Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:11:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)  (Przeczytany 79654 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #135 dnia: 24 Sierpnia 2017, 21:25:58 »
Artykuł miedzy innymi na temat rzadkości monet. Przegląd  Numizmatyczny 1/80/2013/ grosze Zygmunta 3 Wazy autor Pan Jarosław Dutkowski.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #136 dnia: 24 Sierpnia 2017, 21:40:06 »
Tyle, ze to o groszach, nie trojakach.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #137 dnia: 24 Sierpnia 2017, 22:10:31 »
Trojak ryski z błędną datą (unikat ?) brak u Igera i  na aukcjach. Zdjęcie tej monety wykorzystano w Monetach Stefana Batorego Parchimowicza .

Data jest poprawna - 1583 tylko "8" zaplątała się w napis GROS.
Pisałem o tym trojaku dawno temu :
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,6245.msg47114.html#msg47114

Gratuluję monety, uważam, że ten akurat błąd jest wyjątkowy i bardzo mi się podoba :)
jarek

sima44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #138 dnia: 24 Sierpnia 2017, 22:44:44 »
1. Co do trojaka olkuskiego. Podwójne bicie - fakt, ale nie wyklucza braku litery, proszę się dobrze przyjrzeć http://www2.allegromat.pl/aukcja185364. Czy jest tam "I", ja nie widzę, Damian Marciniak też nie widział ?

2. Co do zarzutu pod moim adresem na temat mnożenia postów.  Odpowiedź jest logicznie prosta - proszę znaleźć konkretną monetę (nominał, rok, odmiana, wariant), wpisując parametry w wyszukiwarkę (np. trojak 1593 olkusz). Życzę powodzenia. Sam dzisiaj nie byłem do końca konsekwentny - przepraszam. Zobaczyłem to po czasie. Scalanie postów ma sens wyłącznie dla konkretnej monety (jej różne zdjęcia) lub ogólnych dywagacji na zadany temat, a nie konkretnego wariantu numizmatu.

3. Czekam na konkretne wpisy (odniesienia, zdjęcia) zamieszczonych odmian. Mile widziana jest próba oceny stopnia rzadkości. Katalog Igera niestety jest mocno zdezaktualizowany i wymaga napisania od nowa (błędne założenia). Próba naprawy widoczna jest na stronie WCN-u - trojaki Igera . Niestety nie jest to model docelowy - cyfrowy do którego powinniśmy dążyć. Docelowo identyfikacja odbywać się będzie za pomocą skanera (zdjęcia monety). Na tej podstawie program (katalog) zidentyfikuje konkretny wariant monety lub uzupełni o nowy - interaktywnie. Rozumiem purystów-tradycjonalistów, ale taka jest przyszłość numizmatyki, czy komuś się to podoba czy nie.

sima44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #139 dnia: 24 Sierpnia 2017, 22:52:15 »
Dziękuję za merytoryczny wpis Qcho, ale to właśnie jest mój trojak. Czekam na inny egzemplarz. Na razie można traktować go jako unikat  :)

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #140 dnia: 25 Sierpnia 2017, 09:58:05 »
Cytuj
1. Co do trojaka olkuskiego. Podwójne bicie - fakt, ale nie wyklucza braku litery, proszę się dobrze przyjrzeć http://www2.allegromat.pl/aukcja185364. Czy jest tam "I", ja nie widzę, Damian Marciniak też nie widział ?

Nie wyklucza, ale byłbym ostrożny przy wyciąganiu wniosków na podstawie akurat tej sztuki, bo zdublowane bicie może robić rożne cuda.

Cieszy mnie Pana wizja elektronicznych katalogów. Mnie nurtuje tylko jedno - kto i jak na tym zarobi, bo przecież autor takiej bazy czy algorytmu do definiowania odmian musi być odpowiednio wynagradzany. Chyba dlatego jak dotąd nikt się nie pali, żeby tworzyć takie katalogi. Ciągle chyba uważa się, że jak coś jest w internecie to powinno być za darmo.

Cytuj
Co do zarzutu pod moim adresem na temat mnożenia postów.  Odpowiedź jest logicznie prosta - proszę znaleźć konkretną monetę (nominał, rok, odmiana, wariant), wpisując parametry w wyszukiwarkę (np. trojak 1593 olkusz).

Jest przecież wyszukiwarka w treści postu. Jeśli Pan zawrze w poście "trojak Olkusz 1593" to wyszukiwarka powinna zwrócić wyniki.

Wojciech_Opioła

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 234
  • kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi
    • Monety Zygmunta III Wazy
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #141 dnia: 25 Sierpnia 2017, 18:46:56 »
@sima44 - bardzo przyjemny zbiór trojaków - gratuluję
« Ostatnia zmiana: 25 Sierpnia 2017, 18:57:37 wysłana przez Wojciech_Opioła »
Monety Zygmunta III Wazy - blog  - autor https://monetyzygmunta.blogspot.com/
Poszukiwacze monet - Coins Prospectors - prezes https://www.facebook.com/groups/974043932688354/?fref=ts
TPZN - legitymacja nr. 105

sima44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #142 dnia: 25 Sierpnia 2017, 21:36:43 »
Tym razem nie błąd a baaaaardzo ciekawa odmiana - trojak 1600 Lublin, proszę o sugestie co do rzadkości. Przyznam, że nie spotkałem się z taką monetą. Quiz dla spostrzegawczych - wytęż wzrok i znajdź unikatowy szczegół. Powodzenia.

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #143 dnia: 25 Sierpnia 2017, 22:23:10 »
L spadło pod O w POL
Pozdrawiam, Gerard

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #144 dnia: 26 Sierpnia 2017, 07:18:02 »
Mam zdjęcie tej monety. Kilka lat temu byla na allegro.W katalogu E.Kopickiego  nr838 R3.Moneta na pewno bardzo rzadka.Nigdy na żywo jej nie widziałem.

sima44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #145 dnia: 26 Sierpnia 2017, 08:45:59 »
Fakt - moneta zakupiona na Allegro. http://www2.allegromat.pl/aukcja161009
Czas na: trojak 1593 Wilno. Moneta niezbyt rzadka, ale posiada pewną zagadkę - błąd. Występuje tylko przy tym typie popiersia. Nikt, nawet E. Ivanauskas w Coins of Lithuania (najlepszym opracowaniu monet litewskich) nie wyróżnił tego wariantu numizmatu. Zastanawiam się czemu ? Przeoczenie ?

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #146 dnia: 26 Sierpnia 2017, 20:25:13 »
Moneta niezbyt rzadka, ale posiada pewną zagadkę - błąd. Występuje tylko przy tym typie popiersia. Nikt, nawet E. Ivanauskas w Coins of Lithuania (najlepszym opracowaniu monet litewskich) nie wyróżnił tego wariantu numizmatu. Zastanawiam się czemu ? Przeoczenie ?

Starałem się ale nie widzę  :( Można prosić o wskazanie błędu.

sima44

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #147 dnia: 26 Sierpnia 2017, 20:39:30 »
rewers - data

chyl

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 147
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #148 dnia: 26 Sierpnia 2017, 20:48:16 »
'1' wyglądająca jak ' I' ?

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Ciekawe błędy i odmiany napisowe na monetkach (Polska Królewska)
« Odpowiedź #149 dnia: 26 Sierpnia 2017, 21:49:52 »
'1' wyglądająca jak ' I' ?
Raczej chodzi o odwrócenie 1 do góry nogami
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

 

R E K L A M A
aukcja monet