Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 03:20:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o identyfikację monety  (Przeczytany 6757 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Sierpnia 2017, 21:53:05 »
Przebiłem się przez 9 stron na forum "World of Coins" i są już pewne ustalenia co do świńskiego żetonu.

1) Był używany w automatach - jakich, nie wiadomo do końca. W 1937 r. maszyny typu "jednoręki bandyta" zostały zdelegalizowane we Francji. Mógł jednak być użyty w szafie grającej albo automacie z jakimś napojem. Datacja żetonu tak jak obstawiałem koniec XIX w. początek XX, może międzywojnie.
2) Producentem żetonu był medalier Francis Cartaux, a ten szczątkowy trójkąt to była jego sygnatura. Wewnątrz trójkąta był inicjał F.C., nad nim beczka. Jego fabryczka medali i żetonów mieściła się pod adresem 6, Cite Dupetit-Thouars, w Paryżu. Produkował dużo, bardzo dużo. Żetony szły na eksport do Wielkiej Brytanii, a nawet do Chile.
3) Czemu wieprz jest na żetonie? Może oznaczać wszystko, np. to, że osoba zlecająca wybicie żetonu miała w szyldzie sklepu wieprza (masarnia) albo burdel, przepraszam, dom uciech cielesnych  :D

Nie wiem jak teraz, bo dawno nie byłem w Monako, ale kiedyś dawali niebieskie wiadereczka jak ktoś obsesyjnie łupał na maszynach  :D córy Koryntu też nieszpetne były  ;)

Źródło całego zamieszania, czyli świński żeton został wyprodukowany w budynku z poniższego zdjęcia. W załączniku również firmowa karta korespondencyjna p. Cartaux.

Tomek89

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Sierpnia 2017, 10:04:41 »
Dziękuję za tak obszerna informacje bez tego forum nie dowiedział bym się co to za żeton dziękuję za zainteresowanie i za pomoc

Obolvs

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 161
  • Legitymacja: TPZN nr 079
    • Zapiski ze Starej Leśniczówki – blog numizmatyczno-historyczny
Odp: Prośba o identyfikację monety
« Odpowiedź #17 dnia: 22 Sierpnia 2017, 17:07:49 »
Nie ma sprawy. To wyjątkowe forum po to tu jest. Mroki niewiedzy trzeba rozświetlać  :)
Dodatkowo napiszę, że na poniższej stronie pierwsze dwa żetony świńskie zawierają ten sam wizerunek biegnącego wieprza. Przeznaczone jednak były one do użycia na terenie Zjednoczonego Królestwa (The Commonwealth), a nie Francji.
Były więc to również żetony rodzaju "nur für" (TO BE SPENT IN THE HOUSE), czyli w tym przypadku określonej grupy ludzi na danym terenie - pewnie jakiś bliżej nieokreślony przybytek rozpasania moralnego.

https://sites.google.com/site/malsmach2/spent-house


 

R E K L A M A
aukcja monet