Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:45:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 6 krajcarów legnicko-brzesko-wołowskich 1673 z błędem  (Przeczytany 8432 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
6 krajcarów legnicko-brzesko-wołowskich 1673 z błędem
« dnia: 01 Września 2017, 15:57:26 »
Witam!

Czy któryś spośród Kolegów orientuje się, jak można ocenić rzadkość tej sześciokrajcarówki (błąd DUX zamiast DUC, charakterystyczny kwiatek przed datą)?
Jeden egzemplarz, moim zdaniem bity tymi samymi stemplami, znalazłem w katalogu Kalinowskiego (Nr. 1680B).

ZM

adrianm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: 6 krajcarów legnicko-brzesko-wołowskich 1673 z błędem
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Września 2017, 13:20:32 »
W katalogu Millera/Ejzenharta ma przypisany stopień rzadkości R3 i faktycznie rzadko się pojawia.
Ta odmiana też jest uwzględniona w prezentacji Kazimierza Chorosia (ok. 17 min 44s)
44zog&index=15

Pozdrawiam

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: 6 krajcarów legnicko-brzesko-wołowskich 1673 z błędem
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Września 2017, 13:53:42 »
Dziękuję za odpowiedź!
Prezentację widziałem. Moim skromnym zdaniem "DVX" to naprawdę jest błąd (gramatyczny).
Legenda powinna przecież brzmieć:
MONETA NOVA ARGENT[EA] DUC[IS] SILE[SIAE] / LIGN[ICENSIS] BREG[ENSIS] ET WOLAVIENSIS
czyli "nowa moneta srebrna księcia (...)", a nie "nowa moneta srebrna książę (...)"...

ZM

adrianm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: 6 krajcarów legnicko-brzesko-wołowskich 1673 z błędem
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Września 2017, 14:33:44 »
Ja bym się skłaniał jednak do założenia, że legenda odnosi się do księżnej Ludwiki [DUCISSA], a w tym przypadku jest błąd rytownika.

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: 6 krajcarów legnicko-brzesko-wołowskich 1673 z błędem
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Września 2017, 16:42:58 »
Ciekawy jest w ogóle zapis literu U. Z reguły zapisywano ją jako V a tutaj mamy "u". Podobną punce z literą "u" użyto w talarze oleśnickim z 1620r.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: 6 krajcarów legnicko-brzesko-wołowskich 1673 z błędem
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Września 2017, 17:03:40 »
Proszę zwrócić uwagę że litera U jest kombinowana. Najprawdopodobniej chciano odejść od V stosowanego wcześniej i zrobiono literę U z litery I, kreski oraz drugiej litery I z przysłoniętym dołem. Jak widać litera nie jest spójna i składa się z warstw. Bardzo ciekawa i fajna moneta.
Qui Non Proficit, Deficit.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: 6 krajcarów legnicko-brzesko-wołowskich 1673 z błędem
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Września 2017, 17:55:35 »
Ja bym się skłaniał jednak do założenia, że legenda odnosi się do księżnej Ludwiki [DUCISSA], a w tym przypadku jest błąd rytownika.
Ależ tak, to jest błąd rytownika. W każdym wypadku jednak powinno być DUC, bo to jest w dopełniaczu: DUCIS / DUCISSAE...
Na 1/4 dukata z podobizną księżnej (patrz: https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=1277&lot=751) mamy (prawidłowo):
LOVISE.DG.DUC.SIL.LIG.BREG.Et.WOLAVI
Nie należy jednak zapiminać, że Luiza była tylko regentką. Nie jest przypadkiem, że na monetach zdawkowych (greszel, 3 i 6 krajcarów) jej podobizna się nie pojawia, także herb to herb księstwa, a nie jej osobisty, lub "małżeński" (jak na tym złotku). Porównajmy to z (nieco wcześniejszą) sytuacją Elżbiety Lukrecji cieszyńskiej: panuje, owszem, dożywotnio, jej portret pojawia się na wysokich nominałach; na drobnicy, a więc tym, co "idzie między ludzi", jest już jednak podobizna właściwego pana księstwa, czyli cesarza Ferdynanda!
Dlatego jestem raczej zdania, że niskie nominały - także ta sześciokrajcarówka - były bite w imieniu małoletniego księcia...

Proszę zwrócić uwagę że litera U jest kombinowana. Najprawdopodobniej chciano odejść od V stosowanego wcześniej i zrobiono literę U z litery I, kreski oraz drugiej litery I z przysłoniętym dołem. Jak widać litera nie jest spójna i składa się z warstw. Bardzo ciekawa i fajna moneta.
Rzymska szóstka w oznaczeniu nominału też jest dziwna. A monetka naprawdę fajna! Właśnie trzymam ją w ręku...   :D

ZM
« Ostatnia zmiana: 08 Września 2017, 18:11:10 wysłana przez zenonmoj »

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: 6 krajcarów legnicko-brzesko-wołowskich 1673 z błędem
« Odpowiedź #7 dnia: 08 Września 2017, 18:03:56 »
Rzymska szóstka w oznaczeniu nominału też jest dziwna. A monetka naprawdę fajna!   :D

ZM
Jak najbardziej. Do wybicia nominału stosowano raczej litery V i I, oczywiście jeśli nominał miał taką samą wielkość jak litery legendy. W tym przypadku nominał jest również kombinowany, co jest dziwne gdyż litery V oraz I występują w legendzie. Możliwe, że była to próba naprawy błędów powstałych przy wykonaniu stempla.
Qui Non Proficit, Deficit.

 

R E K L A M A
aukcja monet