Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:30:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Aleksander ?  (Przeczytany 8610 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

michal78

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Aleksander ?
« dnia: 28 Maja 2017, 18:52:36 »
Witam, taką tetradrachmę zakupiłem. Zbywca twierdził że Aleksander Wlk. jednak z tego co zauważyłem monety wybijane za innych macedońskich królów wyglądały podobnie, również później w państwach powstałych na gruzach imperium Aleksandra, przed rzymskim podbojem, greccy władcy wybijali zbliżone. Czy ktoś z Was mógłby mi coś napisać o tej monecie ? Jaka jest jej szacunkowa wartość ?

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Aleksander ?
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Maja 2017, 00:55:41 »
Waga i rozmiar, bo tak na pierwszy rzut oka to mi bardziej na drachmę wygląda (zwłaszcza z tym brakiem większości legendy AΛEXANΔΡOY)?

Generalnie to w imieniu Aleksandra III wybijanych było sporo monet i to zarówno kolejnych macedońskich władców jak i diadochów. Cała zabawa polega na tym, że w polu są różne symbole determinujące zarówno czas wybicia jak i mennicę (co za tym idzie również ewentualnego władcę). Polecam poszukać online katalogu Jessopa Price'a i go sobie ściągnąć, ewentualnie przeglądać wildwinds.

Moim zdaniem będzie to jednak Aleksander III lub krótko po jego śmierci. Co do mennicy to być może to mennica w Amphipolis, ale nie dał bym się za to pokroić :P
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Aleksander ?
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Maja 2017, 01:00:15 »
Jako laik spytam się, czy taki kinol Wielkiego Olka to normalka? Dopiero liznąłem temat antyku ale wśród jego tetradrachm widzę takiego garba po raz pierwszy :)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Aleksander ?
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Maja 2017, 01:03:17 »
Jako laik spytam się, czy taki kinol Wielkiego Olka to normalka? Dopiero liznąłem temat antyku ale wśród jego tetradrachm widzę takiego garba po raz pierwszy :)


Bywają i takie :P Tu np. Lizymacha z ładnym Gerardem Depardieu :P http://www.wildwinds.com/coins/greece/thrace/kings/lysimachos/Mueller_017.jpg A tak przy okazji to kinol Heraklesa :P

Niemniej jednak z samego zdjęcia to trudno na 100% stwierdzić czy moneta to oryginał, ta jest mocno zjechana i zdjęcie najlepsze nie jest. Ja mam pewne obiekcje i nie widząc i trzymając jej w ręce bym nie kupił, inna sprawa że jeśli coś kupuje to tylko w stanie minimum 3+

Ostatnio kupiłem sobie np. takiego misiaczka:

« Ostatnia zmiana: 29 Maja 2017, 01:28:35 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

michal78

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Aleksander ?
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Maja 2017, 09:36:17 »
Moneta jest srebrna, co do tego nie ma wątpliwości. Czy fałszywi bywają srebrne ?

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Aleksander ?
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Maja 2017, 10:33:50 »
Moneta jest srebrna, co do tego nie ma wątpliwości. Czy fałszywi bywają srebrne ?

Bywają i złote, metal to nie jest żaden wyznacznik oryginalności, poza tym może mieć np. miedziany lub z innego metalu rdzeń.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Aleksander ?
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Maja 2017, 19:58:22 »
Bez wagi, wymiarów i lepszych zdjęć można tylko pofantazjować. Trzeba pamiętać, że tetry Aleksandra były najpowszechniej fałszowanymi i imitowanymi monetami antyku, nawet długo po śmierci Aleksandra. Nochal  Herkulesa jest do przyjęcia, widziałem bardziej wybite, szczególnie u zapaśników w stylu wolnym i bokserów ;).
« Ostatnia zmiana: 29 Maja 2017, 20:07:30 wysłana przez Julek C »

TomekP

  • Gość
Odp: Aleksander ?
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Maja 2017, 21:23:23 »

michal78

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Aleksander ?
« Odpowiedź #8 dnia: 31 Maja 2017, 21:06:37 »
Ano jest do kupienia. Ja generalnie zbieram Rzym...

 

R E K L A M A
aukcja monet