Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:40:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Organizacja kolekcji  (Przeczytany 3560 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Organizacja kolekcji
« dnia: 28 Maja 2017, 12:03:56 »
Witam,

Zwracam się z prośbą do Państwa o podzielenie się uwagami na temat organizacji Waszych zbiorów. Chodzi mi głównie o to jak w ramach poszczególnych cesarzy (np Konstantyna I, ale też każdego innego) są organizowane Wasze zbiory, by szybko można było w tej masie monet (jak sądzę!) znaleźć czy daną monetę mamy, czy takowej brak. Czy układacie według RIC-a, może po awersie i tytulaturze, po mennicach, po rewersie (np po bramkach, legionistach, solach i innych)? Będę wdzięczny za każdą uwagę. Sam przymierzam się do uporządkowania swoich skromnych zbiorów i chciałbym żebyście mi podpowiedzieli jakąś metodę.
                                         Dziękuję

TomekP

  • Gość
Odp: Organizacja kolekcji
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Maja 2017, 13:51:18 »
Ja osobiście układam: cesarzami, w obrębie cesarzy nominałami, w obrębie nominałów numerami z RIC, w ten sposób, jak mam wątpliwości od razu wiem gdzie zajrzeć, czy już coś mam. A poza tym katalog kolekcji w wersji komputerowej

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Organizacja kolekcji
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Maja 2017, 17:55:14 »
Witam,

Zwracam się z prośbą do Państwa o podzielenie się uwagami na temat organizacji Waszych zbiorów. Chodzi mi głównie o to jak w ramach poszczególnych cesarzy (np Konstantyna I, ale też każdego innego) są organizowane Wasze zbiory, by szybko można było w tej masie monet (jak sądzę!) znaleźć czy daną monetę mamy, czy takowej brak. Czy układacie według RIC-a, może po awersie i tytulaturze, po mennicach, po rewersie (np po bramkach, legionistach, solach i innych)? Będę wdzięczny za każdą uwagę. Sam przymierzam się do uporządkowania swoich skromnych zbiorów i chciałbym żebyście mi podpowiedzieli jakąś metodę.
                                         Dziękuję
gówny fokus to Bramy
 poboczny to voty, probus,   a w dodatku poczet cesarzy rzymskich i bizantyjskich
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Organizacja kolekcji
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Maja 2017, 19:36:53 »
Ja osobiście układam: cesarzami, w obrębie cesarzy nominałami, w obrębie nominałów numerami z RIC, w ten sposób, jak mam wątpliwości od razu wiem gdzie zajrzeć, czy już coś mam. A poza tym katalog kolekcji w wersji komputerowej

Dzięki, system godny rozpatrzenia. Ale ja na początek chciałbym uniknąć RIC-a. Tylko wizualnie mnie by interesowało.



gówny fokus to Bramy
 poboczny to voty, probus,   a w dodatku poczet cesarzy rzymskich i bizantyjskich

Dzięki, ale nie za bardzo kolega mi pomógł...

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Organizacja kolekcji
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Maja 2017, 07:42:05 »
chodziło mi o to, że skupiłem się na jedej gównej grupie monet - bramy, oczywiscie są poukałdane mennicami wg numerwów ric...   czasami dokładam do drugiego zbioru  voty  a te poukladane rocznicami V X itd
   probusy zacząłem zbierać po rewersach wg mennic, ale doszły juz odmiany awersów.  . kiedys chciałem zbierac wszystko ale to mija się z celem :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Organizacja kolekcji
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Maja 2017, 09:31:30 »
chodziło mi o to, że skupiłem się na jedej gównej grupie monet - bramy, oczywiscie są poukałdane mennicami wg numerwów ric...   czasami dokładam do drugiego zbioru  voty  a te poukladane rocznicami V X itd
   probusy zacząłem zbierać po rewersach wg mennic, ale doszły juz odmiany awersów.  . kiedys chciałem zbierac wszystko ale to mija się z celem :D

Żeby zbierać "wszystko" trzeba mieć:
1. niewyczerpane środki finansowe
2. sporo miejsca w domu
3. pewność, że nasze dzieci pójdą w nasze ślady

Inna sprawa, że każdy sobie inaczej definiuje to "wszystko". Jeśli zbyt zawężymy sobie temat kolekcji to szybko możemy go wyczerpać lub dojść do punktu w którym dalsze zakupy to ruina domowego budżetu :P
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Organizacja kolekcji
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Czerwca 2017, 10:02:00 »
Przy naprawdę dużych kolekcjach moim zdaniem kluczowy dla organizacji zbioru wcale nie jest określony (fizyczny) układ monet na paletkach, w klaserach, w kopertkach, skrzynkach bankowych itd., ale porządny, łatwo edytowany katalog kolekcji w wersji komputerowej.

Ja na przykład swoją całą kolekcję mam w pliku excel, który jest absolutnie niezastąpionym narzędziem! Wystarczy kilkanaście kolumn (legenda awersu, legenda rewersu, typ rewersu, typ popiersia, mennica, oznaczenia w odcinku menniczym, oznaczenia w lewym, centralnym i prawym polu, emisja, waga, średnica, atrybucja w RIC, atrybucja w pozostałych katalogach, w moim przypadku Alfodi, Bastien, Guillemain, miejsce zakupu, data zakupu itd.) i dzięki filtrom jakie daje excel można z łatwością odnaleźć dosłownie w kilka sekund dowolną monetę nawet w wielotysięcznym zbiorze! W ten sposób można przeszukiwać swoją kolekcję po mennicach, typach rewersów, numerach RIC, dacie zakupu, w kolejności alfabetycznej albo jeszcze innej itd. itp. Ponadto plik excel można z łatwością zapisać na wszelakich przenośnych nośnikach i mieć go ze sobą w podróży, na polowaniach numizmatycznych itd. Kolejną zaletą katalogu w formie pliku excel jest ogromna łatwość w bieżącym rozbudowaniu takiego katalogu, czego nie można powiedzieć o fizycznej organizacji monet. Bo wszak gdy przybywają nowe monety do kolekcji, a miejsca zaczyna brakować na paletkach, klaserze czy w dowolnym innym fizycznym miejscu przechowywania monet, a ma się monety uporządkowane według określonego klucza, to bez przerwy trzeba przeorganizowywać układ monet! Nie jest to duży problem gdy tych monet jest kilkadziesiąt, ale zaczyna to być pewien problem, gdy tych monety jest kilkaset, a tym bardziej kilka tysięcy. Gorąco polecam zatem organizację kolekcji w pliku excel !!!

Dodatkowo można i warto organizować swoje kolekcje w internecie. W ten sposób ma się do niej dostęp, gdy tylko ma się dostęp do internetu, co również jest bardzo przydatne. Polecam w tym zakresie darmowe galerie na Forvm Anient Coins. Sam mam tam własną galerię.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Organizacja kolekcji
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Czerwca 2017, 10:21:12 »
   probusy zacząłem zbierać po rewersach wg mennic, ale doszły juz odmiany awersów.  . kiedys chciałem zbierac wszystko ale to mija się z celem :D

Dlaczego miałoby to się mijać z celem? Jaki cel ma Pan na myśli? Jeżeli tym celem miałoby być zebranie wszystkich najdrobniejszych odmian monet kiedykolwiek wybitych przez Probusa to taki cel jest rzecz jasna niemożliwy do zrealizowania. Jednakże to wcale nie oznacza, że nie można ani że nie warto zbierać "wszystkiego" co wybił Probus i że "mija się to z celem":). Ja na przykład konsekwentnie zbieram wszystkie możliwe odmiany antoninianów Probusa i chociaż wiem, że nigdy nie zbiorę wszystkich odmian, moim celem jest zebranie możliwie dużej liczby tych odmian, oczywiście z preferencją dla odmian rzadkich i ciekawych oraz dobrze zachowanych. To cel na wiele, wiele lat, ale konsekwentnie go realizuję i idzie mi to całkiem nieźle. 

"Inna sprawa, że każdy sobie inaczej definiuje to "wszystko". Jeśli zbyt zawężymy sobie temat kolekcji to szybko możemy go wyczerpać lub dojść do punktu w którym dalsze zakupy to ruina domowego budżetu"

Słuszna uwaga. Mnie jednak to nie grozi, bo tematu mojej kolekcji, tj. antoninianów Probusa, na pewno nigdy nie wyczerpię, a z uwagi na ogromną liczbę odmian tych antoninianów nie grozi mi też, że kiedykolwiek dojdę do puntu, w którym zostaną mi do zdobycia wyłącznie pozycje rujnujące domowy budżet:)     

 

R E K L A M A
aukcja monet