzikiZdeb
Gaduła

« Odpowiedz #36 : 23 Maj 2017, 07:43:54 »

żółwie tempo nie wiem czy jest dobre
Żółwie tempo nie jest złe :-) Lepiej kupić jedną monetę cieszącą oko na kwartał niż dziesięć trupków przez tydzień, które i tak Pan sprzeda jak się coś Panu wyklaruje :-)
borys
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:

« Odpowiedz #37 : 23 Maj 2017, 09:17:29 »

Żółwie tempo nie jest złe :-) Lepiej kupić jedną monetę cieszącą oko na kwartał niż dziesięć trupków przez tydzień, które i tak Pan sprzeda jak się coś Panu wyklaruje :-)

Ma Pan rację. Jak wszystko dobrze pójdzie, z polskiej aukcji nadejdzie Trajan, a z Niemiec nadjedzie Hadrian. Wtedy się pochwalę;)
Oprócz tego tworzę zbiór wirtualny. Teraz kładę główny nacisk na czytanie i zadawanie pytań.

Strony: 1 2 [3]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM