Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:26:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Optimus princeps  (Przeczytany 3537 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

borys

  • Gość
Optimus princeps
« dnia: 02 Czerwca 2017, 16:21:05 »
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rozpocząłem tworzenie zbioru monet antycznych.
Chciałbym na samym początku przyjąć zasady ich charakterystyki. Dlatego proszę o podpowiedź, jak powinienem opisywać monetę. Przy czym myślę, że szczegółowy opis na razie nie ma sensu. Tym bardziej, że nie zamierzam (póki co) zbierać odmian monet jednego rodzaju, a „skakać” po cesarzach.
Na razie jest to Trajan, bo walki o innych cesarzy z interesującego mnie okresu na portalach aukcyjnych są niezwykle zacięte.
Prawdopodobnie będę zmuszony rozszerzyć zakres zbioru o inne okresy , ale nie wiem jeszcze według jakiego klucza. To będzie ewoluowało.

To moje pierwsze rzymskie monety.

borys

  • Gość
Odp: Optimus princeps
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Czerwca 2017, 16:24:27 »
Druga moneta:

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Optimus princeps
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Czerwca 2017, 18:37:10 »
To moje pierwsze rzymskie monety.
Zacne denarki :-) Jakieś ambitniejsze Antki i Marki musiał Pan wyhaczyć, bo przeważnie przy popularniejszych typach nie ma z nimi większej jatki.

jak powinienem opisywać monetę.
Jeśli chodzi o parametry to nie ma jednego słusznego klucza - co Panu pasuje, z czasem Pan dojdzie do jakiegoś ulubionego zestawu danych, jeśli chodzi o katalog to raczej RIC, chyba że chce Pan wejść głębiej w Trajana, wtedy Woytek.

borys

  • Gość
Odp: Optimus princeps
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Czerwca 2017, 21:31:16 »
Jakieś ambitniejsze Antki i Marki

To prawda, obserwowałem niektóre, ale cena uciekła dosyć wysoko. A na chwilę obecną nie potrafię jeszcze ocenić wartości tych monet, nawet w RIC nie do końca sprawnie się poruszam. Ta niewiedza ma jednak duży plus - skłania do zagłębiania się coraz bardziej w historię Rzymu.


okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Optimus princeps
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Czerwca 2017, 09:16:11 »
z ocenianiem rzadkośc monet wg RIC był bym ostrozny .... duzo sie zmieniło od czasów kiedy powstawał.. i zbierając bramy czasami sie spotykam ze to co w ric jest R5 - R4 spotykam dość czesto na  aukcjach, a zwykłego popularesa wg ric szukałem rok...
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

borys

  • Gość
Odp: Optimus princeps
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Czerwca 2017, 20:39:19 »
wtedy Woytek.

Gdzie można nabyć ten katalog w wersji pdf?

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Optimus princeps
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Czerwca 2017, 21:30:22 »
wtedy Woytek.

Gdzie można nabyć ten katalog w wersji pdf?
Wydawca ma coś takiego jak wersja on-line, może się Pan podpytać, co to dokładnie jest. Być może pdf czy inna wersja elektroniczna (swf?) osadzona tak na stronie internetowej, żeby nie dało się jej wydłubać i puścić dalej do sieci.

http://hw.oeaw.ac.at/6565-1

 

R E K L A M A
aukcja monet