Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:09:53

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Holdery czy klasery  (Przeczytany 57449 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #75 dnia: 08 Grudnia 2020, 14:04:22 »
Proszę spojrzeć jak rozmiarowo wyglądają boratynki w kapslach quadrum mini. Mają one z tego co pamiętam 3,3cm. Przy półtorakach średnicy 2cm nic tu nie ginie optycznie. Nie zgodze sie też z tym, że nadają się wyłącznie na złom numizmatyczny. Jaka niby jest różnica między trzymaniem w quadrumie złomu a dukata? Subiektywne opinia pana wielkot. Nic więcej. Każdy lubi coś innego.

W kwestii: ginie, nie ginie, nie jest istotna średnica, jeno GRUBOŚĆ monety.

Co do nadawania się do złomu, to jest to tylko uproszczeniem wyrażenia: monety o "słusznej " grubości. Stąd nie nadają się do WIĘKSZOŚCI monet z Polski Królewskiej (ale II RP już w WIĘKSZOŚCI tak).

Prawda jest natomiast, że owa WIĘKSZOŚĆ "królewska" niestety jednak ginie w Quadrum. Od obola zaczynając i nawet na tymfie kończąc (nawet tymfy są wg mnie zbyt cienkie).

Choć w sumie to kwestia gustu oraz indywidualnego poczucia estetyki, więc jeśli to nie przeszkadza to można w Quadrum trzymać i denary, najmniejsza średnica wewnętrzna gąbki w Quadrum to bodajże 14 mm.

PS.
Moim skromnym zdaniem, jeżeli już używamy te plastikowe kopertko holdery z karteczką, to do jednej kopertki wkładamy karteczkę, a do drugiej GOŁĄ monetę, bez żadnych dodatkowych kapsli czy woreczków
Carum est, quod rarum est.

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #76 dnia: 08 Grudnia 2020, 20:54:35 »
Można na rancie kapsla nalepić taśmą przezroczystą id monety. W przypadku wymiany monety na piękniejszy egzemplarz id zostanie w bazie, a podmianie ulegnie jedynie moneta w kapslu oraz jej opis w bazie. Celowo wybrałem rant aby nie zasłaniać ta karteczką jednej ze stron monety i nie wymuszać wyciągania monety z kapsla. Tego szeląga oparłem tak zadziornie ; )

Łukasz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 253
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #77 dnia: 08 Grudnia 2020, 21:17:55 »
Moim skromnym zdaniem, jeżeli już używamy te plastikowe kopertko holdery z karteczką, to do jednej kopertki wkładamy karteczkę, a do drugiej GOŁĄ monetę, bez żadnych dodatkowych kapsli czy woreczków
Idem. Ale od pytania p. modsog chodzi właśnie o to czy te plastikowe miękkie kopertki nie szkodzą monetom – mimo zapewnień firm, które je produkują i mimo nowych norm dotyczących plastiku. Czyli chemik, autorytety i konkrety ciągle poszukiwane…

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #78 dnia: 08 Grudnia 2020, 22:55:10 »
Moim skromnym zdaniem, jeżeli już używamy te plastikowe kopertko holdery z karteczką, to do jednej kopertki wkładamy karteczkę, a do drugiej GOŁĄ monetę, bez żadnych dodatkowych kapsli czy woreczków
Idem. Ale od pytania p. modsog chodzi właśnie o to czy te plastikowe miękkie kopertki nie szkodzą monetom – mimo zapewnień firm, które je produkują i mimo nowych norm dotyczących plastiku. Czyli chemik, autorytety i konkrety ciągle poszukiwane…

Miękkie być może szkodzą.
Te są twarde.
Carum est, quod rarum est.


mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #80 dnia: 14 Grudnia 2020, 23:22:45 »
Czy ktoś zna dystrybutora tych kopertek w Pl. lub w Europie?
https://www.vcoins.com/en/stores/et_kointainer-173/search/saflips_archival_coin_flips/12779/Default.aspx?store_search=saflips&store_between=0&store_between_and=99999&searchMaxRecords=100&searchDisplayAsList=False&searchDate=&searchDateType=0&store_order_by=&solditems=False

Również szukałem sprzedawcy z EU, ale bezskutecznie. Postanowiłem za jakiś czas (po nowym roku) zamówić "SAFLIP" (lub "Guardhouse Coretek" - podobno taka sama jakość) oraz papierowe kopertki wolne od kwasów i siarki, z neutralnym pH "Guardhouse Paper Coin Envelope" prosto z USA. Możliwe, że zamówię więcej, to będę w stanie odsprzedać paczkę holderów/kopertek.

https://www.guardhouseholders.com/coretek-museum-quality-coin-flips-724603.aspx
https://www.guardhouseholders.com/guardhouse-paper-coin-envelope-kraft-qty-500-724644.aspx

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #81 dnia: 14 Grudnia 2020, 23:44:03 »
Kopertki mogę polecić z polskiej firmy. Jakościowo zdecydowanie lepsze niż Guarhouse, no i bardziej patriotycznie jest, poza tym prezentują się naprawdę wyśmienicie.

  https://beskidplus.pl/pl/product/koperty-na-monety 
« Ostatnia zmiana: 14 Grudnia 2020, 23:47:19 wysłana przez wielkot »
Carum est, quod rarum est.

mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #82 dnia: 15 Grudnia 2020, 00:09:37 »
Kopertki mogę polecić z polskiej firmy. Jakościowo zdecydowanie lepsze niż Guarhouse, no i bardziej patriotycznie jest, poza tym prezentują się naprawdę wyśmienicie.

  https://beskidplus.pl/pl/product/koperty-na-monety 

Kiedyś chciałem zamówić u nich kopertki, ale nie odpisują na maile, a tylko tą drogą można złożyć zamówienie jako osoba prywatna. Może spróbuję wysłać zapytanie raz jeszcze :-)

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #83 dnia: 16 Grudnia 2020, 00:15:34 »
Mam wrażenie, że mają dużo zamówień, bo też musiałem kiedyś popchnąć zamówienie telefonem. Nie mniej jednak korzystam z ich kopert i indywidualnie wykonanych pudeł. Polecam.

mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #84 dnia: 16 Grudnia 2020, 01:04:12 »
Mam wrażenie, że mają dużo zamówień, bo też musiałem kiedyś popchnąć zamówienie telefonem. Nie mniej jednak korzystam z ich kopert i indywidualnie wykonanych pudeł. Polecam.

Za drugim razem udało mi się złożyć zamówienie, ale nie obyło się bez problemów. Dla przykładu, gdy wysyłam do nich maila (tak jak proszą na stronie) to dostawałem zwrotkę z ich serwera pocztowego o błędzie. Zapewne sporo klientów tracą z powodu tego problemu (już im to zgłosiłem). Kopertki zamówione :-).

W przyszłości zapewne zamówię u nich również pudełko na kopertki/slaby/kapsle. Myślałem o czymś takim:

https://beskidplus.com.pl/pl/product/pudlo-z-przegrodami-na-diapozytywy/35


GROSIK

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #85 dnia: 16 Grudnia 2020, 20:16:25 »
Witam.Mam pare koprtek,które dostałem razem z zakupionymi monetami ale jakoś nie mogę się do nich przekonać ...jakoś tego nie widzę.Z drugiej strony właśnie ewakuuje swoje kajzerowskie fenisie z klaserów gdzie są włożone w przezroczyste karty(dodam że jednej z "wiodących" firm na rynku).Monetki odbiły sie na stronach powstał dziwny jakby tłusto-żelowy zielony osad na monetkach,na szczęście po przepłukaniu zwykłą wodą wydaje się że wszystko jest ok przynajmniej na razie.To samo spotkało obiegowe monety dwu i pięciozłotowe.Sam już nie wiem holder czy tacka tylko holdery mniej miejsca zajmują z klaserów rezygnuje.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #86 dnia: 03 Marca 2021, 09:00:34 »
GNDM jakoś niedawno (ale nie mogę znaleźć :( ) podawało informację, że korzysta z holderów jakiejś renomowanej firmy. Ktoś ma link/pamięta nazwę tej firmy?
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #87 dnia: 03 Marca 2021, 09:55:17 »
GNDM jakoś niedawno (ale nie mogę znaleźć :( ) podawało informację, że korzysta z holderów jakiejś renomowanej firmy. Ktoś ma link/pamięta nazwę tej firmy?

Prawdopodobnie chodzi o SAFLIP?

"Jak przechowywać monety - klasery, kopertki, tacki czy inne akcesoria": https://youtu.be/7FQ5fy8F9AU?t=2319

Pawełł

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #88 dnia: 25 Marca 2021, 22:07:07 »
Dobry wieczór,

Po przerwie prawie 15 lat znów zapaliłem się do numizmatyki. Planuję uporządkować i uzupełnić kolekcję z lat dziecięcych. Co prawda nie ma tam żadnych wyjątkowych okazów ale na powrót do tematu się nada :) 

Do uporządkowania mam 2zł NG oraz PRL obiegowe. Uzupełnić kolekcję powinienem szybko ponieważ brakują mi raczej pojedyncze pozycje. Przeczytałem większość wątków na temat przechowywania monet na tym oraz innych forach. Problem polega na tym, że nie do końca jestem pewien czy taki ogrom informacji ułatwił mi wybór czy wręcz przeciwnie.. Dodatkowo przy wyborze nie pomaga mi moja "choroba". Lubię jak wszystko jest ładnie równo ułożone na swoim miejscu, wygląda schludnie i estetycznie  ;)

Odnośnie 2zł NG: Posiadam album do monet 2 zł GN w kapslach tom I 1995-2008. System mi odpowiada ponieważ monety są w kapslach co mnie cieszy, w albumie mają swoje przypisane miejsce z podpisem. Jeszcze gdyby tylko szata graficzna była inna to dosłownie raj dla estety :) Raczej tak przechowywane zostaną. Tylko teraz moje pytanie brzmi: Czy istnieje jeden album na wszystkie monety skoro seria jest zakończona? Czy muszę dokupić tom II 2009-2014? Nie udało mi się nigdzie znaleźć takiego albumu na pełną kolekcję 1995-2014. Bardziej odpowiadało by mi trzymanie to w jednym egzemplarzu niż dzielenie na dwa tomy.

Odnośnie PRL: Albumu takiego jak na 2zł NG aby trzymać je w kapslach na odpowiednich, przypisanych do tego i podpisanych miejscach chyba nie ma? Nigdzie nie mogłem znaleźć. Albumy dedykowane bez kapsli mi nie odpowiadają. Przede wszystkim moneta ma być dobrze zabezpieczona a nie tylko ładnie wyglądać. Nie do końca leży mi to estetycznie ale chyba wybór padnie na holdery i odpowiednie do nich albumy. O albumie w którym karta będzie miała miejsce na holder i pod nim dodatkowe miejsce (odpowiednio węższe) na karteczkę z podpisem pewnie mogę pomarzyć? :) Rozumiem, że jedyna opcja opisania monet to opisanie bądź oklejenie samego już holderu tak? Bliższe mojemu sercu jest naklejenie papieru samoprzylepnego z wydrukowaną informacją. Chodź i tak z mało już estetycznego, oklejony holder staje się jeszcze mniej przyjazny oku :( Tutaj pojawia mi się od razu jedno pytanie. Oczywiście jest odwieczny spór czy holder klejony czy zszywany (ja osobiście  wizualnie preferuję klejone). Klej w holderze renomowanej firmy powinien być bezpieczny. Jednak czy klej z papieru samoprzylepnego może mieć zły wpływ na holder, a co za tym idzie, na samą monetę w nim umieszoną? Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć z własnego doświadczenia? Co do samych holderów to dodatkowy dylemat stanowi firma. Waham się między dwoma: Leuchtturm i Hartberger. Na temat tej drugiej przeczytałem sporo krytyki, że niby słaby klej i są gorsze. Co mnie zdziwiło, bo na jednym z filmików GNDM Pan Damian pochlebniej wypowiadał się o tej firmie właśnie. Delikatnie krytykując firmę Leuchtturm. To jak to w końcu jest z tymi holderami? Którą firmę lepiej wybrać?

Jak uzupełnię te dwa zbiory to będę chciał iść kolejnymi epokami wstecz. Kilka sztuk z 2 RP już posiadam, tak więc moja uwaga pójdzie na ten rejon. Zapytam przyszłościowo. Czy na przechowywanie 2 RP też zostają mi holdery? Czy ktoś ma jakiś inny ciekawy sposób? Na slaby to chyba jeszcze i tak za niska półka zbioru? Póki co nie zwracam uwagi na slaby ani tacki. Moje blaszki są zbyt mało wartościowe aby przechowywać je w ten sposób. W późniejszym etapie, przy ciekawszych i cenniejszych sztukach na pewno na takie rozwiązanie się zdecyduje.


Kończąc ten za długi wywód, dziękuję wszystkim za odpowiedzi oraz pozdrawiam :)

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #89 dnia: 25 Marca 2021, 23:01:04 »
Na str. 5 ma pan rozwiązanie jakie ja obecnie stosuję przy kapslach lub holderach trzymanych w albumie. Opisy są na osobnej karcie. Co do samych monet 2 zł raczej proszę nie liczyć na rady, bo na tym forum nie są to główne tematy westchnień. Proszę sprawdzić czy na www.monetyforum.pl nie ma odpowiedzi na pańskie pytanie w tej kwestii.

 

R E K L A M A
aukcja monet