Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:36:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rozpoczecie przygody z Rzymem.  (Przeczytany 17949 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Maja 2017, 22:09:11 »
czy że są ze złota
Jak Pan stwierdzi, że jednak chodziło o to, że ze złota to klapa. Nawet współczesne medaliki ze względu na kruszec są pierońsko drogie, więc albo wygrywa Pan w totka, albo wżenia się Pan w rodzinę Gatesa czy innego nababa, albo jednak srebro/brąz :-)





DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #16 dnia: 14 Maja 2017, 22:13:00 »
może bardziej zainteresuje się Grecją, Aleksandrem Wielkim, a może jednak dokonaniami Hanibala ...
Grecję bym na pierwszy rzut odpuścił - czytelne drachmy i ich wielokrotności to co najmniej kilkusetzłotowy wydatek, nie mówiąc o mnogości różnych państw-miast, które chciało by się mieć w zbiorze. Z brązami wcale nie bywa niestety lepiej.

borys

  • Gość
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #17 dnia: 14 Maja 2017, 22:25:03 »

[/quote]




[/quote]

Już wiem, że nie chodzi o złoto;) Teraz tylko będzie trzeba doprecyzować okres i trochę to jeszcze potrwa.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #18 dnia: 14 Maja 2017, 22:41:33 »
Denary Gordiana III wyglądają bardzo ładnie w relacji cena-stan.
A jak wyglądają w relacji cena-stan-"czy w ogóle interesuje mnie ten okres w historii Rzymu"?

Jak na razie to okres jest chyba niedookreślony, a bardziej z tego co zrozumiałem koncentrujemy się na kwocie 100 zł. miesięcznie - stąd też denary Gordiana III, które w tej cenie można upolować w stanie II-III+ bez większych problemów (oczywiście w zależnosci od rzadkości monet).
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borys

  • Gość
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Maja 2017, 19:03:39 »
Żeby zawęzić tematykę, koncentrujemy się na Dynastii Antoninów. Czy trafiają się z tego okresu jakieś przystępne cenowo okazje? Przeglądając na tej stronie https://www.ma-shops.com/shops/search.php5?lang=en&searchstr=Denar+trajan widać, że nie są to najtańsze monety. Które monety z tego okresu są najbardziej przystępne cenowo?




DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Maja 2017, 21:28:24 »
koncentrujemy się na kwocie 100 zł. miesięcznie - stąd też denary Gordiana III
A mnie chodziło, żebyśmy się aż tak na tej kwocie nie koncentrowali :-) Widziałem już co najmniej kilka pomysłów na kolekcje, których lejtmotivem było "bo tanio". Stąd też propozycja wprowadzenia czynnika "czy mnie interesuje ten okres historyczny", tj. czy przypadkiem nie wolę np. dać parę złotych więcej za w miarę czytelnego denara Marka Aureliusza (też przeciętnie nie są drogie), który ciekawi mnie dużo bardziej niż mimo wszystko średnio porywający historycznie Gordian.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Maja 2017, 21:36:00 »
nie są to najtańsze monety. Które monety z tego okresu są najbardziej przystępne cenowo?
ma-shops jest dość drogawe. Można tam wyłowić czasem jakąś perełkę, ale nie za często. Bardzo upraszczając denary Trajana (popularne typy) idzie kupić do 200 zł (chociażby na ebayu), podobnie jest z Hadrianem, tyle że tutaj niestety rośnie procent rzadszych rewersów. Antek z Markiem statystycznie nieco tańsi (przy czym niestety mamy tutaj ogólny zjazd na jakości wykonania, szczególnie za Marka), Nerwa nieco droższy.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Maja 2017, 21:45:22 »
koncentrujemy się na kwocie 100 zł. miesięcznie - stąd też denary Gordiana III
A mnie chodziło, żebyśmy się aż tak na tej kwocie nie koncentrowali :-) Widziałem już co najmniej kilka pomysłów na kolekcje, których lejtmotivem było "bo tanio". Stąd też propozycja wprowadzenia czynnika "czy mnie interesuje ten okres historyczny", tj. czy przypadkiem nie wolę np. dać parę złotych więcej za w miarę czytelnego denara Marka Aureliusza (też przeciętnie nie są drogie), który ciekawi mnie dużo bardziej niż mimo wszystko średnio porywający historycznie Gordian.

Pełna zgoda co do tego, że okres jego panowania to raczej nuda i pewnie stąd te ceny, ale mimo wszystko denary i antoniniany są dość dobrej jakości i są tanie. Co nie zmienia faktu, że raczej ich zbieranie podyktowane byc może głównie finansami :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Maja 2017, 21:59:25 »
nie są to najtańsze monety. Które monety z tego okresu są najbardziej przystępne cenowo?
ma-shops jest dość drogawe. Można tam wyłowić czasem jakąś perełkę, ale nie za często. Bardzo upraszczając denary Trajana (popularne typy) idzie kupić do 200 zł (chociażby na ebayu), podobnie jest z Hadrianem, tyle że tutaj niestety rośnie procent rzadszych rewersów. Antek z Markiem statystycznie nieco tańsi (przy czym niestety mamy tutaj ogólny zjazd na jakości wykonania, szczególnie za Marka), Nerwa nieco droższy.

Dokładnie ma-shops są na taki budżet zdecydowanie za drogie, najtaniej chyba wyjdzie Marek Aureliusz, a Nerva to chyba jednak poza zasięgiem przy takim budżecie, zwłaszcza jeśli zakładamy kupowanie monet w dobrych stanach - przynajmniej w pełni czytelny stan III (to wydatek minimum 350 zł., a i to jak mamy fuksa).
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

borys

  • Gość
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Maja 2017, 22:13:24 »
To jest właśnie dylemat, bo kiedy zacznie się tworzyć zbiór, to trzeba trzymać się koncepcji i nie rozdrabniać kupując co się akurat trafi tańszego (choć to pewnie zależy od podejścia, niektórym z pewnością nie przeszkadza niejednolitość kolekcji).  Ja wolę ordnung i systematykę.

Posiadanie monety, kiedy Imperium było u szczytu swoich geopolitycznych możliwości i miało mądrych polityków, o wiele intensywniej przemawia i pobudza wyobraźnie, niż zbieranie monet tańszych i ładnie zachowanych, acz z mniej ciekawych okresów. Gordian III to już nie ta chwała, nie te czasy, nie te monety.

Z tego co tu przedmówcy piszą, trzeba będzie jednak troszkę skakać - raz ładniej zachowanego Trajana, innym razem Aureliusza, a czasem może i drogiego Nerwę. Na jednym nie ma się co koncentrowac, bo szybko ceny będą rosły za szybko.

Aczkolwiek dziękuję za wszystkie uwagi, bo o to przecież chodzi, żeby jak najwięcej informacji wyciągnąć.

borys

  • Gość
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #25 dnia: 21 Maja 2017, 15:10:47 »
Czy istnieje opracowanie denarów rzymskich dot wylacznie okresu 96-180? Żeby nie był to tylko katalog zdjęć, lecz bardziej szczegółowy opis, połączony z charakterystyką monet, ich rzadkosci, odmian i kontekstu historycznego.   

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #26 dnia: 22 Maja 2017, 12:51:51 »
Tak wszystkiego w jednym Pan nie dostanie. Jeśli chodzi o katalogi to raczej RIC II i III, Sear (Roman Coins and Their Values, w tym wypadku tom II) ma jednak zbyt dużo dziur. Stopnie rzadkości w obecnych czasach to trochę sztuka dla sztuki - ilość znalezisk rośnie w takim tempie, że żadna pozycja w kwestii R-ek nie jest w stanie za nimi nadążyć. Jeśli chodzi o tło historyczne, to raczej trzeba łowić je osobno. W literaturze numizmatycznej jedne z największych wstępów do poszczególnych panowań można znaleźć w opracowaniu Coins of the Roman Empire in the British Museum (Złoty Wiek to tomy III i IV); generalnie jeśli chodzi o popularną literaturę osadzającą poszczególne emisje w kontekście dziejowym to za dużo tego nie ma. Dlatego też napisałem własne gawędy, wskazane już wcześniej w tym wątku :-) (przy czym wszystkie tomiszcza dotyczące lat 96-180 mają w tym momencie wyczerpane nakłady, czasem widuję używane na allegro).

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #27 dnia: 22 Maja 2017, 15:14:24 »
Jak się dobrze poszuka, to pierwsze cztery tomy Coins of the Roman Empire in the British Museum są dostępne w sieci w wersji elektronicznej - widziałam na stronie jakiejś biblioteki w Indiach...
ZM

borys

  • Gość
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #28 dnia: 22 Maja 2017, 18:05:32 »
Z pewnością poszukam tych pozycji, które Panowie wskazaliście. Nie mam pomysłu na tą kolekcję. Po cenach widzę, że zbiór z jednym cesarzem z interesującego mnie okresu nie wchodzi w grę. W pewnym momencie kwoty robią się dosyć wysokie. Trzeba by wtedy dokonywać rzadszych zakupów, a takie żółwie tempo nie wiem czy jest dobre, skoro na rynku antycznym tyle okazji.

Na razie sytuacja wygląda tak, że skaczę po stronach, które zostały podane w tym i innych wątkach na forum, trochę poczytam tu, trochę tam, tu jeden katalog, tam inny ,trochę komentarzy, zdjęć i chaos.

Może wygląda to trochę na brak zdecydowania, ale to chyba wynika z ogromu tej epoki, wątków, ilości monet.

Nie mogę się doczekać pierwszej antycznej monety. Biorę udział w aukcjach, ale póki co przegrywam. Może i dobrze, bo pomysł na zbiór jeszcze się nie sprecyzował, a monetę już się chce mieć. Ktoś napisał wcześniej, że lepiej swoje mini muzeum na komputerze zrobić i zebrać zdjęcia monet wirtualnie. Ale cięzko opanować chęć posiadania fizycznie chociaż jednej monety rzymskiej na początek:)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Rozpoczecie przygody z Rzymem.
« Odpowiedź #29 dnia: 22 Maja 2017, 18:31:49 »
Pomysłem jest np "poczet cesarzy i uzurpatorów + cesarzowe"
Chłopak ma 12 lat . Jak dojdzie do rzadszych i super rzadkich  to będzie miał  już z 16.
Albo mu przejdzie albo będzie w stanie zwiększyć  budżet roznosząc np ulotki  ;)
Trzeba oczywiście zdawać sobie sprawę ,że wszystkich nie jest się w stanie "przytulić"
Osobiście mam plan -od Cezara po Justyniana.
W międzyczasie zauroczył mnie V wiek (zachód) i hybrydy.
Takie rozłożenie w czasie, dosłowne i nie kolekcji to niesamowita lekcja historii.
« Ostatnia zmiana: 22 Maja 2017, 19:17:59 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet