Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:19:07

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co robią muzea  (Przeczytany 66055 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #75 dnia: 03 Września 2018, 23:32:01 »
Panie Lechu, nie odnosiłem się do Pańskiego wpisu tylko do tezy cytowanego przez Pana artykułu prasowego.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #76 dnia: 04 Września 2018, 22:57:38 »
Dlatego zanim postawi się zarzut niedofinansowania muzeum,

W żadnym wypadku nie stawiam takiego zarzutu, bo nie wiem, na co wydawali te pieniądze. Nie wiem, jakie są koszty, kiedy się ma 20 milionów obiektów, z których przynajmniej część trzeba konserwować. Nawet nie wiem, ile tam ludzi zatrudniali.

Z pewnością spora część tych pieniędzy została rozdrapana - to jest Brazylia.

Ja tylko zauważam, że gdyby wyprzedali 9/10 z tych 20 milionów, to mieliby więcej pieniędzy na lepsze zabezpieczenie i zinwentaryzowanie najcenniejszej 1/10 części zbiorów, a ludzie - znacznie więcej radości.

Teraz nie ma ani pieniędzy, ani radości, ani zbiorów.

Nie sadza ze tak latwy do rozwiazania problem - gdyz niestety pojawiaja sie tu narodowosciowe emocje:
Zalozmy ze wystawili by te eksponaty na sprzedaz - aukcja ?

Jak myslisz, gdzie powedrowalaby wiekszosc eksponatow ?
Moze byc wiele wariantow - wezmy najprostrze 2:
 1. moga kupowac tylko obywatele danego kraju + restrykcje wywozenia:
     w przypadku biedniejszych miejsc (jak Brazylia) - wiele rzeczy pojdzie tanio - co z nimi pozniej sie stanie, ciezko powiedziec ale moga teoretycznie 
     wyladowac w bogadszych miejscach (przemyt, ...)

2. nie bedzie restrykcji kto kupuje - ceny beda lepsze, ale wiele rzeczy wyjedzie z kraju (Europa i USA/Canada) - i bedzie krzyk ze tracimy kulture itd itd

Wiec i tak zle i tak niedobrze.


Mysle ze jak kazda kolekcja, moja czy muzealna moze byc odchudzona ale podjac taka decyzje nie jest latwo.
Mam jakies 10 monet 5 zl 1831 z Powstania. Teoretycznie powinny byc tylko dwie: z i bez kreski ulamkowej ale jest wiecej - i nie mam zamiaru sie ich pozbyc bo je lubie :-)

Kiedy bylem w Peru, odwiedzilismy to muzeum: http://www.museolarco.org/en/

Maja super wystawe stala, ale naprawde wrazenie robi wejscie do "storage room" - polki i polki esponatow, bez opisu - siedza tematycznie jedna obok drugiego. Naprawde robi wrazenie - ale czy jest sens to wszystko trzymac ??

Tomek


Pozdrowienia, Tomasz

mimarzec

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #77 dnia: 05 Września 2018, 17:37:42 »
utopia moze nie przejdzie i moze o pewnych szczegolach mozna dyskutowac, moze nawet cos trzeba by mocno modyfikowac ale racje Pan ma.
Kulturalne barbarzynstwo. To jest to co mamy w stanie obecnym.

Moze mozna zaczac myslec nie o wyprzedarzy 90% ale 10% na poczatek. Takie cos moze by juz latwiej przeszlo;)

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #78 dnia: 02 Października 2018, 09:17:13 »
(...czyszczenie monet „na klamkę...”
Przyłączając się do dyskusji nie mogę zrozumieć dlaczego w muzeach pucują tak zbiory. Oczy bolą nie raz widząc wystawione skarby monet tak wypucowane jak srebra na święta .

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #79 dnia: 02 Października 2018, 15:51:38 »
Mam nadzieję, że cały ten raport NIK został przekazany do prokuratur okręgowych, bo znamionuje duże prawdopodobieństwo działalności przestępczej archeologów i muzealników. Przecież w państwie prawa, nie może być tak, że jeśli przywłaszczy sobie artefakt amator-detektorysta, to jest złodziejem i rabusiem, a jak przywłaszczy sobie profesjonalny archeolog, czy muzealnik, to jest tylko skromnym bałaganiarzem.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #80 dnia: 02 Października 2018, 17:20:57 »

Dlaczego na przykład (a to przykład z zupełnie innej beczki) państwo ma mieć prawo zasilania wybranych prywatnych gazet reklamami opłacanymi przez spółki skarbu państwa. Przecież wystarczyłby prosty zakaz takich reklam. No ale jaka gazeta wspierałaby jakąkolwiek partię polityczną bez nadziei na przyszłe kokosy? Dla idei? Z uwagi na dobro społeczeństwa? Dobre sobie...

i tu wyszla moja chec wiary ze w Polsce jest inaczej :-)  - wiedzialem, ze na Wegrzech tak wlasnie sie rozprawiaja z niezalezna prasa (brak dofinansowania z rzadu, ....) - jak nie po linii to gazeta pada (tak wlasnie sie stalo z ostania gazeta na Wegrzech: Magyar Nemzet)

A wracajac do muzeow - to niestety ci ludzie maja podejscie, ze jak dasz palec to zaraz cala reke wezma. Naturalnie wiaze sie to trzymaniem stolka.

Tomek


Pozdrowienia, Tomasz

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #81 dnia: 02 Października 2018, 17:21:55 »
przyjąć model brytyjski.
Do tego niestety musiałoby zmienić się nastawienie przeciętnego obywatela, dla którego nadal prywatny kolekcjoner to jakiś szemrany wróg Tomasza ormowca Samochodzika(nieprzypadkowo seria mimo śmierci pierwszego autora dochodzi do 150 tomu). Jak to zrobić nie mam zielonego pojęcia - na Wyspach BBC nadaje różnej maści programy, w których np. dziennikarze kupują XIX-wieczne rupiecie na jednej aukcji, by sprzedać je z zyskiem na innej albo jakiś fijoł naprawia znaleziony u dziadka wrak samochodu, by sprzedać go za kilka tysięcy funtów (motyw zarobku wydaje się we wszystkich tego typu audycjach istotny, najwidoczniej uznano, że będzie on najkonkretniej przemawiał do widzów nieobznajomionych z tematem kolekcjonerstwa). Czy u nas by to chwyciło? Sam nie mam telewizora i nie wiem, czym kierują się ludzie, którzy nadal go posiadają, więc nie mam pojęcia, czy taki akurat sposób by się sprawdził.
« Ostatnia zmiana: 02 Października 2018, 17:29:28 wysłana przez DzikiZdeb »

Yoda

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 233
  • Legitymacja TPZN numer 112
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #82 dnia: 02 Października 2018, 17:34:13 »
Dziwne to wszystko co czytam....muzea nie wiedzą co mają i ile mają.....
Przypominają mi się opracowania które czytałem na temat rabunku dóbr kultury w okresie II wojny światowej, niemieccy rabusie na kilka lat przed wojną mieli pełna wiedzę na temat zasobów Polskich muzeów......
Pozdrawiam, Marek.

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #83 dnia: 03 Października 2018, 06:45:21 »
"a muzea nie mają pieniędzy ani warunków do przetrzymywania znalezisk.'"
Do tej rewelacji nie potrzeba kontroli NIKu. Mam ostatnio przyjemność współpracować z miejscowym Muzeum. Jest to małe muzeum powstałe w związku z marzeniem Burmistrza związanym z wyborami. Rozmawiając z pracownikiem dowiedziałem się ze nie ma nawet kopert na monety, teczek na dokumenty czy porządnych półek do przechowywania a jedyne pudła. Nie są w stanie wstawić nawet 10% tego co chcą ponieważ nie ma miejsca ani witryn. O opracowaniu zabytków nawet nie ma mowy ponieważ nie ma czasu. Gdyby nie skupił się tylko na najważniejszych tematach nie był by w stanie nic zrobić. Sporo rzeczy przekazałem muzeum w darze z których tylko jedn został w jakiekolwiek sposób opracowany. Miałem również przekazać kilka rzeczy w depozyt ale skutecznie mnie zniechęciło to że dowiedział się ze w tej chili może je tylko przyjąć i schować do szuflady. I w tym miejscu zadziwiło mnie podejście pani dyrektor która nalegała żebym i tak zostawił kiedyś się przyda. A zaznaczam ze miał to być tylko depozyt na czas ekspozycji. Zastanawiam się czy przypadkiem nie jestem w stanie zapewnić lepszych warunków do przechowania niż to właśnie muzeum.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #84 dnia: 03 Października 2018, 08:23:06 »
Zastanawiam się czy przypadkiem nie jestem w stanie zapewnić lepszych warunków do przechowania niż to właśnie muzeum.

Zapewne tak... I to nie przypadkiem.

ZM

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #85 dnia: 03 Października 2018, 16:49:11 »
czy przypadkiem nie jestem w stanie zapewnić lepszych warunków do przechowania niż to właśnie muzeum.

Ależ oczywiście! I z pewnością jest Pan też w stanie zapewnić swoim zbiorom nieporównywalnie lepszą ekspozycję.

Proszę pamiętać, w jakich czasach żyjemy. Zamiast więc współpracować z muzealną szufladą, proszę obfotografować i opisać swoje zbiory i wrzucić to wszystko do sieci. Skorzysta z tego nieporównywalnie więcej ludzi niż z całego tego muzeum pana Burmistrza.

Niestety zyjemy też w czasach gdzie zbytnie uzewnętrznianie się swoimi zbiorami może skupić uwagę "smutnych panów" z polecenia nadgorliwego archeologa.Mielismy niedawno taki przykład na forum gdzie ekipa wpadła o 6 rano i pozamiatała wieloletnią kolekcję

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #86 dnia: 03 Października 2018, 18:26:21 »
czy przypadkiem nie jestem w stanie zapewnić lepszych warunków do przechowania niż to właśnie muzeum.

Ależ oczywiście! I z pewnością jest Pan też w stanie zapewnić swoim zbiorom nieporównywalnie lepszą ekspozycję.

Proszę pamiętać, w jakich czasach żyjemy. Zamiast więc współpracować z muzealną szufladą, proszę obfotografować i opisać swoje zbiory i wrzucić to wszystko do sieci. Skorzysta z tego nieporównywalnie więcej ludzi niż z całego tego muzeum pana Burmistrza.

Niestety zyjemy też w czasach gdzie zbytnie uzewnętrznianie się swoimi zbiorami może skupić uwagę "smutnych panów" z polecenia nadgorliwego archeologa.Mielismy niedawno taki przykład na forum gdzie ekipa wpadła o 6 rano i pozamiatała wieloletnią kolekcję

Miałem już wątpliwą przyjemność. Na szczęście na wszystko mam papiery

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #87 dnia: 23 Listopada 2018, 18:06:13 »
Wtrącę swoje 3 grosze. W jednym z muzeów archeologicznych w związku ze zmianami na kierowniczym stanowisku, została powołana komisja inwentaryzacyjna. Po zakończeniu jej pracy okazało się, że w muzeum "znaleziono" 4 skarby monet, które nigdzie nie były zaewidencjonowane o opracowaniu nie wspomnę. W sumie kilkadziesiąt monet, głównie średniowiecze.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #88 dnia: 27 Lutego 2019, 15:54:16 »
Tak więc już choćby z tego względu nadal (i tym bardziej) jestem za maksymalnym rozpraszaniem wszelkich zabytków (z jednoczesnym gromadzeniem i upowszechnianiem informacji o nich). A to zgodnie z ludową mądrością, że nie wkłada się wszystkich jajek do jednego koszyka.
Obawiam się jednak, że w naszej rzeczywistości na takie "rozpraszanie" nie ma szans.
Oto wieści gminne z ostatniej chwili (mówili o tym dziś nawet w ogólnopolskim radiu):
http://www.policja.waw.pl/pl/dzialania-policji/aktualnosci/49234,Mokotowscy-policjanci-zabezpieczyli-najwiekszy-w-Polsce-nielegalny-zbior-zabytko.html

ZM

PS. Dla porządku: jestem zdecydowanym przeciwnikiem grabienia stanowisk archeologicznych!
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 08:46:02 wysłana przez zenonmoj »

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Co robią muzea
« Odpowiedź #89 dnia: 02 Marca 2020, 16:54:14 »
Ot, taki obrazek odświeżający wątek. Zdjęcia pochodzą z wystawy numizmatycznej „Pieniądz na ziemiach polskich” w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.

 

R E K L A M A
aukcja monet