Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
18 Styczeń 2018, 18:38:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Holdery czy klasery  (Przeczytany 15798 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Numis
Nowy użytkownik
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
TPZN
Zainteresowania:
II RP , grosze SAP

« : 08 Czerwiec 2017, 13:43:33 »

Witam Wszystkich  Uśmiech
Mam do was prośbę z zapytaniem co polecacie gdyż zastanawiam się co wybrać  :Uśmiech . Otóż zbieram monety tak jak wy i po ostatnich rekordowych dla mnie zakupach nie wiem gdzie je przechowywac . Czytalem ,że zdania są podzielone częśc osób poleca holdery jak dla mnie bomba tylko jest jeden problem gdyż ponoć źle wpływają na monety  Co? . Poza tym lubię czasem potrzymaç monetę w rękach a rozrywac  co raz holder to nie duża strata ale zawsze coś . Czytałem też o klaserach PCV .
Mój znajomy trzyma w nich swoją kolekcję i wyglądają całkiem dobrze tym bardziej że nic im się niedzieje . Jeszcze innym wyborem są palety i kapsle ale to już wyższa szkoła gdyż nie mam miejsca ich trzymać .
Stanisław
Użytkownik
**
Poland Poland

« Odpowiedz #1 : 08 Czerwiec 2017, 15:04:53 »

Moim zdaniem najlepsze są palety. A w nich leżące swobodnie monety i oddychające powietrzem. Mogą ewentualnie być w kapslach.W klaserach monety źle się przechowują. Jak nie wierzysz to potrzymaj monety w klaserze z folii kilkanaście lat to sam się przekonasz. folia szczególnie źle działa na metale nieszlachetne. monety pokrywają się nalotem który trudno osunąć bez uszkodzenia monety.Co do holderów to przechowywane w nich po kilku latach, robią się nie czytelne żeby zidentyfikować monetę , trzeba rozerwać holder. Ja przechowuje monety na paletach.
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:
Polskie monety bite w mennicach pruskich od XVIw. Krol Stas i Batory.

« Odpowiedz #2 : 08 Czerwiec 2017, 15:05:23 »

Witam i radze poczytac caly ten dzial, bo jest tu duzo informacji. Jesli bedzie Kolega mial dodatkowe pytania, to prosze smialo pytac.

Pokrotce odpowiem na pytanka: holdery sa OK pod warunkiem, ze nie zawieraja PCW, ktory reaguje z miedzia (takze w srebrnych monetach). O ile wiem, zadne szanujace sie firmy nie produkuja juz zadnych  holderow czy klaserow z PCW, no chyba, ze Chinczycy. Mam kilka japonskich zestawow menniczych z lat 70-ych, ktore byly zaspawane w PCW i miedzionikiel zasniedzial ohydnie. Moze zajmuje to troche czasu ale niszczy monety nieodwracalnie.

Osobiscie, dawniej kiedy zbieralem wiele roznych rzeczy, wsadzalem w holdery. Teraz kupuje duzo mniej ale lepsze sztuki i te laduje w kapsle. Kapsle mozna otworzyc i poobcowac z numizmatem, ale sa drozsze. Ale z drugiej strony, kiedy sie malo kupuje, to wedlug mnie warto.
Mozna holder otworzyc - usunac jedna lub dwie zszywki ale zamkniecie go ponownie jest nieladne i jesli sie nie uwaza, to mozna zadrapac monete, co mi sie zdarzylo kiedys. Radze wiec holdery na masowke, kapsle na te do pieszczenia.

Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...
Jacek
Numis
Nowy użytkownik
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
TPZN
Zainteresowania:
II RP , grosze SAP

« Odpowiedz #3 : 08 Czerwiec 2017, 15:44:41 »

Co do tych kapsli to używa Pan takich z gąbką  czy tych najzwyklejszych w których moneta może się przemieszczać gdyż nie ma mniejszych kapsli niż 21 mm .
Osobiście przymierzam się do zakupu holderów firym Hartberger nie wiem czy są lepsze czy gorsze niż Leuchturum . Czy powinno się je zaklejać czy zszywać . Oczywiście odpowiedni album wchodzi w grę Uśmiech . Do przeniesienia  mam około 200-250 monet więc tragedii nie ma a moje rodzynki  Buziak zapakuję w kapsle .
zdzicho
Członkowie TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Zainteresowania:
monety obiegowe ziem polskich XX wieku monety zastępcze Zielonej Góry,boratynki

« Odpowiedz #4 : 08 Czerwiec 2017, 16:24:05 »

Monety w kapslach,a kapsle na paletach.Kapsle i palety można dobrać do rozmiarów monet
"nie ma mniejszych kapsli niż 21 mm ". Ależ są wystarczy poszukać:   http://allegro.pl/kapsle-na-monety-10-sztuk-18-mm-i6465962508.html
petroniusz15
Członkowie TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 052

tam dom twój gdzie serce twoje

« Odpowiedz #5 : 08 Czerwiec 2017, 17:07:44 »

przy dużych ilościach monet, bo tak zrozumiałem , radzę chować w holderach bez kleju
po zszyciu , można roszyć a potem znów zszyć

pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #6 : 08 Czerwiec 2017, 17:14:23 »

Co do tych kapsli to używa Pan takich z gąbką  czy tych najzwyklejszych w których moneta może się przemieszczać gdyż nie ma mniejszych kapsli niż 21 mm .
Osobiście przymierzam się do zakupu holderów firym Hartberger nie wiem czy są lepsze czy gorsze niż Leuchturum . Czy powinno się je zaklejać czy zszywać . Oczywiście odpowiedni album wchodzi w grę Uśmiech . Do przeniesienia  mam około 200-250 monet więc tragedii nie ma a moje rodzynki  Buziak zapakuję w kapsle .

Zwykle kapsle bez wysciolki, najmniejsze jakie mam to chyba 14mm. Zszywki na holderach zawsze trzeba dodatkowo dogiac szczypcami albo kupic specjalny zszywacz. Klejonych nigdy nie uzywalem. Znam tylko Leuchturm.

Jacek
geraltttt82
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
OFEC XX wiek

http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 08 Czerwiec 2017, 17:49:34 »

Ani klasery, ani holdery, ani tym bardziej palety. Każdy z tych sposobów przerobiłem i według mnie tylko koperty 50 x 50 mm pozwalają łatwo zapanować nad kolekcją, gdy ilość monet zbliża się do 5 tys. sztuk. Jak widać na zdjęciach: przechowywanie bardzo proste w pudełkach po ciastkach, każda koperta opisana (największy plus tej metody), podział od A do Z itd. Oczywiście dodatkowo Excel ze zdjęciami i  dokładnym opisem wg nr z katalogu, ceny katalogowej, ceny zakupu, stanu zachowania. Koperty kosztują około 20 -25 groszy za sztukę (jak na ostatnim zdjęciu z eBay) 

* cas.jpg (322.34 KB, 1741x857 - wyświetlony 131 razy.)

* vf.jpg (464.06 KB, 1859x999 - wyświetlony 108 razy.)

* x1.jpg (143.11 KB, 1286x597 - wyświetlony 99 razy.)

Numis
Nowy użytkownik
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
TPZN
Zainteresowania:
II RP , grosze SAP

« Odpowiedz #8 : 08 Czerwiec 2017, 18:11:30 »

Tak poczytałem i stwierdzam  Mrugnięcie
Klasery - są dla amatorów lub popularesy
Holdery- Stara Gwardia   Mrugnięcie wychodzą z mody niezbyt poręczne gdyż najczęsciej jednorazowe
Kapsle  Uśmiech są całkiem ok   Chichot najbardziej podobają mi się te quadrum  choć trochę szkoda mi kasy na moje popularesy  Niezdecydowany
Palety - monety ładnie się prezentują , zdecydowanie na + tylko w moim przypadku brak miejsca  Język
Koperty  Duży uśmiech ok przy większych zbiorach według mnie 0 prezencji za to porządek 10/10 .
Stwierdzam że najrozsądniej będzie kupic palety na rodzynki a popularesy włożyc w holdery

borsuk1977
Członkowie TPZN
Gaduła
*
United Kingdom United Kingdom

Legitymacja: TPZN nr 046
Zainteresowania:
Niemcy 1871-1948, mennictwo porozbiorowe, II RP, WMG, PRL, III RP, denary Sewerów, starożytna Grecja

Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis

« Odpowiedz #9 : 08 Czerwiec 2017, 19:28:25 »

Najmniejsze kapsle jakie mam to 14mm, kiedyś kupiłem tego od groma z Niemiec od hurtownika Leuchturum - kosztowało mnie to relatywnie 3 razy mniej niż kupowanie na sztuki. Do tej pory mam wolnych kilkaset kapsli w rozmiarach od 14-44 bodaj plus sporo z połówką - nadają się do monet antycznych Uśmiech Ja używam między innymi skrzynek z paletami (monety leżą sobie albo luzem albo są w kapslach) ale mam też specjalnę komodę z 9 szufladami do przechowywania monet - bardzo przydatna Język Poza tym pudełka też, holdery i koperty, wszystko zależy od tego jaką to ma dla mnie wartość.

TPZN nr 46<br />Lublin/UK<br />http://www.katalogmonet.pl<br />Pozdrawiam Paweł
modsog
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
XX wiek + monety SIGIS III DG

« Odpowiedz #10 : 08 Czerwiec 2017, 21:21:47 »

Tak jak napisał Numis: kapsle i dedykowane palety (zwyczajne okrągłe - zmieścisz w zależności od rozmiaru ~24-40 szt na jednej palecie lub dla rarytasów quadrum - tutaj max 15/paleta) albo holdery/kopertki (ale to dobre dla b.dużych kolekcji jak napisał geraltttt82).
Pierwsza metoda jest dobra dla prezencji kolekcji, wyciągasz paletę i masz widok na 30-40 monet, możesz wybierać, przebierać, oglądać, porównywać po czym odkładasz do palety, odkładasz na miejsce i już. Z kopertkami to jednak trochę żonglowania. Poza tym kolekcja bardzo ładnie się prezentuje. Jednak koszt dla kilkuset monet może nie być przyjemny dla kieszeni. Osobiście dodatkowo zrobiłem sobie szafeczkę na 21 palet więc zapasu jest sporo. Na dole trzymam popularsy więc jak interesujący mnie akurat temat się bardzo rozrośnie bez żalu tą mniej wartościową część przeniosę do kopert/holderów i wsadzę do szufladek pod szafką.
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #11 : 09 Czerwiec 2017, 01:24:11 »

U mnie wyglada to tak:
Kufry po circa 12 palet a palety w zaleznosci od wielkosci kapsli monety talarowe 24 sztuki, trojaki typowo 40 lub 54. Palety doradzam tylko z zasuwkami, te be zasuwek nie trzymaja monet kiedy sie je przenosi.

* image1a.jpg (148.77 KB, 1257x421 - wyświetlony 131 razy.)

* image2a.jpg (216.59 KB, 1096x640 - wyświetlony 138 razy.)

* DB.jpg (162.8 KB, 599x837 - wyświetlony 129 razy.)

Jacek
chyl
Użytkownik
**
Poland Poland

Stowarzyszenie:
BRAK

« Odpowiedz #12 : 09 Czerwiec 2017, 08:15:15 »

Panie Jacku co to za program do katalogowania ? Trojaczek piękny.
cancan62
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Canada Canada

Zainteresowania:

« Odpowiedz #13 : 09 Czerwiec 2017, 11:42:19 »

Panie Jacku, a taka baza danych domowej roboty. Dziękuję Uśmiech

Jacek
Marienburg
Rada Oficerów TPZN
Stały bywalec
*
Poland Poland

Stowarzyszenie:
Legitymacja TPZN nr. 97
Zainteresowania:
Trojaki Malborskie, mennica malborska, heraldyka

« Odpowiedz #14 : 09 Czerwiec 2017, 20:39:13 »

Ja z kolei do przechowywania monet używam kapsli quadrum, które najlepiej się prezentują w kasecie firmy Leuchtturm MB 20 M. Jak widać na poniższym zdjęciu mam też parę trumienek, które przechowuję w kasetach typu MB XL. Zdecydowanie polecam kasety tego rodzaju, ponieważ można je ze sobą dowolnie łączyć układając jedną na drugą (specjalny system nóżek i otworów umożliwia bezpieczne składania palet na sobie). Całość przechowuję w mahoniowym i aluminiowym kufrze tej samej firmy.

* DSC_1081.JPG (500.2 KB, 1000x1500 - wyświetlony 114 razy.)

* MB quadrum.jpg (81.48 KB, 700x700 - wyświetlony 85 razy.)

* 1-leuchtturm---mahoniowy-kufer-na-10-kaset-mb.jpg (62.54 KB, 630x630 - wyświetlony 76 razy.)

* LEUCHTTURM.jpg (120.98 KB, 512x448 - wyświetlony 81 razy.)

Marcin
Strony: [1] 2 3 4   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM