Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
24 Czerwiec 2018, 10:39:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Zmierzch bogów rzymskich  (Przeczytany 1084 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : 02 Marzec 2018, 00:23:15 »

Jeśli miałbym samodzielnie zgłębić się w ocean RIC'a i indywidualnie sprawdzać każdą emisję to utonąłbym.

Bez przesady. W ramach mennic emisje są ułożone chronologicznie. Wystarczy popatrzeć, co i z jaką legendą jest na rewersach monet wybijanych, powiedzmy, po roku 319, ale nie później niż do roku, powiedzmy, 329.

Mennic do sprawdzenia raptem 17, a ile frajdy!

PS. Zdawało mi się, że Pan pytał, kiedy znikają pogańscy bogowie, a nie, kiedy znikają u Konstantyna.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Elagabalus
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym

« Odpowiedz #16 : 02 Marzec 2018, 00:28:30 »

PS. Zdawało mi się, że Pan pytał, kiedy znikają pogańscy bogowie, a nie, kiedy znikają u Konstantyna.
A to nie będzie tożsame? (Mam na myśli "Zarząd", tj. Marsa, Jowisza, Herkulesa, Sola, etc.)
Elagabalus
Użytkownik
**
Poland Poland

Zainteresowania:
Starożytny Rzym

« Odpowiedz #17 : 02 Marzec 2018, 01:47:22 »

Mennic do sprawdzenia raptem 17, a ile frajdy!
17 mennic później...
Wychodzi na to, że ostatnim był Jowisz z mennic: Heraclea, Nicomedia, Cyzicus, Alexandria. Emisje z lat 321-24. U kilku koleżków. Nawet u niejakiego uzurpatora Martiniana. Oczywiście mogłem coś przeoczyć.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #18 : 02 Marzec 2018, 03:07:30 »

Wychodzi na to, że ostatnim był Jowisz z mennic: Heraclea, Nicomedia, Cyzicus, Alexandria. Emisje z lat 321-24. U kilku koleżków. Nawet u niejakiego uzurpatora Martiniana. Oczywiście mogłem coś przeoczyć.

Ano, na to wychodzi, że Jowisz skończył na tych bardzo popularnych monetkach "za pół ceny" (tj. wartych 12 i pół denara) emitowanych przez Licyniusza prawdopodobnie aż do dnia klęski. Razem z Licyniuszem przepadł więc i Jowisz.

Do kompletu trzeba jeszcze dodać Antiochię, bo Licyniusz miał wtedy 5 mennic. Naturalnie czuł co się święci i hojnie obdzielał tym Jowiszem nie tylko siebie i syna, ale także Konstantyna i jego dwóch synalków, a pod koniec w dwóch mennicach również Martyniana. Ale to już był krótkotrwały gest rozpaczy. Dlatego ten, kto by chciał zebrać całą tę ostatnią emisję Jowiszową w komplecie, z Martynianami będzie miał spory problem.

PS. Martynian nie był uzurpatorem. Dostał ten ryzykowny awans od Licyniusza prawdopodobnie jako propozycję nie do odrzucenia.

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Strony: 1 [2]   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM