Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 08:08:47

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Aukcje  (Przeczytany 3317 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

norbercik81

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Aukcje
« dnia: 08 Lutego 2017, 08:21:09 »
Witam,

Mam pytanko, czy ktoś z użytkowników forum brał udział w aukcjach organizowanych przez czeskie domy aukcyjne http://www.nume.cz/.
Czy Polacy mogą bez problemowo licytować na tych aukcjach.

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: Aukcje
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Lutego 2017, 09:07:48 »
W przypadku tej pierwszej trzeba należeć do ČNS (České numismatické společnosti), w pozostałych przypadkach można spokojnie licytować

norbercik81

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 18
Odp: Aukcje
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Lutego 2017, 09:51:46 »
Dziękuje za odpowiedź, wszystko super tylko gdyby nie bariera językowa ale czeski w zasadzie podobny  :)

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Aukcje
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lipca 2017, 23:05:26 »
Brałem udział w aukcji Słowackiego domu aukcyjnego Macho a Chlapovič, która organizowana była w Pradze. W zasadzie ta aukcja nie różniła się niczym od innych tego typu wydarzeń. Na stronie do której prowadzi link nie ma informacji o tych aukcjach, ale zarówno w Czechach jak i na Słowacji jest sporo aukcji lokalnych oddziałów narodowych towarzystw numizmatycznych. Żeby brać w nich udział nie tylko trzeba być członkiem stowarzyszenia, ale także trzeba się na nich stawić osobiście. Jest to w dzisiejszych czasach oczywisty anachronizm. Jednak z rozmów z tamtejszymi kolekcjonerami odnoszę wrażenie, że jest to swoista obrona przed wolnym rynkiem. Istnieje chyba pewien konsensus co do tego, że powinien istnieć drugi obieg - między kolekcjonerami - na którym się nie zarabia. Pamiętam rozmowę z jednym ze Słowackich kolekcjonerów, który z niesmakiem opowiadał mi o tym jak sprzedał na takiej aukcji obiekt, którą nabywca z zyskiem odsprzedał do Muzeum w Kremnicy. Mówił o tym w takim kontekście, że oczywiste jest, że gdyby chciał ją sprzedać z zyskiem, to sam zaoferował by ją do muzeum. Jednak chodziło o utrzymaniu jej w obiegu kolekcjonerskim, choćby kosztem niższej ceny.

 

R E K L A M A
aukcja monet