Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:06:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Polowania na drobnicę starszej daty...  (Przeczytany 6245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Polowania na drobnicę starszej daty...
« dnia: 04 Czerwca 2017, 22:17:31 »
Witam serdecznie!

W dziale "powiązane z Polską" wątku łowieckiego jeszcze nie było, więc chciałbym niniejszym go zainaugurować. Nie wiem, na ile uda się tu owe "powiązania" urzeczywistnić - zapewne będę tu też wklejał inne europejskie monety, które wpadną mi w łapki - ale przynajmniej warto spróbować.  ;)
Dziś kupiony na targu lot ośmiu habsburskich obiegówek, głównie czeskich. Monetki milusie, zachowane w całkiem rozsądnych stanach.
Wśród nich jeden rodzynek: trzykrajcarówka z 1659 roku wybita we Wrocławiu. Wybrałem ją spośród innych ze względu na oryginalne nakrycie głowy Najjaśniejszego Pana (takiego jeszcze nie miałem...). Po powrocie do domu miałem pewne kłopoty z identyfikacją, aż wreszcie zajrzałem do katalogu Ejzenharta / Millera. I tu miła niespodzianka: R4.
Monetka atrakcyjna, mimo sporego niedobicia i zalegających na powierzchni depozytów "glebowych" zachowana w bardzo ładnym stanie (detale, połysk menniczy).
Najciekawsze jest jednak samo popiersie: takie przedstawienie tego cesarza, w koronie Świętego Cesarstwa, z berłem i jabłkiem, jest dość rzadkie i pojawia się jedynie na dużo wyższych nominałach (niektórych talarach, pół- i ćwierć talarówkach czy dukatach), a na trzykrajcarówkach występuje (z tego co wiem) jedynie w mennicy wrocławskiej w latach 1658 i 1659.

Pozdrawiam
ZM


Gradiv

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 694
Odp: Polowania na drobnicę starszej daty...
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Czerwca 2017, 21:16:10 »
Gratulacje. Mam ponad setkę trzykrajcarówek Leopolda, ale na ten typ poluję bezskutecznie od lat. Uważam, że rzadkość R4 trochę go nie docenia.

Jacek O

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 102

 

R E K L A M A
aukcja monet