Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:04:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak to zrobić?  (Przeczytany 18810 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Jak to zrobić?
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Lipca 2017, 12:59:29 »
Kolega zenonmoj jest mistrzem i warto go posłuchać :) Ja niestety boje się igiełkowania i dlatego stosuję kolce robinii akacjowej.Z moich doświadczeń wynika,że każda chemia miedzianym monetom szkodzi.Co do metody termicznej;nie opalamy monety!Palnik pozwala na precyzyjne wypalenie miejsc pokrytych grynszpanem.Osobiście stosuję 2-3 sekundowe sesje i po każdej sprawdzam czy już.Grynszpan nie odpadnie,a zmieni kolor z zielonego na brunaty.Ta brunatna substancja jest krucha i kolcami można ja usunąć.
Ile sesji?Do skutku.Bywa,ze jednej monetce trzeba poświęcić kilka dni.
Pozdrawiam. zdzicho

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Jak to zrobić?
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Lipca 2017, 15:18:19 »
Osobiście też odradzam używania do mechanicznego usuwania grynszpanu z monety materiału twrdszego niż miedź, czyli metalowe i stalowe igiełki zwłaszcza dla początkujących równają się w duzej mierze rysowaniem monety, zwłaszcza jeśli ktos jest niezbyt cierpliwy i "napalony" na szybki sukces. O wiele lepiej uzywac materiału pochodzenia roślinnego, czyli np. wykałaczki, te przez kolegę zdzicha zachwalane kolce zapewne też świetnie się do tego nadają.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Jak to zrobić?
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Lipca 2017, 15:33:33 »
Osobiście używam dłutka wykonanego z drutu miedzianego.Do tego pilniczek do stałego jego ostrzenia.Z chemii to winian,oliwka ewentualnie gotowanie w oleju. Eletrolizy użyłem tylko do 24 funtowej kuli armatniej (efekt bombowy  :) )
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Triplex

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
Odp: Jak to zrobić?
« Odpowiedź #18 dnia: 23 Lipca 2017, 18:53:23 »
Cytuj
Grynszpan można próbować usuwać kwaskiem cytrynowym a później zmywać wodą z mydłem lub pastą do zębów.

Dzięki, ale ja ciągle potrzebuję kwestii praktycznej. Kwasek cytrynowy jest w kryształkach. Rozpuszczamy go w wodzie, jakie stężenie? Tylko przemywamy, czy moczymy (jak tak to ile?) Czy kwasek i winian to bardzo różne substancje? Coś tam mogę poświęcić na eksperymenty, ale bez przesady... Mnie ciągle intryguje to gotowanie w oleju!

Szczerze mnie również ciekawi to gotowanie w oleju bo po efektach przedstawionych ze zdjęć kolegów to muszę powiedzieć że to bardzo skuteczna metoda.

Kwasek cytrynowy jest w cytrynie lub dostępnych w sklepach żółtych butelkach jako gotowy roztwór.
Nie ma potrzeby rozpuszczać w wodzie bo i tak stężenie tego z cytryny czy z butelki jest niewielkie. Tego w kryształkach nie używałem to nie wiem.
Najprościej widać, że jak położy się monetę na plasterek cytryny to sole z jej powierzchni rozpuszczają się i zaczyna się dookoła monetki robić niebieskawo.
Trzeba poeksperymentować, wszystko zależy od grubości grynszpanu.

Wiadomo że przy czyszczeniu zdejmie się patynę ale przynajmniej nie będzie to dziadostwo dalej monety zżerać.

Tu mam przykład trojaczka po czyszczeniu butelkowym kwaskiem cytrynowym:
http://triplex.blog.pl/files/2014/09/DSC00655.jpg
Jak widać moneta nie jest w stanie menniczym, ale jest teraz czytelna. Przed czyszczeniem cześć monety (jakoś 1/4) zawarta w polu pomiędzy US w stanislaus a P z pol była zakryta grupą warstwą grynszpanu i kompletnie nic nie było widać spod niej.
Nie ma patyny, okej. Jednak czasem warto wyczyścić.

Wżery zostaną, ale to chyba nie jest niespodzianka.
Grupa na FB - Monety Miedziane Polski Królewskiej - Zapraszam - https://www.facebook.com/groups/miedziakiPL

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Jak to zrobić?
« Odpowiedź #19 dnia: 23 Lipca 2017, 19:19:32 »
@Triplex
Ta moneta wygląda tragicznie. Dobra antyreklama kwasku  :(

kotek555

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: Jak to zrobić?
« Odpowiedź #20 dnia: 23 Lipca 2017, 19:27:23 »
Cytuj
ewentualnie gotowanie w oleju.
No właśnie, czepiłem się na ten olej. A może Kolega z tym olejem to "step by step"

Jedną wrzuciłem do kwasku cytrynowego (taki niemiecki gotowy w płynie - nawet bio :D) Zrobiła się zielona, jak trawa na wiosnę. Rysunku nie zniszczyłem,ale zieleń piękna, soczysta...

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Jak to zrobić?
« Odpowiedź #21 dnia: 23 Lipca 2017, 19:29:50 »
Moneta przed i po gotowaniu w oleju.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Jak to zrobić?
« Odpowiedź #22 dnia: 23 Lipca 2017, 19:36:58 »
W przypadku takiej monety, gdzie patyny i tak już nie ma już nie ma, olej sprawdza się znakomicie!

ZM

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Jak to zrobić?
« Odpowiedź #23 dnia: 23 Lipca 2017, 19:42:32 »
Właśnie zapomniałem dodać .Brak patyny to  wymóg dla tej czynności.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Triplex

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 68
Odp: Jak to zrobić?
« Odpowiedź #24 dnia: 27 Lipca 2017, 19:54:52 »
@Triplex
Ta moneta wygląda tragicznie. Dobra antyreklama kwasku  :(

 :-[

Moneta wygląda dobrze tylko te ubytki to właśnie wina grynszpanu który ją zżerał.

Nie było prawie nic widać spod grubej zielonej warstwy, część była czytelna no, ale to marne pocieszenie.
Teraz przynajmniej nic jej nie zżera.
Wyglądała jak coś pomiędzy tym:

(fotka z blogu Pana Chałupskiego - https://zbierajmymonety.blogspot.nl/2011/03/czyscic-czy-nie-czyscic.html)
a tym


tak samo to odstraszanie od czyszczenia elektrolizą (lub autolizą jak kto woli)

da się ale trzeba ostrożnie :)

kwasek + prąd to jest złe połączenie
Grupa na FB - Monety Miedziane Polski Królewskiej - Zapraszam - https://www.facebook.com/groups/miedziakiPL

Marienburg

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 154
Odp: Jak to zrobić?
« Odpowiedź #25 dnia: 04 Sierpnia 2017, 22:24:52 »
Myślę, że warto też wspomnieć o wersenianie… środek mało inwazyjny i doskonale usuwa grynszpan. Kolega TomekP pisał już o tym na swoim blogu.
http://moja-numizmatyka.blogspot.com/2016/03/nero-clavdivs-drvsvs-germanicvs.html
http://allegro.pl/edta-wersenian-dwusodowy-cz-d-a-100g-i5600727523.html
Marcin

 

R E K L A M A
aukcja monet