Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:25:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Denary poznańskie  (Przeczytany 5259 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TomekP

  • Gość
Denary poznańskie
« dnia: 05 Lipca 2017, 14:50:00 »
Witam wszystkich!

Nadszedł straszny czas, gdy trzeba napisać licencjat  :-[

Będzie on dotyczył mennictwa miejskiego w Poznaniu od jego początków do XV wieku, stąd też ogromna prośba do wszystkich forumowiczów - jeśli posiadacie takie monetki, macie jakieś informacje na temat ich, bądź samej działalności menniczej Poznania w tym okresie, posiadacie katalogi aukcyjne, odpisy, cokolwiek innego związanego z tematem, to serdecznie proszę Was o przekazanie mi takich informacji w wątku, na priv bądź na maila: tomasz.poniewierka1@gmail.com

Od razu zaznaczam, informacje dostępne w internecie (bazy wcn, niemczyk, pda, nummus itd, Wielkoplska Biblioteka Cyfrowa) oraz odpisy z archiwum Poznania posiadam ;)

Dla tych, którzy nie są pewni link do artykułu stanowiącego preludium mojej pracy: https://www.academia.edu/31030796/BN_2_2016_Poniewierka_Pieni%C4%85%C5%BCki_pozna%C5%84skie_XIV-XV.pdf

Z góry dzięki za pomoc ;)
Tomek

Grzegorz S.

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Denary poznańskie
« Odpowiedź #1 dnia: 19 Lipca 2017, 00:05:28 »
Nie wiem czy wiesz, ale pełna bibliografia prac profesora Borysa Pastkiewicza (pdf) jest dostępna na jego stronie Instytutu Archeologi Uniwersytetu Wrocławskiwego. Pilnuj jego publikacji ma grant: temat: pieniądz średniowieczny w Wielkopolsce. No, chyba, że to jest Twoim promotorem.   

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Denary poznańskie
« Odpowiedź #2 dnia: 19 Lipca 2017, 02:05:48 »
To jest prof. Borys Paszkiewicz...
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

TomekP

  • Gość
Odp: Denary poznańskie
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Lipca 2017, 08:50:20 »
Nie wiem czy wiesz, ale pełna bibliografia prac profesora Borysa Pastkiewicza (pdf) jest dostępna na jego stronie Instytutu Archeologi Uniwersytetu Wrocławskiwego. Pilnuj jego publikacji ma grant: temat: pieniądz średniowieczny w Wielkopolsce. No, chyba, że to jest Twoim promotorem.   

Z profesorem Paszkiewiczem jestem w stałym kontakcie. Co zaś tyczy się grantu to obejmuje on wcześniejszy okres mennictwa królewskiego i książęcego.

Grzegorz S.

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Denary poznańskie
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lipca 2017, 23:33:41 »
Dziękuję za informację. Jak robisz mennictwo poznańskie, nie zapominaj o analizie heraldycznej - sfragistycznej (również czeskich autorów). Stosując ją udało mi się wykazać istnienie kolejnego typu kwartnika Henryka VI Dobrego, dotąd błędnie przypisywanego innemu księciu. Wsparcie anlizą źródeł, jak i historigraficzną udało mi się również ustalić, że początki mennictwa kwartnikowego: Głogów 1291 r, Świdnica i Wrocław 1292. To jest, przy dobrej analizie sukces.

Grzegorz S.

TomekP

  • Gość
Odp: Denary poznańskie
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Lipca 2017, 08:44:06 »
A ja przed kolejnymi tego typu poradami proponuję przeczytać artykuł który tu już podlinkowałem. Bo nie bardzo sobie wyobrażam, czego analizę miałbym robić, kluczy poznańskich? Orłów? Poznań to nie Śląsk, a mennictwo miejskie działa tu na innych zasadach.
Pozdrawiam,
Tomek P

 

R E K L A M A
aukcja monet