Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:45:19

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari  (Przeczytany 28873 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Czerwca 2017, 23:49:49 »
Tablice Dattariego z wydania Savio z 2007 roku.
Tak to wygląda przykładowo - oczopląs gwarantowany.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Czerwca 2017, 00:41:54 »
Cytuj
A jak ktoś chce sobie kupić to można za kilkaset dolców nową edycję z 2007

Zaraz, zaraz, widzę,że należy coś wyprostować. Katalog wydany przez Dattariego w 1901 roku i tablice opublikowane przez Savio w 1999 i 2007 r., to są zupełnie dwie różne pozycje. Savio nie opracował reprintu katalogu z 1901 r., on wydał uzupełnienie w postaci tablic zawierających przecierki kolekcji Dattariego. Katalog Dattariego zawiera w pierwszej części 488 stron tekstu i tylko 37 tablic, a w drugiej części  82 strony tekstu. Tablice opublikowane przez Savio, to praktycznie same tablice, bez najmniejszej próby systematyzacji. Krótki lakoniczny wstęp i ciąg kilkuset tablic. To są zupełnie dwie oddzielne bajki, ale bajecznie "opowiadające"  spójnie dzieje aleksandryjskich monet imperialnych.

Edycję tablic z 2007 można spokojnie wyszukać za kwotę poniżej 200 $.

Oryginalne kairskie wydanie katalogu Dattariego z 1901 roku, to kwota rzędu 1000 $. Reprint można  wyszukać za ok. 180 $.



Ależ ja o tym wiem, dlatego dałem najpierw link do katalogu Dattariego online na FAC, a linków do pozycji oryginału do kupienia nawet nie dawałem bo cena była od 600 dolarów. Co do edycji 2007 to nie orientuje się w cenie a dałem pierwszy z brzegu link, na bank da się kupić taniej np. na aukcji. Osobiscie nie zbieram tetr ani aleksandryjskich ani syryjskich, ale mój brat zbiera i musiałbym się go zapytać czy ma Dattariego, na pewno ma Prieur'a do syryjskich.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Czerwca 2017, 15:40:22 »
Ciekawiło mnie po prostu, jak np Pan Barnaba, który posiada piękna kolekcję Probusów, czy inni widzą przyszłość swoich kolekcji!

Ja przyszłość swojej kolekcji widzę w świetlanych barwach:) A tak na poważnie, moim celem jest zbudowanie najwspanialszej prywatnej kolekcji antoninianów Probusa na świecie, po której zostanie trwały ślad przynajmniej w formie porządnego, zdigitalizowanego oraz papierowego katalogu, i której przypadkowego rozproszenia w wydaniu a la Jesus Vico żałowaliby prawdziwi znawcy mennictwa Probusa. To jest rzecz jasna cel na wiele, wiele lat, jeżeli nie na całe życie, a prawdziwie istotna była, jest i będzie droga do osiągnięcia ww. celu, nie zaś samo osiągnięcie ww. celu, które może nigdy nie nastąpić, z czego zdaję sobie sprawę. Tym niemniej cele trzeba sobie stawiać.   

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Czerwca 2017, 17:52:21 »
Czyli jednak coś po kolekcji Dattariego zostało trochę tablic, rysunków (przecierki). Mało to czy dużo? Należy także zwrócić uwagę,że porządne katalogi z wyraźnymi zdjęciami to pojawiły się dopiero w XXI wieku.Nawet w drugiej połowie XX wieku przeważały rysunki.Nasuwa mi się też inne pytanie czy ktoś z kupujących na w/w aukcji  porządnie kataloguje swoje monety tak jak np. Pan Barnaba ( czy też inni tu obecni miłośnicy starożytności) i czy dzielą się nimi np. na blogu jak Pan Divusric .Jeszcze jedno pytanie ilu ( lub czy w ogóle ) kolekcjonerów z zagranicy (mam na myśli obcokrajowców) współpracuje z Panem Lechem przy tworzeniu jego strony. Jeżeli jakaś część odpowiedzi jest pozytywna to może drobna część kolekcji Dattariego zostanie uratowana.

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Czerwca 2017, 20:16:03 »

Poza tym ten Dattari wystrzelił nam tutaj jako temat dzięki monetce jak najbardziej notowanej; tyle że unikalnej.  znanej (jak dotąd) tylko z tego jednego egzemplarza.
Hiszpanie sprzedawali monety w lotach, więc istnieje prawdopodobieństwo,że gdzieś mogły zaplątać się inne rzadkie monety.Tego się nie dowiemy dopóki jakiś kupujący się tym nie podzieli.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 19:00:40 wysłana przez zenonmoj »

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Czerwca 2017, 21:01:19 »
Cytuj
Ja przyszłość swojej kolekcji widzę w świetlanych barwach:) A tak na poważnie, moim celem jest zbudowanie najwspanialszej prywatnej kolekcji antoninianów Probusa na świecie, po której zostanie trwały ślad przynajmniej w formie porządnego, zdigitalizowanego oraz papierowego katalogu, i której przypadkowego rozproszenia w wydaniu a la Jesus Vico żałowaliby prawdziwi znawcy mennictwa Probusa. To jest rzecz jasna cel na wiele, wiele lat, jeżeli nie na całe życie, a prawdziwie istotna była, jest i będzie droga do osiągnięcia ww. celu, nie zaś samo osiągnięcie ww. celu, które może nigdy nie nastąpić, z czego zdaję sobie sprawę. Tym niemniej cele trzeba sobie stawiać.

I o to mi chodziło Panie Stępniewski! Dokładnie o to! Ktoś ma marzenia i stara się je realizować! I co najlepsze,  jest duża szansa by je zrealizować! Wyda piękny katalog i nawet jak coś się rozproszy to ślad po tym zostanie.

A czy Pan Panie Stępniewski nie ma marzenia, by od nowa opracować i wydać tom VI RICa lub VII lub oba na raz. Niech Pan nie mówi, że to niewykonalne! Ma Pan przeogromną wiedzę, przeogromny materiał, czego trzeba więcej! I nie jakiś angol, jankes, żabojad czy makaroniarz to napisze, ale Polak o trudnym dla niektórych nazwisku! Biblia na dziesiątki lat. A jak w międzyczasie ktoś coś nieznanego wykopie to tylko suplement do dzieła. I to dla potomnych będzie lepsze niż jakakolwiek kolekcja. Marzeń nie należy się wstydzić.

A odnośnie technicznych spraw publikacji może się Pan skontaktować z DzikimZdebem (Panem Pawłem) od ma doświadczenia z drukarniami. ;D No to by było naprawdę coś!!!

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Czerwca 2017, 22:00:17 »
Cytuj
Ja przyszłość swojej kolekcji widzę w świetlanych barwach:) A tak na poważnie, moim celem jest zbudowanie najwspanialszej prywatnej kolekcji antoninianów Probusa na świecie, po której zostanie trwały ślad przynajmniej w formie porządnego, zdigitalizowanego oraz papierowego katalogu, i której przypadkowego rozproszenia w wydaniu a la Jesus Vico żałowaliby prawdziwi znawcy mennictwa Probusa. To jest rzecz jasna cel na wiele, wiele lat, jeżeli nie na całe życie, a prawdziwie istotna była, jest i będzie droga do osiągnięcia ww. celu, nie zaś samo osiągnięcie ww. celu, które może nigdy nie nastąpić, z czego zdaję sobie sprawę. Tym niemniej cele trzeba sobie stawiać.

I o to mi chodziło Panie Stępniewski! Dokładnie o to! Ktoś ma marzenia i stara się je realizować! I co najlepsze,  jest duża szansa by je zrealizować! Wyda piękny katalog i nawet jak coś się rozproszy to ślad po tym zostanie.

A czy Pan Panie Stępniewski nie ma marzenia, by od nowa opracować i wydać tom VI RICa lub VII lub oba na raz. Niech Pan nie mówi, że to niewykonalne! Ma Pan przeogromną wiedzę, przeogromny materiał, czego trzeba więcej! I nie jakiś angol, jankes, żabojad czy makaroniarz to napisze, ale Polak o trudnym dla niektórych nazwisku! Biblia na dziesiątki lat. A jak w międzyczasie ktoś coś nieznanego wykopie to tylko suplement do dzieła. I to dla potomnych będzie lepsze niż jakakolwiek kolekcja. Marzeń nie należy się wstydzić.

A odnośnie technicznych spraw publikacji może się Pan skontaktować z DzikimZdebem (Panem Pawłem) od ma doświadczenia z drukarniami. ;D No to by było naprawdę coś!!!

Tylko że drukowanie w tym przypadku jest trochę bezsensowne bo to jest z samego założenia katalog do uzupełniania, więc jego wersja online jest najbardziej adekwatna. Poza tym to raczej będą późniejsze tomy RICa VII-VIII ;)
« Ostatnia zmiana: 23 Czerwca 2017, 22:03:59 wysłana przez borsuk1977 »
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Czerwca 2017, 22:20:34 »
Cytuj
Tylko że drukowanie w tym przypadku jest trochę bezsensowne bo to jest z samego założenia katalog do uzupełniania, więc jego wersja online jest najbardziej adekwatna. Poza tym to raczej będą późniejsze tomy RICa VII-VIII Mrugnięcie
 

Wszystko będzie do uzupełnienia Panie borsuk, wszystko! Ale chyba tak nie będzie, że po 10 latach znajdzie się nagle np. 300 monet nieznanych nikomu?

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Czerwca 2017, 22:23:02 »
Cytuj
Tylko że drukowanie w tym przypadku jest trochę bezsensowne bo to jest z samego założenia katalog do uzupełniania, więc jego wersja online jest najbardziej adekwatna. Poza tym to raczej będą późniejsze tomy RICa VII-VIII Mrugnięcie
 

Wszystko będzie do uzupełnienia Panie borsuk, wszystko! Ale chyba tak nie będzie, że po 10 latach znajdzie się nagle np. 300 monet nieznanych nikomu?

Oj nie takie cuda się zdarzały, czort wie co tam jeszcze na Bałkanach wykopią :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #24 dnia: 24 Czerwca 2017, 12:08:56 »
Może aż tyle nie wykopią! ;D Czy cokolwiek wydać musimy czekać aż wykopią wszystko? :P

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #25 dnia: 25 Czerwca 2017, 12:52:22 »
Czy tutaj coś zostało wykasowane, gdyż odnoszę wrażenie że tak?

Przez ostatnie kilka dni nie miałem kompletnie czasu na wpisy, a teraz nie mam już do czego się odnieść...

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #26 dnia: 25 Czerwca 2017, 17:54:47 »
Przepraszam za zamieszanie. Ta wiadomość miała być w tym wątku a tymczasem zawędrowała do innego. Żadna wiadomość nie została wykasowana.

Zapraszam merytoryczne odpowiedzi. Dyskusja na temat ratowania kolekcji przez naszych spadkobierców została przeniesiona tutaj.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #27 dnia: 27 Czerwca 2017, 05:45:55 »
I nie jakiś angol, jankes, żabojad czy makaroniarz to napisze, ale Polak o trudnym dla niektórych nazwisku!

Panie kotku,

zanim się zabiorę za coś innego, chciałbym zwrócić uwagę na to, że wszystko co jest pisane na TPZN jest indeksowane przez google, i dostępne "angolom, jankesom, żabojadom i makaroniarzom". Póki w naszą planetę nie rąbnie jakiś asteroid, lub nie palnie rozbłysk słoneczny z towarzyszącym impulsem elektromagnetycznym, jest to zapisane w internetową "wieczność". Zresztą nie wszyscy tutaj są akurat Polakami. Jest "angol", znajdzie się nawet "żabojad".

Patriotyzm, dobrze, czemu nie. Entuzjazm, dobrze. Ale takie szowinistyczne określenia, nawet żartem, są... przykre.


G/<
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #28 dnia: 07 Sierpnia 2017, 21:16:52 »
Poniewaz tu zaczela sie ciekawa dyskusja na temat czyszczenia monet z tzw. choryby brazu, ta czesc wąteku została przeniesiony do Czyszczenie monet.

http://forum.tpzn.pl/index.php?topic=11552.0
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Smutne losy kolekcji Giovanni'ego Dattari
« Odpowiedź #29 dnia: 07 Sierpnia 2017, 22:48:57 »
Poniewaz tu zaczela sie ciekawa dyskusja na temat czyszczenia monet z tzw. choryby brazu, ta czesc wąteku została przeniesiony do Czyszczenie monet.

http://forum.tpzn.pl/index.php?topic=11552.0

No tak, dobrze. Ale znowu się, w pewnym sensie, pociąg wykoleił. Bo jednak w dużej części to jednak miało do czynienia ze specyficznymi monetami.
A teraz trzeba za drugą częścią rozmowy biegać.


G/<
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

 

R E K L A M A
aukcja monet