Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 12:50:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Patyna  (Przeczytany 21918 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Patyna
« dnia: 29 Maja 2017, 23:23:26 »
Witam

Patyna to temat rzeka. Jedni lubią inni nie. Ostatnio zakochałem się w monetach ze śliczną patyną, licytowałem pięknego trojaka w WCN ale sytuacja osobista (gdyby wyjaśniła się 2-3 dni wcześniej to bym go miał) zmusiła mnie do odpuszczenia. Natomiast jakiś czas temu dostałem od kolegi taką monetę. Jako, że Dziadków kilka mam ale tego rocznika akurat nie to wylądowała w kapslu quadrum.
Pytanie - jakie warunki (wiadomo, że mniej więcej) muszą być zachowane aby srebrna moneta nabrała takiej ciemnej, niemal czarnej barwy z lekkimi odcieniami błękitu? Za kolegę ręczę, że nie bawił się w domorosłego chemika :D
Gdzieś wdziałem czyiś eksperyment: zostawił "wypucowane" sreberka na niemal rok w pudełku z dębowymi gałązkami - efekt, całkiem przyjemna lekka złotawa patynka na obrzeżach.
Rozważanie czysto akademickie gdyż sam również nie mam chemicznych zapędów ;)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Patyna
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Maja 2017, 07:41:44 »
Taka patyna powstaje za sprawą związków siarki będących w powietrzu .
Janek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Patyna
« Odpowiedź #2 dnia: 30 Maja 2017, 14:00:40 »
Kedys sprobowalem tego
https://www.interweave.com/article/jewelry/liver-of-sulfur-101-what-is-it-how-to-use-it-to-create-patina-on-silver-and-copper-jewelry/

Odradzam na monetach, kolor uzyskanej w ten sposob patyny jest nienaturalny.

Apropos, jaki jest polski odpowiednik "liver of sulphur"?

Watek przenosze do dzialu o przechowywaniu.
« Ostatnia zmiana: 30 Maja 2017, 14:02:35 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Patyna
« Odpowiedź #3 dnia: 30 Maja 2017, 14:04:19 »
A tu jeszcze, w ramach zabawy raczej, kilka domowych sposobow:

http://monety.pl/viewtopic.php?t=12997
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: Patyna
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Czerwca 2017, 09:29:05 »
Sztuczna patyna to ciężki temat. Zwykle się nie opłaca a i efekt nie. jest taki jak byś oczekiwał. Owszem fałszerz mają tysiące sposobów ale osobiście odradzam zabawę.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Patyna
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Czerwca 2017, 12:08:35 »
Pytanie było powodowane ciekawością. W życiu bym nie eksperymentował na swoich monetkach żeby nadać im sztuczną patynę, zbyt je sobie cenię :-*. Tak, żona bywa zazdrosna ;).
Nawiązywałem wyżej do eksperymentu z dębowymi gałązkami i udało mi się znaleźć: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=445748322276267&id=315446638639770

Z drugiej strony kupno garści sreberek z II RP w zadowalających stanach i powsadzanie ich do słoików z różnymi "potencjalnymi czynnikami patynotwórczymi" może stanowić ciekawe doświadczenie :D Tylko, że co po tym? W sumie nic.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Patyna
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Czerwca 2017, 14:11:16 »
Aby eksperyment miał walor naukowy drugi zestaw monet powinien przez 10 miesięcy leżeć w pudełku bez patyczków ;D
Na zdjęciu postępująca patyna na monecie miedzianej leżakującej spokojnie na półce bez patyczków dębowych,pudełeczek,jajeczek itp.Zdj.1 po pół roku po elektrolizie,zdj.2 po 4 latach
Pozdrawiam. zdzicho

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: Patyna
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Stycznia 2018, 19:20:11 »
Brunatnieje, bo na powietrzu wytworzył się tlenek miedzi. Może tam się już pojawił miejscowo siarczek miedzi. Będzie miał kolor niebieski lub niebieskofioletowy. To kowelin i uwaga wykazuje się on iryzacją, to znaczy silnie fioletowymi lub granatowymi refleksami świetlnymi.
Doctrina multiplex, veritas una

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Patyna
« Odpowiedź #8 dnia: 15 Stycznia 2018, 09:53:05 »
Stan patyny po 5 latach.Eksperyment trwa :)
Pozdrawiam. zdzicho

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Patyna
« Odpowiedź #9 dnia: 15 Listopada 2018, 17:27:28 »
Pozwolę sobie odswieżyć wątek.
Patyna, no właśnie, jesłi dotyczy monet miedzianych  'nie ma o czym mowić" :), ale często warstwę pokrywającą srebrne monety też nazywamy patyną, czy słusznie?, czy to tylko korozja wywołana siarką?
Będę wdzięczny jeśli ktoś mi wytłumaczy 'targajacy" mną problem :)
Pozdrawiam, Marek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Patyna
« Odpowiedź #10 dnia: 15 Listopada 2018, 18:17:47 »
Patyna to przecież skutek korozji.Korodują metale i stopy metali.Jedne szybciej inne wolniej.Oczywiście na monetach wykonanych ze stopu srebra również powstaje patyna.Zawsze mnie śmieszy jak widzę kilkusetletnią monetę wykonana ze stopu srebra,pięknie błyszczącą,a właściciel twierdzi,że nie była czyszczona.
Pozdrawiam. zdzicho

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Patyna
« Odpowiedź #11 dnia: 15 Listopada 2018, 18:26:42 »
Patyna to przecież skutek korozji.Korodują metale i stopy metali.Jedne szybciej inne wolniej.Oczywiście na monetach wykonanych ze stopu srebra również powstaje patyna.Zawsze mnie śmieszy jak widzę kilkusetletnią monetę wykonana ze stopu srebra,pięknie błyszczącą,a właściciel twierdzi,że nie była czyszczona.

Teoretycznie mogla byc trzymana przez tyle lat w "destylowanej wodzie" i wyjmowana tylko po to aby przeczyscic :-)

a co do reakcji srebra z innymi zwiazkami - to reaguje nie tylko ze zwiazkami siarki, ale tez z fluorem (+ kilka innych substancji). Czy ktos moze ma zdjecie, jak wyglada patyna takiej monety (srebro + fluor) ?

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Patyna
« Odpowiedź #12 dnia: 15 Listopada 2018, 18:35:41 »
Patyna to przecież skutek korozji.Korodują metale i stopy metali.Jedne szybciej inne wolniej.Oczywiście na monetach wykonanych ze stopu srebra również powstaje patyna.Zawsze mnie śmieszy jak widzę kilkusetletnią monetę wykonana ze stopu srebra,pięknie błyszczącą,a właściciel twierdzi,że nie była czyszczona.
Może mało precyzyjnie się wyraziłem, ale odnoszę wrażenie ze czesto ( np na monetach z II RP ) równomiernie rozłożone zanieczyszczenia, bród nazywany jest szumnie patyną....
Pytam bo jestem kompletnym ignorantem w temacie.
Dodatkowo jak powinna wygladać 'porządana patyna" na monetach z tego okresu?, lub jakie jej rodzaje występują?
Pozdrawiam, Marek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Patyna
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Listopada 2018, 19:01:23 »
Brud/piach,zaschnięte błoto,drobiny ziemi itp/ trzeba usunąć.Podobnie grynszpan czy kupryt,bo niszczą monetę/zdj.1/.Ja jestem miłośnikiem patyn i ich nie usuwam.2 przykłady w poprzednim poście już pokazałem.Niżej boratynka w pięknej szacie z mojego zbioru i taka piękna dwuzłotówka niestety nie moja
Pozdrawiam. zdzicho

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Patyna
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Listopada 2018, 19:09:15 »
Brud/piach,zaschnięte błoto,drobiny ziemi itp/ trzeba usunąć.Podobnie grynszpan czy kupryt,bo niszczą monetę/zdj.1/.Ja jestem miłośnikiem patyn i ich nie usuwam.2 przykłady w poprzednim poście już pokazałem.Niżej boratynka w pięknej szacie z mojego zbioru i taka piękna dwuzłotówka niestety nie moja
Mam podobny 'wykwit" wielkości lepka od szpilki na pięknej monecie 2 zł ( żniwiarka) na rewersie, jak to usunąć bez uszkodzenia monety?
Pozdrawiam, Marek.

 

R E K L A M A
aukcja monet