Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:00:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Holdery czy klasery  (Przeczytany 57454 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #60 dnia: 06 Grudnia 2020, 22:43:49 »
Strony ENCAP,  bardzo niepraktyczne. Ani to specjalne ładne, taka trumna w trumnie, ani ekonomiczne; wydatek zarówno na same karty, jak również na kapsle, no i... na klaser. Przy czym z uwagi na grubość zajmują niewiele mniej miejsca niż palety.
Osobiście polecam przezroczyste plastikowe HOLDERY (tak się powinno toto nazywać). Bardzo praktyczne i ekonomiczne. 100 szt. holderków z karteczkami za ca. 40-70 zł. No i do monety łatwo się dobrać, poza tym uniwersalne. W taki holder można zapakować praktycznie każdą monetę. Od 12 do 45 mm.
Dzięki temu rozwiązaniu zostało mi na zbyciu parę setek Holderów Hartbergera.
Dobrym rozwiązaniem, głównie na walory prezentacyjne, jest trzymanie tego w klaserach (jeśli je mamy), w stronach MK12 lub MK20, przeznaczonych na Holdery papierowe. Plastiki również ideal ie tam się mieszczą.

Wersja "pudełkowa" też jest OK, ale ten sposób rezerwuje na dublet plus te do ewentualnej sprzedaży lub wymiany.

Oczywiście szuflady też zostają np. dla najznamienitszych kolekcji :) :)

Edit.
Jeśli chodzi o marke, to zdecydowanie SAFLIP, ew Leuchtrum. Kolekcjoner raczej odpada (nie ten materiał).

Plastik powinien być sztywny i cienki, no i krystalicznie bezbarwny, co skutkuje niestety częstemu łamaniu przy kilkukrotnym zginaniu. Nie mogą to być holdery miękkie, tak jak te od kolekcjonera. Prawie na pewno zawieraja one plastyfikatory. Nadają się one jedynie do krótkotrwałego przechowywania lub wysyłki
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2020, 22:55:11 wysłana przez wielkot »
Carum est, quod rarum est.

zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #61 dnia: 06 Grudnia 2020, 23:12:34 »
Osobiście uważam że najlepszym sposobem na przechowywanie monet są kapsle (zauważyłem że Pan również dostrzega te pozytywy). Jedynym problemem jest ich przechowywanie i szybki dostęp do awersu i rewersu. Karty ENCAP są w tej chwili najlepszym rozwiązaniem na rynku.Dają możliwość przechowywania do 48 monet w kapslach z prawie jednoczesnym przeglądem obu stron monety bez potrzeby wyjmowania jej z palety.Strony te można przechowywać w uniwersalnym segregatorze A4 z mechanizmem 4 ringowym.Grzbiet segregatora można dowolnie opisać z podziałem na mennice, władców itd. Cena również nie jest wygórowana.
Jedynym minusem tych kart są głośne dzwięki obijających się o wewnętrzne ścianki kapsli przy nieodpowiednim ich doborze do średnicy otworów na kapsle.

Kieszonki o których Pan wspomniał bym omijał szerokim łukiem.Jest to miękkie PVC i do jego produkcji używane są plastyfikatory.Jeśli Pański plan zawładnięcia kolekcją jest przesądzony to lepiej szukać szukać takich koszulek z twardego PVC.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #62 dnia: 06 Grudnia 2020, 23:31:27 »
Palety są fajne ale przy rozrastającej się kolekcji trochę denerwują i sprawiają problem - o czym wspominałem. Plus jest taki, że na szufladki i ew. kopertki majątku nie stracę a jak rozwiązanie nie przypadnie mi do gustu to zrobię zamianę - trzon kolekcji wróci na palety a poboczne wpakuję do holderów/kopertek i do szufladek. To jest niewątpliwa zaleta, taki double win :)
Widzę jeszcze jedną opcję. Monety mogę włożyć do tych plastykowych holderów z 2 kieszonkami (czyli jedna kieszonka nadal pozostaje mi na opis etc...) ale W KAPLSU. Tylko, że kapsle mają ok. 6mm grubości + 1 mm na plastyk i karteczkę z opisem robi nam się grubasek.
GNDM z okazji 10 aukcji znalazł takie rozwiązanie:
https://www.thecoinsupplystore.com/collections/kointain-coin-capsules?fbclid=IwAR2xBIZVBu_UbMMMJDbtSZfcQvFxjosaZUV2odWlaLzw2_rQRrDDcchhAPM
https://www.facebook.com/gndmpl/videos/443738722847922
Byłoby to w sumie fajne ale ciekawe jak z dłuższym użytkowaniem no i nie za bardzo uśmiecha mi się ściąganie tego zza granicy :P
« Ostatnia zmiana: 06 Grudnia 2020, 23:36:00 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #63 dnia: 06 Grudnia 2020, 23:35:30 »
Jeśli chodzi o materiały to od jakiejkolwiek postaci polichlorku winylu. Jak i każdego Poli z podstawnikami z chlorowców. Najbezpieczniejsze jest PE i PP.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #64 dnia: 06 Grudnia 2020, 23:37:01 »
No ale jak poznać co jest co jak na przykładowej aukcji allegro masz tylko zdjęcie a jak dobrze pójdzie to z rzadka nazwę producenta?  :nerd:
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #65 dnia: 06 Grudnia 2020, 23:55:41 »
Sam trzymam sporo monet (srebrnych i innych) w tych kopertkach, pojedynczych (jeżeli moneta nie wymaga opisu) i podwójnych. Moje pochodzą z firmy Lindner. Zaadoptowałem je dwa lat temu i na razie nic się z monetami nie dzieje. Sposób przechowywania jest bardzo praktyczny pod wieloma względami. Pamiętam że dodzwoniłem się nawet do firmy przed ich zakupem i oczywiście usłyszałem że są to najwyższej jakości neutralne kopertki używane przez najlepsze gabinety numizmatyczne, i że monetom nic w nich nie grozi, etc., etc.… Nie znaczy to bynajmniej że nie mam wątpliwości co do ich neutralności na dłuższych dystansach czasowych. Lindner podaje w opisach że kopertki są z PVC. W przeszłości miękkie PVC miało faktycznie złą reputację. Może ze względu na te plastyfikatory (chociaż nie wiem za bardzo co to oznacza dla monet), a szczególnie ze względu na zawartość chloru w materii. Z tego co udało mi się ustalić wynikało by że najlepsze firmy dopracowały ten problem i PVC używane do ich produkcji ma tego chloru już niewiele. Gorzej jest pewnie z tanimi produktami, których nie sygnuje firma dbająca o reputację.
Te kopertki są dosyć popularne i może warto ten temat rozpracować dokładniej. Moja wiedza kończy się na własnym doświadczeniu zaledwie dwóch lat. Może ktoś ma dłuższe doświadczenie, lub kompetencje chemika?


zmeczony

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 107
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #66 dnia: 07 Grudnia 2020, 00:19:25 »
No ale jak poznać co jest co jak na przykładowej aukcji allegro masz tylko zdjęcie a jak dobrze pójdzie to z rzadka nazwę producenta?  :nerd:

Jeśli chodzi o plastik to mamy w Europie coraz bardziej rygorystyczne przepisy więc ogólnie ja śpię spokojnie bez złych snów że coś niedobrego dzieje się z moimi monetami.Jedyne czego unikam to właśnie miękkich plastików bo muszą coś do nich dodawać żeby to zmiękczyć :)

Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą gdzie powstają przedmioty sprzedawane pod logo Leuchtturm...:) Żeby wjechało coś na teren Europy musi spełniać określoną specyfikację towaru.Taką nawet uproszczoną specyfikację sprzedawca powinien udostępniać.W Leuchtturm dogrzebałem się bardzo ogólnie o foliach ale nie znalazłem nawet słowa o materiałach użytych do kapsli czy folii z holderów ;)

https://www.leuchtturm.de/index.php/downloads/dl/file/id/77/kunststoffhuellen_produktinformation.pdf

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #67 dnia: 07 Grudnia 2020, 00:50:42 »
Do półtoraków używam kapsle marki Leuchtturm o śr. wew./zew. 21/27mm. Najmniejsze otwory o śr. 29mm są na kartach 48 x ENCAP 22/23  (Polski katalog na 2020r. podaje na str. 27, że najlepsze kapsle do dla tej karty powinny mieć wew. średnicę od 22 do 23mm). Daje to 2mm luzu więc kapsel się obraca. Dodatkowo monety obracają się w kapslach. Tak więc karty ENCAP nie będą dobrym rozwiązaniem do tych monet.

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #68 dnia: 07 Grudnia 2020, 01:04:35 »
Kolega modsog raczej nie skorzysta, ale może ktoś kiedyś coś z tego podpatrzy.

Od czasu zrobienia tego zdjęcia sporo luk się zapełniło:).
Tak trzymam monety do których zaglądam regularnie. Na pierwszych stronach oczywiście czarujące boratynki. ;)
 
Inked1607200483921_LI.jpgHoldery czy klasery


Monety mniej dla mnie ważne przechowuję na wszelkie inne sposoby.  ::)???
« Ostatnia zmiana: 07 Grudnia 2020, 01:18:50 wysłana przez Mandaryn »

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #69 dnia: 07 Grudnia 2020, 14:20:24 »
W sumie idealnym rozwiązaniem byłoby wpakować każdą monetkę do kapsla quadrum a jego z kolei można by do 2 częściowej kopertki z karteczką. No ale koszty kapsli by mnie zjadły... :P
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #70 dnia: 08 Grudnia 2020, 00:32:01 »
W sumie idealnym rozwiązaniem byłoby wpakować każdą monetkę do kapsla quadrum a jego z kolei można by do 2 częściowej kopertki z karteczką. No ale koszty kapsli by mnie zjadły... :P

Kapsle Quadrum sprawdzają się przy "złomie numizmatycznym", przy większości monet Polski Królewskiej (w szczególności tych niskonominałowych) już niestety nie.
Poza tym włożenie kapsla Quadrum do "2 częściowej kopertki z karteczką" jest zadaniem raczej awykonalnym (heh, uczę się nowego słownictwa, vide "moneta anomalna" :) :) )
Carum est, quod rarum est.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #71 dnia: 08 Grudnia 2020, 09:16:55 »
W sumie idealnym rozwiązaniem byłoby wpakować każdą monetkę do kapsla quadrum a jego z kolei można by do 2 częściowej kopertki z karteczką. No ale koszty kapsli by mnie zjadły... :P

Kapsle Quadrum sprawdzają się przy "złomie numizmatycznym", przy większości monet Polski Królewskiej (w szczególności tych niskonominałowych) już niestety nie.
Poza tym włożenie kapsla Quadrum do "2 częściowej kopertki z karteczką" jest zadaniem raczej awykonalnym (heh, uczę się nowego słownictwa, vide "moneta anomalna" :) :) )
Nie, no II RP ładnie w tym wygląda. Tylko faktycznie te kapsle raz - są duże i półtoraki, których mam najwięcej "giną" optycznie, dwa - rozmiarowo kapsle te już nie wejdą do kopertek plastykowych.
Zastanawiałem się też czy opcja moneta w zwykłym kapslu wsadzona do kopertki z opisem nie jest dobrym rozwiązaniem ale po przeliczeniu ile ich by mi weszło  okazało się, że wyszłoby +/- na to samo co z paletami. W sensie kapsel ma +/- 6mm grubości. Plus troszkę na samą kopertkę z kartką (1mm). Szafeczka jest głęboka na 24 cm, minus przynajmniej 2-3 na przód i tył szuflady, monety ułożone w 4 rzędach, zaś na "wysokość" szufladka zabrałaby przynajmniej 4 palety.
W 4 paletach mieści mi się 4*40 półtoraków. W takiej szufladce zaś +/- 30 monet w 1 rzędzie * 4 daje nam 120.
Zyskujemy opis zaś tracimy miejsce. Jednak się chyba nie opłaca.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #72 dnia: 08 Grudnia 2020, 10:38:30 »
Proszę spojrzeć jak rozmiarowo wyglądają boratynki w kapslach quadrum mini. Mają one z tego co pamiętam 3,3cm. Przy półtorakach średnicy 2cm nic tu nie ginie optycznie. Nie zgodze sie też z tym, że nadają się wyłącznie na złom numizmatyczny. Jaka niby jest różnica między trzymaniem w quadrumie złomu a dukata? Subiektywne opinia pana wielkot. Nic więcej. Każdy lubi coś innego.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #73 dnia: 08 Grudnia 2020, 13:15:57 »
Czytam ten wątek z delikatnym uśmiechem i tak sobie myślę, że nie jest źle skoro ludzie mają takie problemy ;) Od lat trzymam boratynki w kapslach.
Każda nowa moneta przed włączeniem do zbioru jest dokładnie opisana w komputerowym katalogu ze zdjęciem. Otrzymuje numer katalogowy i taki sam numer umieszczam na kapslu, a kapsel na palecie dedykowanej konkretnemu rocznikowi i mennicy. Np. 5/59/K oznacza, że tę konkretną monetę znajdę na palecie dla monet krakowskich i dla rocznika 1659. Zwykle pracuję z katalogiem w którym mam wszystko czego potrzebuję. Do monet zaglądam rzadko. Jak już mam chęć obejrzeć monetę, to naprawdę nie jest wysiłkiem wyjąć ją z kapsla. Naprawdę przywiązujecie tak duża wagę do tego jak moneta prezentuje się w kapslu lub w różnej maści kopertkach? Przecież to moneta jest najważniejsza.
Ja bym radził koledze aby zamiast przekładania monet do kopertek takich lub siakich, kapsli takich lub siakich uporządkował zbiór. Skoro katalog jest, to nadać każdej monecie w katalogu i na kapslu konkretny numer i po kłopocie.
40-50 lat temu sam robiłem palety na których do dzisiaj trzymam monety bez kapsli i kopertek i mimo upływu lat nic się złego z monetami nie dzieje.
Pozdrawiam. zdzicho

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #74 dnia: 08 Grudnia 2020, 13:37:10 »
Wcześniej palety trzymałem w komodzie w pudełku po edycji kolekcjonerskiej gry Wiedźmin ;) akurat pasowało idealnie (na wymiar).
Zdaję sobie sprawę, że to problemy akademickie ale w końcu taki dział :P
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

 

R E K L A M A
aukcja monet