Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 03:57:16

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szóstak Zygmunta III Wazy 1627.  (Przeczytany 7620 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Janusz Kitowski

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Legitymacja: TPZN nr 125
Szóstak Zygmunta III Wazy 1627.
« dnia: 12 Sierpnia 2017, 09:08:59 »
Witam. W marcu 2016 kupiłem tego właśnie szóstaka i w trakcie upływu czasu jego wygląd uległ zmianie w stosunku do stanu kupna. Część monety z czerniała, zwłaszcza na stronie awersu. Prośba moja do kolegów mających większe doświadczenie, czy da się usunąć te czarne plamy, jeśli tak to czym? Do tej pory nie czyściłem chemicznie monet i nie mam doświadczenia w tym temacie.
Pozdrawiam Janusz.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Szóstak Zygmunta III Wazy 1627.
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Sierpnia 2017, 16:56:07 »
Ta moneta mnie się nie podoba. Na awersie różne litery G .W/g mnie fals.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Szóstak Zygmunta III Wazy 1627.
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Sierpnia 2017, 18:52:01 »
1. W jakim celu sa te dwa jednakowe zdjecia? Czy mialy byc sprzed roku i teraz, zeby porownac zaczernienie? Czy moze awers i rewers? W kazdym razie to nie dziala.
2. Jesli Pan nigdy nie czyscil, to lepiej niech Pan nie rusza. Jakiekolwiek czyszczenie chemiczne moze byc niebezpieczne dla patyny.
3. Jesli to fals to wylacznie chinski, nikt normalny nie falszuje tych monet, zbyt pospolite. Na chinski nowotwor mi to nie wyglada.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Janusz Kitowski

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Legitymacja: TPZN nr 125
Odp: Szóstak Zygmunta III Wazy 1627.
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Sierpnia 2017, 01:04:33 »
Moja wina, przepraszam. Zamiast zdjęcie rewersu wkleiłem awers. Podgląd nie działa, więc tak to wyszło.
Tak wygląda rewers.
Janusz.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Szóstak Zygmunta III Wazy 1627.
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Sierpnia 2017, 06:16:49 »
Jeśli naprawdę Pan chce, ale proszę nie traktować tego jako rekomendacji, bo pisałem, żeby nie ruszać; a więc, jeśli Panu tak to przeszkadza, to można wacik na patyku zwilżyć wodą amoniakalną i delikatnie przecierać te zaczernienia, aż przestaną drażnić. Po kazdym przetarciu natychmiast przemywać wodą destylowaną i osuszać miękką ściereczką, nie pocierać ale delikatnie dociskać. Patynę szlag trafi, ale plamy powinny zejść. Jeśli Pan ma, to zamiast amoniaku można użyć 10% roztwór winianu amonowo-sodowego. Procedura ta sama.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Janusz Kitowski

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Legitymacja: TPZN nr 125
Odp: Szóstak Zygmunta III Wazy 1627.
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Sierpnia 2017, 11:31:24 »
Dziękuję za cenne uwagi. Tak bardzo to mi nie przeszkadza. Zamknięty w kapslu ma swoje miejsce na palecie, obok innych, w lepszym stanie i tak niech zostanie.
Pozdrawiam Janusz.

 

R E K L A M A
aukcja monet