Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:08:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Holdery czy klasery  (Przeczytany 57462 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Czerwca 2017, 10:59:57 »
To ja jestem jeszcze taki staroświecki, a raczej nieuporządkowany. ;) Pewnie wynika to z niewielkiego zbioru, jaki posiadam. Trojaki elblądkie zamykam w holdery i chowam do małego albumu. Takiego jak na zdjęciu.
Cytuj
PORTFEL FIRMY LEUCHTTURM NA MONETY W HOLDERACH
ZAWIERA 10 KART. KAŻDA KARTA NA 6 HOLDERÓW/50X50mm/
WYM.ZEW.PORTFELA 135 X 190 mm

Czyli spokojnie zmieści się 60 monet. Oczywiście taki format i wielkość idealnie nadaje się na kolekcję czegoś mniejszego. Dlatego wcześniej warto sobie odpowiedzieć na pytanie - ile przewidujemy monet za X czasu. Natomiast orty pakuję po prostu w papierowe kopertki. I chyba najbardziej interesuje mnie ten sposób przechowywania, jakie doświadczyłem w muzeum. Czyli duża metalowa tacka z wypełnieniem materiałowym, a na niej poukładane monety w kopertkach z odpowiednimi adnotacjami. 
Norbert

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Czerwca 2017, 12:19:27 »
Ja trzymam monety II RP w holderach a pozostałe na paletach .
Janek

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Czerwca 2017, 20:55:27 »
Ja monety przechowuję w klaserach w holderach z opisem. Monety są uporządkowane w kolejności numerów katalogowych, klasery są podzielone na nominały i mennice. Zbieram monety Alexandra Jagiellończyka, Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta, więc mam ich tylko kilkaset w kolekcji właściwej. Reszty zbioru powoli się pozbywam :)
Qui Non Proficit, Deficit.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Czerwca 2017, 22:56:11 »
Podpisy i legenda monety jest wydrukowana na papierze samoprzylepnym czy na zwykłym i na klej przyklejona ?
Janek

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Czerwca 2017, 23:18:44 »
Papier samoprzylepny, format A4. Po drugiej stronie holdera numery monety z dwóch - trzech katalogów z oznaczeniem rzadkości, i krótki opis. Jutro dodam zdjęcia z opisem drugiej strony i legendami z herbemi.
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwca 2017, 23:21:00 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Lipca 2017, 09:44:48 »
Tak jak obiecałem wstawiam jeszcze kilka zdjęć.
1.Druga strona monety, krótki opis, numery katalogowe z oznaczeniem rzadkości ORAZ moje własne oznaczenie dla rodziny ( na wypadek jakby mi się coś stało). R w kółku oznacza cenę monety, nie jestem w stanie określić wartości danej monety, gdyż cenę właściwą wyznacza rynek. Wystarczy dwóch majętnych numizmatyków, którzy chcą kupić monetę i cena szeląga jest wyższa od trojaka :). Jest to wartość szacunkowa, im więcej R tym moneta jest droższa, najdroższe są oznaczone pięcioma R, co u mnie oznacza, że moneta jest dość droga (niestety nie posiadam monet droższych niż kilka tysięcy za sztukę).
2.Opisy monet z herbami, tu na groszach koronnych jest herb Odrowąż ( wielkie ukłony dla Kolegi qcho za udostępnienie herbów). I bardzo ciekawy grosz, nie notowany nigdzie z błędem legendy REGIN zamiast REGNI.
3.Tu natomiast herb Leliwa.
Nie zbieram już monet Zygmunta III Wazy, ale opis jego trojaków mógłby być naprawdę świetny.
To tyle o mojej kolekcji i sposobie jej przechowywania. Może ktoś postanowi przechowywać swoje monety w ten sam sposób, który jest bardzo czytelny i estetyczny, oraz bardzo przyjazny dla oglądających ją osób. Bardzo ważną rzeczą jest również szybki dostęp do każdej monety i porównanie jej z inną właśnie kończącą się w WCN lub Allegro :)
Qui Non Proficit, Deficit.

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Lipca 2017, 20:26:42 »
Z góry przepraszam,że wpycham się w ten wątek ale
posiadam takie oto paletki.
Nie wiem do czego służyły. Rozmiar okienka to 50x42 mm.
Może ktoś z Kolegów byłby zainteresowany wykorzystaniem ich do przechowywania holderów
(odpowiednio przyciętych)?
W jednej palecie są 24 okienka. Plastikowy futerał (jest ich 5) mieści 6 palet. 18 palet jest bez futerałów.
Razem 48 palet po 24 okienka daje 1152 miejsca na potencjalne holdery z monetami.
Stare napisy na rantach palet łatwo zmyć acetonem (próbowałem).
Co o tym myślicie?
A może macie inne pomysły jak wykorzystać je do przechowywania monet?
Chętnie odsprzedam je za rozsądną cenę.
Pozdrawiam, Gerard P. :)
Pozdrawiam, Gerard

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Lipca 2017, 20:28:18 »
i kolejne zdjęcia
Pozdrawiam, Gerard

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Lipca 2017, 00:51:26 »
Przyznam się, że mam to dwa zastrzeżenia. Jedno to rozmiar okienek wymagający przycinania każdego holdera a drugie to grubość palety. Już wolę plastikowe strony z dziurkami do segregatora. Może nadadzą się do Quadrum?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Lipca 2017, 17:00:31 »
Może to do przechowywania slajdów było.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Lipca 2017, 17:29:27 »
Może to do przechowywania slajdów było.
Też mi się tak wydaje.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Lipca 2017, 21:33:37 »
Może to do przechowywania slajdów było.
Szukałem na All ramek do slajdów i znalazłem. Rozmiar 50x50 mm - kwadratowe.
Jednak, jeżeli dobrze pamiętam z dzieciństwa, ramki do slajdów były właśnie prostokątne ale może się mylę.
Pozdrawiam, Gerard

avgrexpo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 128
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #27 dnia: 12 Lipca 2017, 16:38:32 »
Półgrosze litewskie, zbierałem datami 1545-1566r. Podarowałem je dla ojca na imieniny, ucieszył się :) Od przyszłego roku zaczynam polowanie na półgrosze litewskie 1508-1529r.. Na chwilę obecną robię rozeznanie jak to cenowo zaboli po kieszeni. Z tego co się zorientowałem to najdroższa będzie z 1529r., natomiast z 1508r. nie do dostania, znane tylko 3 egzemplarze.

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #28 dnia: 12 Lipca 2017, 17:42:07 »
Podarowałem je dla ojca na imieniny, ucieszył się :) Od przyszłego roku zaczynam polowanie na półgrosze litewskie 1508-1529r.

Wow, taki syn to dopiero "prawdziwy skarb"  8)
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

meszuzel

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 135
Odp: Holdery czy klasery
« Odpowiedź #29 dnia: 23 Lipca 2017, 19:26:14 »
Temat lekko odgrzebię, ale tylko dlatego, że swoje monety mam w różnych formach i liczę że opinia się komuś przyda.
Swoje blaszki mam w kapslach zwykłych, quadrumach, holderach, slabach - fuj to te trumny :), woreczki strunowe.
Najlepszą i najwygodniejszą, ale jednocześnie najkosztowniejszą i najlepiej prezentującą się formą przechowywania są quadrumy, choć tradycyjne okrągłe kapsle dostosowane wewnątrz do monety coś na wzór Air tite będą również super sposobem na przechowywanie. Jeśli doda się do tego kasety coś na wzór HMB to szczęka opada. Problem tylko polega na tym, że to bardzo kosztowna forma, więc trzeba się mocno zastanowić co sie  przechowuje, bo popularsy za kilka złociszy to będzie lekki przerost formy nad treścią.
Holdey mam klejone z leuchtruma i nie zaobserwowałem żadnych niekorzystnych zmian na monetach. Powiem więcej, patyna sie też nie pojawia co pozwala wysnuć wniosek, że pomimo kleju monety nie reagują na niego.
Trumien mam kilka dosłownie i te traktuję osobiście jako jedną z gorszych form, bo rozprucie slabu wiąże sie ze sporymi kosztami aby moneta sie znów w nim znalazła, nie biorę pod uwagę "liderów" rynku PCG, GCN.
No i woreczki strunowe. W nich trzymam zazwyczaj duble, ale pomimo, że to najtańsza forma przechowywania, to również w mojej ocenie najgorsza. Monety już po kilku miesiącach reagują z folią i początkowo pokrywają się złotawym odcieniem patyny ( na monetach z miedzioniklu) co będzie dalej nie wiem. Być może tylko tyle.

Zdecydowaną większość monet mam w holderach i w nich obecnie widzę "przyszłość".
Wiem, że nic nie wiem

 

R E K L A M A
aukcja monet