Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:02:46

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu letniego 2017  (Przeczytany 61804 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #45 dnia: 16 Lipca 2017, 19:26:36 »
Takie tam starorzymskie kutasiki i farfałki ozdobne... Dłubacz pośledni, to i narozrabiał, bazgroląc coś na szybko.
ZM

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #46 dnia: 16 Lipca 2017, 20:01:53 »
Ja tam widzę nie plumbatae nie oszczep lub inne narzędzie zbrodni tylko .....
Jeszcze ten płaszcz jak fartuch.Normalnie fryzjer  ;D
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #47 dnia: 17 Lipca 2017, 20:06:39 »
Witam !
To ja gajowy oczyszczający las z różnych nienaturalnych mutacji tzn hybryd.Flinta jeszcze dymi...
Trzeci w tym roku muł.Tym razem Lucjusz Werus /Lucylla. Kolekcja cudaków rośnie (szósta Werusa)  ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #48 dnia: 17 Lipca 2017, 20:51:37 »
Ciekawy błąd ARMENICUS
Powinno być ARMENIACVS  :)
Pachnie szemraną lewizną z epoki.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #49 dnia: 17 Lipca 2017, 20:55:39 »
Też już się dziwiłem... Ale okaz bardzo ciekawy!

ZM
« Ostatnia zmiana: 17 Lipca 2017, 22:39:43 wysłana przez zenonmoj »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #50 dnia: 17 Lipca 2017, 22:40:38 »
Przy okazji ochwalę się też świeżym nabytkem: bramka młodego Konstansa z aleksandryjskiej mennicy.
Nie wiem dlaczego, ale gdy patrzę na ten krążek, raz po raz natrętnie powraca do mnie myśl o księciu z bajki zaklętym w żabę...   ;)

ZM

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #51 dnia: 18 Lipca 2017, 03:43:01 »
Nie wiem co to za przedmioty. Znana mi literatura ogranicza się niestety jedynie do poniższego opisu analizowanego rodzaju popiersia:
[...]
Sam chętnie dowiedziałbym się zatem co to za przedmioty.


Gratuluję. Moneta, w pierwszym rzędzie, jest w lepszym stanie zachowania niż dwa egzemplarze ilustrowane w Ripostiglio della Venèra. Nuovo catalogo illustrato. Vol. 2: Aureliano.. Sama pozycja 9800 & 9801 (Tavola 45) jest opisana p. 239 Busto A6: "Busto radiato a destra con corazza e paludamentum, la mano destra tiene un corto scettro in avanti."

Powiedziałbym, opis mało przekonujący, tym bardziej, że jest wzmianka "RiC 260 var., LV 1078 [Milani] (busto descritto male)"

W dodatku, ciekawe frędzle.



P.S. Obawiam się, że doszło do tragikomicznej pomyłki. Na monetach z Wenery wcale tych grzebykowych ząbków nie widać, jest tylko prostokącik. Natomiast to co jest wyraźnie fałdą paludamentum na twoim egzemplarzu, chyba zostało zinterpretowane jako "krótkie berło" (?!). O "lusterkowatym" przedmiocie wcale nie ma mowy.

Nie mam pod ręką MIR Göbla, bo jak go Curtis ostro skrytykował (błędów tam jest faktycznie cała kopa) to nie śpieszyło się mi z zakupem książeczek nt. cesarza którego zbieram bardzo minimalnie. Ale w Göblu trzeba sprawdzić.

G/<
« Ostatnia zmiana: 18 Lipca 2017, 04:13:04 wysłana przez bonoimp »
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #52 dnia: 18 Lipca 2017, 04:40:05 »
Czy ktoś z Kolegów, specjalistów od Probusa, mógły mi wytłumaczyć, cóż to za dziwny kapelutek Pan Cysorz ma na głowie?
Wiadomo, że hełm, ale ani to z koroną promienistą (co byłoby normalne), ani z wieńcem - ale też nie po prostu kropko-ozdo-kreskowany.
Przed nabyciem przekopałem probvs.net i acsearch, ale niczego podobnego nie znalazłem, choć pewnie po prostu przeoczyłem...

Tak samo jak poprzedni Panowie uważam, że to cudo powstało podczas bicia.

Pióropuszowi się dostało i został zniekształcony.

Sądzę, że stempel był podniesiony, i pod kątem, i tą pióropuszową częścią właśnie monecie się dostało, jak młot klepnął z rozmachu drugi raz.

Patrząc bliżej, widać ślady wtórnego uderzenia również na "ogonach" pióropusza i dolnej części hełmu.


Nic Pan nie przeoczył bo takiego drugiego stworu nie ma.



Jak wreszcie probvs.net będzie miała segment nt. pomyłek menniczych (jeden z wielu zamierzonych ale nie wykonanych projektów) to chętnie tego dziwoląga dodam!  :)


G/<
« Ostatnia zmiana: 18 Lipca 2017, 04:44:55 wysłana przez bonoimp »
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #53 dnia: 18 Lipca 2017, 18:42:58 »
Nie wiem co to za przedmioty. Znana mi literatura ogranicza się niestety jedynie do poniższego opisu analizowanego rodzaju popiersia:

"Bust right, radiate, cuirassed and draped with paludamentum, right arm visible (sometimes with circular decoration on the drapery)
"Buste radié à droite, avec cuirasse et paludamentum, le bras droit visible ; le manteau est parfois orné d'une décoration de forme circulaire"

http://www.ric.mom.fr/en/coin/2600?q=2600&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick
[...]

Ach, widzę niepotrzebnie skanowałem w pocie czoła :D te pozycje z Wenery, bo zdjęcia gipsiaków, w lepszej jakości, są pod linkiem dostępne.

Muszę powiedzieć, że pozycja tych logo CNRS na zdjęciach monet w nowym elektronicznym RIC jest niefortunna (jak zresztą sama decyzja umieszczenia ich w ten sposób) bo często blokuje te szczegóły którym właśnie mamy zamiar się przypatrzeć!



Moja hipoteza co do "lusterka" jest, że to może być sam wierzchołek tarczy. Jestem za to mniej przekonany, że "grzebyk" to po prostu część pancerza. A co dłoń Aureliana robi pod płaszczem, to tak naprawdę nie chcę wiedzieć. ;)

Napoleoński jakiś gest, czy jak...


Wracając do hipotezy, proszę spojrzeć na przedstawienie tarczy na tej monecie Galiena. Niestety w nie najlepszym stanie. Ale gdyby tarczę przesunąć w dół... Lusterko? Nie?

https://www.acsearch.info/search.html?id=3223158

G/<


 
« Ostatnia zmiana: 19 Lipca 2017, 09:36:05 wysłana przez bonoimp »
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #54 dnia: 18 Lipca 2017, 19:19:23 »
Dzięki pomocy kol. Mariusza, który zwrócił mi uwagę na ten egzemplarz, wreszcie się udało - i do tego za znośną cenę...
Wieniec z Ticinum (rok 325), przedostatnia edycja wotywna z tej mennicy: z VOT XX dla cezarów (który to wariant znany jest jedynie z tej i kolejnej ticińskiej edycji).
Nie wiem, czy monety te są aż tak rzadkie, ale okazyjnie tylko pojawiają się na rynku i do tej pory nie udało mi się żadnej złowić - a kolekcjonuję różnej maści "wieńce" już od paru ładnych lat.
Blaszka trochę nadgryziona zębem czasu (rant, literki), mniemam jednak, iż co nieco uda się jeszcze doczyścić - poza tym: lepszy wróbel w garści, niż lis w kurniku...  ;)

ZM

PS. To oczywiście RIC VII Ticinum 176.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #55 dnia: 18 Lipca 2017, 20:28:23 »
Nie wiem co to za przedmioty. Znana mi literatura ogranicza się niestety jedynie do poniższego opisu analizowanego rodzaju popiersia:

"Bust right, radiate, cuirassed and draped with paludamentum, right arm visible (sometimes with circular decoration on the drapery)
"Buste radié à droite, avec cuirasse et paludamentum, le bras droit visible ; le manteau est parfois orné d'une décoration de forme circulaire"

http://www.ric.mom.fr/en/coin/2600?q=2600&page=1&mod=result&x=0&y=0&from=quick
[...]
Oczywiście mój wpis jest lekko żartobliwy.Sam nie wierzę w tak absurdalne wytłumaczenie dla przedmiotów z rewersu.
Niestety one tak wyglądają w pierwsym skojarzeniu

Ach, widzę niepotrzebnie skanowałem w pocie czoła :D te pozycje z Wenery, bo zdjęcia gipsiaków, w lepszej jakości, są pod linkiem dostępne.

Muszę powiedzieć, że pozycja tych logo CNRS na zdjęciach monet w nowym eletkronicznym RIC jest niefortunna (jak zresztą sama decyzja umieszczenia ich w ten sposób) bo często blokuje te szczegóły którym właśnie mamy zamiar się przypatrzeć!



Moja hipoteza co do "lusterka" jest, że to może być sam wierzchołek tarczy. Jestem za to mniej przekonany, że "grzebyk" to po prostu część pancerza. A co dłoń Aureliana robi pod płaszczem, to tak naprawdę nie chcę wiedzieć. ;)

Napoleoński jakiś gest, czy jak...


Wracając do hipotezy, proszę spojrzeć na przedstawienie tarczy na tej monecie Galiena. Niestety w nie najlepszym stanie. Ale gdyby tarczę przesunąć w dół... Lusterko? Nie?

https://www.acsearch.info/search.html?id=3223158

G/<


 
Pisałem oczywiście żartobliwie.Pierwsze skojarzenie było właśnie takie.Sam nie wierzę w  wytłumaczenie w oparach absurdu.
Tą tarczę można zaakceptować ale to coś z lewej naprawdę przypomina grzebień .  Ten kto wykonał  stempel musiał mieć ostro w czubie.
« Ostatnia zmiana: 18 Lipca 2017, 20:50:14 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #56 dnia: 18 Lipca 2017, 20:36:04 »
Zatem jednak tymczasowo zostaje grzebień i lusterko  ;)
To tak jak "grzybek" w monetach Prokopiusza.

Ubiegles mnie, mialem napisac grzebien i pudeniczka ;)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #57 dnia: 19 Lipca 2017, 09:31:05 »

[...]

Pisałem oczywiście żartobliwie.Pierwsze skojarzenie było właśnie takie.Sam nie wierzę w  wytłumaczenie w oparach absurdu.
Tą tarczę można zaakceptować ale to coś z lewej naprawdę przypomina grzebień .  Ten kto wykonał  stempel musiał mieć ostro w czubie


W takim sensie i to zrozumiałem, ale "grzebyk", "lusterko", względnie "puderniczka", to dobra tymczasowa "terminologia".

Ja pierwotne skojarzenia miałem podobne, tylko pomyślałem "Grzebień i portfel bilonówka"...


Moją metodą badawczą jest zawsze przejrzenie popiersi cesarskich wstecz. Wiem, że takie cacka grzebienisto-pudrowe nie występują u Probusa, Tacyta, Floriana, Klaudiusza Gockiego (a o Kwintyllusie to nie ma nawet mowy), więc następnym podejrzanym jest Galien, i prawdopodobnie nic wcześniej.

Galien & Aurelian byli naprawdę rozrabiakami-innowatorami jeśli chodzi o specjalne, i dosyć dziwne popiersia.

Wierzę, że ewentualnie dogrzebiemy się do tego o co tu chodziło. Może nie jutro, ale...



Co do "zaczubienia" wykonawcy stempla — niekoniecznie. Po prostu nie wiemy co to jest. W tym leży jedna z atrakcji naszej pasji numizmatycznej*: Monety nie zdradziły jeszcze wszystkich swoich tajemnic. No i dobrze!


G/<

* - Ja nie lubię tego nazywać, po prostu, "hobby"! ;)
« Ostatnia zmiana: 19 Lipca 2017, 09:43:29 wysłana przez bonoimp »
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #58 dnia: 19 Lipca 2017, 18:45:58 »
A mnie intryguje co ma na szyi .Wygląda jak jakiś kołnierz z nitami.Jeżeli jest to element zbroi ( napierśnika) to pierwszy raz coś takiego widzę.Rozumiem żeby pokazać focale ale to co widać nie pasuje do niczego.Normalnie masakra z tym Aurelianem.
Ja wiem że mincerze i inni pracownicy mennic mogli go nie lubić ale co my im zrobiliśmy  ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu letniego 2017
« Odpowiedź #59 dnia: 19 Lipca 2017, 19:22:14 »
Dziwne .Podejrzewam że chodzi o kirys torsowy. Monety Konstantyna trochę przerysowują zakończenie .Ale to co widać u Aureliana to jakaś groteska.







Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet