Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:56:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Talar Leopold.....czyzby próba falszerstwa ?  (Przeczytany 8208 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dominer

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 99
Talar Leopold.....czyzby próba falszerstwa ?
« dnia: 01 Lipca 2008, 18:11:40 »
Kupilem niedawno taka monetke , na aukcji zaznaczone bylo ze moneta orginalna , ze zdjec nie wywnioskowalem niczego podejrzanego, sprzedawca wydaje sie byc pewny, a w zasadzie wydawal - bo obecnie ma konto zawieszone...jednak nie bylo wzmianki o spilowanym rancie  :-\ tak jakby ktos probowal cos ukryc....ciekawy jestem co o tym sadzicie....

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Talar Leopold.....czyzby próba falszerstwa ?
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Lipca 2008, 18:28:56 »
Spiłowanie rantu może oznaczać, że moneta była np. oprawiana, a w co ? Dla przykładu idziałem taką srebrną oprawę do monet (z przełomu XIX i XX w.), do której wkładało się monetę i zawieszało na łańcuszku jako wisior. Mogła też być wlutowana w paterę czy coś takiego, stąd teraz spiłowany rant ...
Czy ta moneta jest prawdziwa ? Po spiłowaniu rantu sprawdzenie jej wagi nic już nie da, ale postaraj się odszukać taką samą i porównaj stemple. Wydaje mi się że talkiego Leopolda bez trudu znajdziesz na austriackich i niemieckich aukcjach (np.: Hirsch, Gorny, Kuenker itp. - bez trudu znajdziesz ich adresy w Googlach).

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Talar Leopold.....czyzby próba falszerstwa ?
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Lipca 2008, 18:43:55 »
Możesz reklamować taką transakcję.
Wrocek słusznie prawi - porównanie jest najlepszym rozwiązaniem, ja tam w tym talarze nie widzę niczego niepokojącego (poza tym, że czyszczony), ale to tylko moje zdanie.
Dla porównania WCN:
« Ostatnia zmiana: 01 Lipca 2008, 18:46:04 wysłana przez Mikołaj »
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

dominer

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 99
Odp: Talar Leopold.....czyzby próba falszerstwa ?
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Lipca 2008, 18:59:48 »
wiesz jesli chodzi o porownanie to sprawdzalem wszystko przed zakupem - brak jakiejkolwiek roznicy..co do spilowania w ten sposob poprostu pierwszy raz sie z tym spotkalem..widzialem roznie przerobione te blaszki ale takiego motywu jak narazie jeszcze nie widzialem :)

p.s. jesli chodzi o czyszczenie to bylem tego swiadomy - dlatego licytacja zakonczyla sie za 1/3 ceny niz gdyby byla nie tykana..
« Ostatnia zmiana: 01 Lipca 2008, 19:03:51 wysłana przez dominer »

 

R E K L A M A
aukcja monet