Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:00:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Holdery czy klasery  (Przeczytany 57458 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Numis

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Holdery czy klasery
« dnia: 08 Czerwca 2017, 14:43:33 »
Witam Wszystkich  :)
Mam do was prośbę z zapytaniem co polecacie gdyż zastanawiam się co wybrać  ::) . Otóż zbieram monety tak jak wy i po ostatnich rekordowych dla mnie zakupach nie wiem gdzie je przechowywac . Czytalem ,że zdania są podzielone częśc osób poleca holdery jak dla mnie bomba tylko jest jeden problem gdyż ponoć źle wpływają na monety  ??? . Poza tym lubię czasem potrzymaç monetę w rękach a rozrywac  co raz holder to nie duża strata ale zawsze coś . Czytałem też o klaserach PCV .
Mój znajomy trzyma w nich swoją kolekcję i wyglądają całkiem dobrze tym bardziej że nic im się niedzieje . Jeszcze innym wyborem są palety i kapsle ale to już wyższa szkoła gdyż nie mam miejsca ich trzymać .

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Czerwca 2017, 16:04:53 »
Moim zdaniem najlepsze są palety. A w nich leżące swobodnie monety i oddychające powietrzem. Mogą ewentualnie być w kapslach.W klaserach monety źle się przechowują. Jak nie wierzysz to potrzymaj monety w klaserze z folii kilkanaście lat to sam się przekonasz. folia szczególnie źle działa na metale nieszlachetne. monety pokrywają się nalotem który trudno osunąć bez uszkodzenia monety.Co do holderów to przechowywane w nich po kilku latach, robią się nie czytelne żeby zidentyfikować monetę , trzeba rozerwać holder. Ja przechowuje monety na paletach.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Czerwca 2017, 16:05:23 »
Witam i radze poczytac caly ten dzial, bo jest tu duzo informacji. Jesli bedzie Kolega mial dodatkowe pytania, to prosze smialo pytac.

Pokrotce odpowiem na pytanka: holdery sa OK pod warunkiem, ze nie zawieraja PCW, ktory reaguje z miedzia (takze w srebrnych monetach). O ile wiem, zadne szanujace sie firmy nie produkuja juz zadnych  holderow czy klaserow z PCW, no chyba, ze Chinczycy. Mam kilka japonskich zestawow menniczych z lat 70-ych, ktore byly zaspawane w PCW i miedzionikiel zasniedzial ohydnie. Moze zajmuje to troche czasu ale niszczy monety nieodwracalnie.

Osobiscie, dawniej kiedy zbieralem wiele roznych rzeczy, wsadzalem w holdery. Teraz kupuje duzo mniej ale lepsze sztuki i te laduje w kapsle. Kapsle mozna otworzyc i poobcowac z numizmatem, ale sa drozsze. Ale z drugiej strony, kiedy sie malo kupuje, to wedlug mnie warto.
Mozna holder otworzyc - usunac jedna lub dwie zszywki ale zamkniecie go ponownie jest nieladne i jesli sie nie uwaza, to mozna zadrapac monete, co mi sie zdarzylo kiedys. Radze wiec holdery na masowke, kapsle na te do pieszczenia.
« Ostatnia zmiana: 08 Czerwca 2017, 18:15:13 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Numis

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Czerwca 2017, 16:44:41 »

Co do tych kapsli to używa Pan takich z gąbką  czy tych najzwyklejszych w których moneta może się przemieszczać gdyż nie ma mniejszych kapsli niż 21 mm .
Osobiście przymierzam się do zakupu holderów firym Hartberger nie wiem czy są lepsze czy gorsze niż Leuchturum . Czy powinno się je zaklejać czy zszywać . Oczywiście odpowiedni album wchodzi w grę :) . Do przeniesienia  mam około 200-250 monet więc tragedii nie ma a moje rodzynki  :-* zapakuję w kapsle .

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Czerwca 2017, 17:24:05 »
Monety w kapslach,a kapsle na paletach.Kapsle i palety można dobrać do rozmiarów monet
"nie ma mniejszych kapsli niż 21 mm ". Ależ są wystarczy poszukać:   http://allegro.pl/kapsle-na-monety-10-sztuk-18-mm-i6465962508.html
Pozdrawiam. zdzicho

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Czerwca 2017, 18:07:44 »
przy dużych ilościach monet, bo tak zrozumiałem , radzę chować w holderach bez kleju
po zszyciu , można roszyć a potem znów zszyć
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Czerwca 2017, 18:14:23 »

Co do tych kapsli to używa Pan takich z gąbką  czy tych najzwyklejszych w których moneta może się przemieszczać gdyż nie ma mniejszych kapsli niż 21 mm .
Osobiście przymierzam się do zakupu holderów firym Hartberger nie wiem czy są lepsze czy gorsze niż Leuchturum . Czy powinno się je zaklejać czy zszywać . Oczywiście odpowiedni album wchodzi w grę :) . Do przeniesienia  mam około 200-250 monet więc tragedii nie ma a moje rodzynki  :-* zapakuję w kapsle .

Zwykle kapsle bez wysciolki, najmniejsze jakie mam to chyba 14mm. Zszywki na holderach zawsze trzeba dodatkowo dogiac szczypcami albo kupic specjalny zszywacz. Klejonych nigdy nie uzywalem. Znam tylko Leuchturm.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Czerwca 2017, 18:49:34 »

 Ani klasery, ani holdery, ani tym bardziej palety. Każdy z tych sposobów przerobiłem i według mnie tylko koperty 50 x 50 mm pozwalają łatwo zapanować nad kolekcją, gdy ilość monet zbliża się do 5 tys. sztuk. Jak widać na zdjęciach: przechowywanie bardzo proste w pudełkach po ciastkach, każda koperta opisana (największy plus tej metody), podział od A do Z itd. Oczywiście dodatkowo Excel ze zdjęciami i  dokładnym opisem wg nr z katalogu, ceny katalogowej, ceny zakupu, stanu zachowania. Koperty kosztują około 20 -25 groszy za sztukę (jak na ostatnim zdjęciu z eBay) 

Numis

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #8 dnia: 08 Czerwca 2017, 19:11:30 »
Tak poczytałem i stwierdzam  ;)
Klasery - są dla amatorów lub popularesy
Holdery- Stara Gwardia   ;) wychodzą z mody niezbyt poręczne gdyż najczęsciej jednorazowe
Kapsle  :) są całkiem ok   :D najbardziej podobają mi się te quadrum  choć trochę szkoda mi kasy na moje popularesy  :-\
Palety - monety ładnie się prezentują , zdecydowanie na + tylko w moim przypadku brak miejsca  :P
Koperty  ;D ok przy większych zbiorach według mnie 0 prezencji za to porządek 10/10 .
Stwierdzam że najrozsądniej będzie kupic palety na rodzynki a popularesy włożyc w holdery



borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #9 dnia: 08 Czerwca 2017, 20:28:25 »
Najmniejsze kapsle jakie mam to 14mm, kiedyś kupiłem tego od groma z Niemiec od hurtownika Leuchturum - kosztowało mnie to relatywnie 3 razy mniej niż kupowanie na sztuki. Do tej pory mam wolnych kilkaset kapsli w rozmiarach od 14-44 bodaj plus sporo z połówką - nadają się do monet antycznych :) Ja używam między innymi skrzynek z paletami (monety leżą sobie albo luzem albo są w kapslach) ale mam też specjalnę komodę z 9 szufladami do przechowywania monet - bardzo przydatna :P Poza tym pudełka też, holdery i koperty, wszystko zależy od tego jaką to ma dla mnie wartość.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #10 dnia: 08 Czerwca 2017, 22:21:47 »
Tak jak napisał Numis: kapsle i dedykowane palety (zwyczajne okrągłe - zmieścisz w zależności od rozmiaru ~24-40 szt na jednej palecie lub dla rarytasów quadrum - tutaj max 15/paleta) albo holdery/kopertki (ale to dobre dla b.dużych kolekcji jak napisał geraltttt82).
Pierwsza metoda jest dobra dla prezencji kolekcji, wyciągasz paletę i masz widok na 30-40 monet, możesz wybierać, przebierać, oglądać, porównywać po czym odkładasz do palety, odkładasz na miejsce i już. Z kopertkami to jednak trochę żonglowania. Poza tym kolekcja bardzo ładnie się prezentuje. Jednak koszt dla kilkuset monet może nie być przyjemny dla kieszeni. Osobiście dodatkowo zrobiłem sobie szafeczkę na 21 palet więc zapasu jest sporo. Na dole trzymam popularsy więc jak interesujący mnie akurat temat się bardzo rozrośnie bez żalu tą mniej wartościową część przeniosę do kopert/holderów i wsadzę do szufladek pod szafką.
« Ostatnia zmiana: 21 Grudnia 2017, 19:23:44 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Czerwca 2017, 02:24:11 »
U mnie wyglada to tak:
Kufry po circa 12 palet a palety w zaleznosci od wielkosci kapsli monety talarowe 24 sztuki, trojaki typowo 40 lub 54. Palety doradzam tylko z zasuwkami, te be zasuwek nie trzymaja monet kiedy sie je przenosi.
« Ostatnia zmiana: 09 Czerwca 2017, 02:36:59 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Czerwca 2017, 09:15:15 »
Panie Jacku co to za program do katalogowania ? Trojaczek piękny.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Czerwca 2017, 12:42:19 »
Panie Jacku, a taka baza danych domowej roboty. Dziękuję :)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #14 dnia: 09 Czerwca 2017, 21:39:13 »
Ja z kolei do przechowywania monet używam kapsli quadrum, które najlepiej się prezentują w kasecie firmy Leuchtturm MB 20 M. Jak widać na poniższym zdjęciu mam też parę trumienek, które przechowuję w kasetach typu MB XL. Zdecydowanie polecam kasety tego rodzaju, ponieważ można je ze sobą dowolnie łączyć układając jedną na drugą (specjalny system nóżek i otworów umożliwia bezpieczne składania palet na sobie). Całość przechowuję w mahoniowym i aluminiowym kufrze tej samej firmy.
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet