Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 11:58:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki  (Przeczytany 34237 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Września 2017, 12:26:30 »
Innymi świadkami tamtych walk pozostają Arco Gavi, łuk rodu Gawiuszów, który stał po zewnętrznej stronie południowych murów i pod którym przebiegała droga prowadząca prosto z zachodniego mostu przez Adygę.
Do dzisiejszego dnia na bazaltowych płytach rzymskiej drogi zachowanej pomiędzy przęsłami łuku, widnieją regularne koleiny po kołach rzymskich wozów. Być może tym "torowiskiem" toczyły się koła kwadrygi Konstantyna, gdy wkraczał do zdobytego miasta.

Po drugiej, północnej części miasta stoi częściowo już tylko oryginalny rzymski most, zwany obecnie Ponte Pietra, który został wysadzony w powietrze w 1945 r. przez wycofujące się odziały niemieckie. Eksplozję przetrwał tylko jeden filar mostu, a cztery pozostałe odbudowano z gruzu wyłowionego z koryta rzeki.

Spacerując po zabytkowej części Werony, trudno nie natknąć się elementy rzymskiej architektury, które zostały wtórnie wkomponowane w młodsze budowle.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #31 dnia: 16 Września 2017, 12:34:42 »
Poza linią rzymskich murów miejskich znajdował się monumentalny amfiteatr. Jego zewnętrzne lico w większości legło w gruzach w następstwie trzęsienia ziemi w XII wieku, pozostawiając tylko cztery łuki i całe nietknięte wnętrze.

Współcześnie amfiteatr jest miejscem spektakli operowych i koncertów, a wypełnienie samej areny sceną i rzędami krzeseł zdecydowanie psuje widok. Z drugiej strony, zapewne przyjemnie jest kontemplować muzykę w tak historycznej scenerii.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #32 dnia: 16 Września 2017, 12:46:54 »
Po przekroczeniu Ponte Pietra, w północnej części miasta, na stoku opadającym ku rzece znajdują się pozostałości teatru rzymskiego. Podobnie jak w Brescii odzyskany po wyburzeniu postawionych na nim budynków. W pewnym sensie został jednak utracony ponownie. W teatrze odbywają się letnie spektakle teatralne i nadbudowa współczesnej sceny oraz wygodne siedzenia, praktycznie zasłaniają rzymskie pozostałości.

Nic nie mogę powiedzieć na temat pobliskiego muzeum, gdyż kiedy bylismy w Weronie trzy lata temu, odbywał się tam totalny remont i było zamknięte. W tym roku chciałem ponownie zawitać do tego miasta w nadziei na zwiedzenie muzeum i poprawienie zdjęć, które przyszło mi robić w koszmarnych warunkach oświetleniowych pochmurnego dnia. Zostałem jednak przegłosowany i Weronę dwukrotnie tego lata ominąłem bokiem. Muszę jednak tam wrócić... Skarb 15 tyś. antoninianów kusi i nęci, nawet jeśli będą wysypane bezładnie w gablocie :)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #33 dnia: 16 Września 2017, 12:48:43 »
Cytuj
Jest parę opisów tej gemmy np. tu

Wielkie dzięki Pawle!

Nie znałem tego opracowania, a przyda się :)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #34 dnia: 16 Września 2017, 20:24:00 »
Skarb 15 tyś. antoninianów kusi i nęci, nawet jeśli będą wysypane bezładnie w gablocie :)

Chyba, żeby przystanąć i zapłakać...  ;)
I to gorzko. A gdyby 13654 niewidocznych egzemplarzy zastąpić współczesnymi wyrobami, np. wycofanymi z obiegu lirówkami, a nadmiarowe monety sprzedać i kupić coś, co będzie dodatkowo cieszyło oko? Widok będzie ten sam - wielka kupa antoninianów.

Znając życie, pewnie też nie. Jak coś belongs in the museum, to na amen.
« Ostatnia zmiana: 01 Stycznia 2021, 21:20:58 wysłana przez zenonmoj »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #35 dnia: 17 Września 2017, 08:33:45 »
tak z innej beczki
Od kilku dni do mediów spływają informacje, o rozpoczynającej się we Włoszech epidemii nieuleczalnej gorączki afrykańskiej. Czikungunia zaczyna się jak grypa. Powoduje silną gorączkę (do 40 stopni Celsjusza) oraz sine bóle mięśniowe. W stolicy Włoch, Rzymie i otaczającym ją regionie Lazio zanotowano, jak na razie, kilkadziesiąt przypadków zapadnięcia na śmiertelną przypadłość, najwięcej w Anzio jednak lekarze są jednak przekonani, że niezidentyfikowanych przypadków może być nawet kilkanaście razy więcej i to w całej Europie.
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #36 dnia: 17 Września 2017, 11:20:59 »
Cytuj
Chyba, żeby przystanąć i zapłakać...  Mrugnięcie

Zapłakać ze szczęścia wymieszanego z  wzruszeniem :-*

Przepraszam, miało być 45 tyś. antoninianów, a de facto mowa o ilości przeszło 46 tyś.

Ciekawy przypadek. Skarb odkryty w 1876 roku, a już w 1880 wydano publikację z opracowaniem tego znaleziska. Jak na standardy muzealne i możliwości XIX stulecia, tempo zawrotne. Po stu latach przystąpiono do nowego, dokładnego opracowania tego skarbu. Do tej pory ukazało się kilka tomów. Dla przykładu IV tom (dla mnie najciekawszy okresem) opisujący monety od Karusa do Dioklecjana z Maksymianem Herkuliuszem, uwzględnia "tylko" skromną ilość 7783 egzemplarzy dokładnie opisanych i zilustrowanych na 60-ciu tablicach. Nasz kolega Barnaba może potwierdzić, że skarb La Venera i jego opracowanie jest wręcz kluczowe dla nowego spojrzenia na typologię i chronologię mennictwa Probusa. Podobnie jest z antoninianami diarchów (pierwszych dwóch tetrarchów), zaproponowana przez Gricourta datacja poszczególnych emisji, przestawia sporą część datacji ze starego tomu RIC V.

Podkreślam. Fundamentalne znalezisko i chwała muzealnikom z Werony, że nie zostało rozproszone. Współczesne  badania sporo jeszcze z tego skarbu mogą wycisnąć.

Link do opracowania z 1880 roku:

  https://archive.org/details/ilripostigliode00milagoog

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Września 2017, 11:23:09 »
Cytuj
tak z innej beczki
Od kilku dni do mediów spływają informacje, o rozpoczynającej się we Włoszech epidemii nieuleczalnej gorączki afrykańskiej.

EEEeee ? ? ? Jakiś związek ? Sugeruje Pan, że dopadła mnie afrykańska gorączka ;)

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #38 dnia: 17 Września 2017, 11:28:59 »
neee :D :D ale wydawało mi sie ze relacja jest na bieżąco z wyprawy .....   z Włoch :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Września 2017, 11:34:37 »
Podkreślam. Fundamentalne znalezisko i chwała muzealnikom z Werony, że nie zostało rozproszone. Współczesne  badania sporo jeszcze z tego skarbu mogą wycisnąć.
Tego typu znaleziska rzeczywiście "belong in a museum". Nawet gdyby nie zostały tak wzorcowo opracowane, to ich rozproszenie byłoby karygodne...

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #40 dnia: 17 Września 2017, 12:22:54 »
Cytuj
wydawało mi sie ze relacja jest na bieżąco

Post factum.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #41 dnia: 17 Września 2017, 13:05:16 »
Nasz kolega Barnaba może potwierdzić, że skarb La Venera i jego opracowanie jest wręcz kluczowe dla nowego spojrzenia na typologię i chronologię mennictwa Probusa.

Podkreślam. Fundamentalne znalezisko i chwała muzealnikom z Werony, że nie zostało rozproszone. Współczesne  badania sporo jeszcze z tego skarbu mogą wycisnąć.

Potwierdzam:) Probusem ze skarbu La Venera zajmuje się Jean Guillemain. W 2009 r. opublikował pierwszą część: La monetazione di Probo a Roma (276-282 d.C.), Rome, Quasar, 2009, 286 p., 20 pl. (« Ripostiglio della Venèra, Nuovo catalogo illustrato, III, 1, poświęconą wyłącznie monetom Probusa ze stołecznej mennicy (ok. 5 tyś monet). Jego klasyfikacja emisji rzymskich istotnie zaktualizowała i uzupełniła klasyfikację Pinka z 1949 r. Obecnie Jean pracuje nad opracowaniem monet Probusa z La Venera z pozostałych mennic (łącznie ok. 9 tyś).  Nie mogę się doczekać tego dzieła, bo istotnie zapowiada się kopernikański przewrót w klasyfikacji emisji z pozostałych mennic, na czele z Siscią !

A propos misji muzeów itd. ostatnio kolega ze Szwajcarii wspominał mi, że Pani kurator kolekcji numizmatycznej w muzeum w Weronie (uciekło mi jej nazwisko) jest bardzo sympatyczna i otwarta i nie miał żadnych problemów, żeby umówić się na osobistą kwerendę monet Probusa ze skarbu La Venera. Mógł też do woli fotografować monety z tego skarbu. Warto zatem Tomku ponownie kiedyś pojechać do Werony w celu odbycia takiej kwerendy. Z twojej działki też wszak jest co oglądać, jak sam wspominałeś (ponad 7 tyś sztuk!).

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Września 2017, 13:18:56 »
Klęska Rurycjusza Pompejanusa pod Weroną i kapitulacja tego ważnego strategicznie miasta, podziałała zapewne negatywnie na morale pozostałych sił Maksencjusza rozlokowanych w garnizonach miast północno-wschodniej Italii. Niestety, nie mamy zapisków dokumentujących przebieg dalszych wydarzeń i jedynie możemy stawiać hipotezy na podstawie nikłych śladów.

Najważniejszym miastem obronnym regionu była w tamtych czasach Aquileia. Zabranie przez Pompejanusa znacznych sił na odsiecz Werony, pozbawiło to miasto sporej części sił do odparcia ataku Konstantyna. Nie znamy przebiegu walk w tym rejonie. Zakłada się, że Aquileia skapitulowała bardzo szybko po krótkotrwałym oblężeniu.

Aquileia jako lokalna metropolia znacznie rozwinęła się IV wieku. Niestety, kolejne burze dziejowe, a zwłaszcza ustawiczne najazdy barbarzyńskie w V wieku, spowodowały upadek tego znaczącego ośrodka.
Część mieszkańców w obawie przed najazdami przeniosła się na mokradła w rejonie obecnej Wenecji, a inni na pobliską wyspę Grado, która stanowiła doskonałe schronienie przed hordami Hunów i Germanów.

Na nieszczęście dla dawnej metropolii, przesiedleńcy zabrali ze sobą sporą część elementów architektonicznych bogatego niegdyś ośrodka handlowego i kulturalnego. Dla przykładu, w chrześcijańskiej bazylice z VI wieku na wyspie Grado, można podziwiać mieszankę różnorodnych rzymskich kolumn pochodzących z akwilejskich świątyń pogańskich, portyków, lub z term.

W sennej dzisiaj Akwilei można podziwiać bazyliki wczesnochrześcijańskie, ale to już z okresu po podboju przez Konstantyna. Dawne rzymskie miasto wystaje z ziemi porozrzucane w różnych częściach skromnej dzisiaj mieściny. W większości zachowały się przeważnie negatywy dawnych zabudowań.
Trochę więcej widać na forum, czy w porcie rzecznym. Kilka domostw na poziomie posadzki, z zachowanymi częściowo mozaikami. Sporych rozmiarów mauzoleum lokalnego notabla i kilka okazałych nagrobków. Pamiętam zdziwienie, kiedy w miejscowej winnicy degustowaliśmy lokalne, płynne już płody ziemi. W pomieszczeniu z kadziami do fermentacji winna znajdowała się umywalka z kranem. W ścianę wmurowano przepiękną marmurową rzymską misę, a pośrodku stały zbiorniki fermentacyjne z aparaturą schładzającą Amica Wronki.

Bogate miejskie muzea - archeologiczne i paleochrześcijańskie, mogą poszczycić się fenomenalnymi eksponatami, z monetarnymi łącznie, ale mają jedną, wielka wadę - całkowity zakaz robienia zdjęć. Nie wiem jak teraz, bo ostatni raz byłem tam dziesięć lat temu i strasznie mnie pilnowali na widok porozwieszanych na szyi apartów. Może coś się tam zmieniło i jest już normalnie?

Przy pierwszej bytności w Muzeum Archeologicznym, udało mi się zrobić kilka fotek w samym lapidarium. Pośród licznych steli nagrobnych, można wyłuskać np. nagrobek kawalerzysty, który datuje się na przełom III i IV wieku. Puszczając wodze fantazji, można snuć przypuszczenia o nagrobku  jeźdźca poległego w wojnie 312 roku. Takich nagrobków znajduje się tam więcej. Do pokazania wybrałem ten szczególny, uwzględniający wełniany płaszcz z bujnymi frędzlami. To tak w nawiązaniu do pewnego trewirskiego awersu.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Września 2017, 13:24:52 »
W tym roku był remont i całkowita reorganizacja ekspozycji - dlatego sobie odpuściłem i planuję na przyszły...
ZM

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Doroczny sezon pielgrzymkowy do Mekki
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Września 2017, 13:28:36 »
"A propos misji muzeów itd. ostatnio kolega ze Szwajcarii wspominał mi, że Pani kurator kolekcji numizmatycznej w muzeum w Weronie (uciekło mi jej nazwisko) jest bardzo sympatyczna i otwarta i nie miał żadnych problemów, żeby umówić się na osobistą kwerendę monet Probusa ze skarbu La Venera. Mógł też do woli fotografować monety z tego skarbu. (...)"

Tak wygląda przeglądanie monet na żywo ze skarbu La Venera przechowywanym od ponad 100 lat w muzeum w Weronie...
« Ostatnia zmiana: 17 Września 2017, 13:36:21 wysłana przez barnaba »

 

R E K L A M A
aukcja monet