Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:16:12

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Półtorak 1659 - Poznań - warianty  (Przeczytany 5406 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Półtorak 1659 - Poznań - warianty
« dnia: 16 Września 2017, 20:02:47 »

 Wczoraj zabrałem się za opracowanie na Numista odmian półtoraka poznańskiego z 1659 roku na podstawie dostępnych zdjęć. Efekt pod linkiem -> https://en.numista.com/catalogue/pieces96821.html

 Odmiany podzieliłem na dwa główne typy A i B (orzeł w koronie / orzeł bez korony) ze względu na to iż herb Wieniawa był na większości nieczytelny, a nie chciałem powielać podziału Kopickiego.

 Czy ktoś orientuje się w jakim katalogu znajdę informacje o wariantach tego półtoraka, bo zapewne ktoś to już wcześniej opracował i opisał ?

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Półtorak 1659 - Poznań - warianty
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Września 2017, 21:03:02 »
Cytuj
Odmiany podzieliłem na dwa główne typy A i B (orzeł w koronie / orzeł bez korony) ze względu na to iż herb Wieniawa był na większości nieczytelny, a nie chciałem powielać podziału Kopickiego.
Należy uściślić co Pan rozumie przez wariant a co przez odmianę i typ. Używanie tych słów jako synonimów chyba nie jest do końca dobre. Pana podział jest dla mnie trochę bezsensu. To co Pan przedstawił to pewne szczegóły, jednak nie mam wątpliwości, że oba typy A/B są dziełem tego samego rytownika. Podział Kopickiego jest jednym z lepszych. Na większości monet z Pana strony da się zauważyć czy herb Wieniawa jest samodzielny czy też występuje w obramowaniu. Ta różnica wydaje się być nad różnice w puncach/rysunku stempla z ręki tego samego rytownika.

Niedługo powinien ukazać się mój artykuł na temat półtoraków 1658-1666 w BN, ponieważ warto by było znać ich właściwą atrybucję.


geraltttt82

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • http://en.numista.com/echanges/profil.php?id=62681
Odp: Półtorak 1659 - Poznań - warianty
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Września 2017, 22:11:43 »

 Miałem pewne wątpliwości umieszczając moje pytanie tutaj na forum. Cóż, nie myliłem się. Miejmy nadzieję, że pana artykuł będzie odkrywczy i wniesie coś więcej, poza powielaniem dotychczasowych "lepszych" podziałów. Na przyszłość proszę się jednak nauczyć, odpowiadać na pytania które ktoś zadał. Jeśli potrzebowałbym porad odnośnie znaczenia poszczególnych słów, lub wyrażenia opinii czy to co robię ma sens, to z pewnością bym o to poprosił.

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Półtorak 1659 - Poznań - warianty
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Września 2017, 22:35:15 »
Ja nie udzielam Panu porad. A jedynie twierdzę, że aby odpowiedzieć na pytanie chciałbym wiedzieć co to wariant, ponieważ takie określenie jest w Pana pytaniu. Jeśli wariant = legenda to polecić mogę katalog Kurpiewskiego oraz nową pozycję "Katalog monet 1/24 talara z XVII wieku bitych na terytorium Rzeczypospolitej i terytoriach powiązanych"; Nieczitajło, Zamiechowski; Kijów 2016. Odpowiadając bardzo ścisłe na to pytanie i bez żadnych dygresji tak jak Pan chciał to półtoraki poznańskie 1659 nie są nigdzie notowane.

edit:
Przepraszam za "bez sensu" - to nie było grzeczne z mojej strony. Proponowany przez Pana podział jest robiony na siłę - taki był sens tych słów.
Forum nie należy się bać, lecz to nie encyklopedia i dyskusje się zdarzają. Proszę się nie zrażać.
« Ostatnia zmiana: 17 Września 2017, 22:53:04 wysłana przez Optimus_Prime »

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Półtorak 1659 - Poznań - warianty
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Września 2017, 23:54:51 »
Co znaczy nie są nigdzie notowane ? Naprawdę wystarczy poszperać po forum.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Półtorak 1659 - Poznań - warianty
« Odpowiedź #5 dnia: 18 Września 2017, 07:52:10 »
Cytuj
Co znaczy nie są nigdzie notowane ?
Więcej szczegółów w przyszłej publikacji  ;)

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: Półtorak 1659 - Poznań - warianty
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Września 2017, 13:48:33 »
Witam. Postaram się dorzucić parę swoich kamieni do ogródka.
Pytanie o wariant czy odmianę jest ważne, zwłaszcza gdy opisując monetę oceniamy różne elementy. W półtorakach, które przecież nie nalezą do szczególnie ozdobnych mamy na rewersie "jabłko" z obwódką, legendę , datę, nominał i ozdobniki z interpunkcją. Na awersie korona, tarcza w obwódce z wszystkimi szczegółami, legenda i ozdobniki. Waga każdego z tych elementów w określeniu odmiany jest różna i trzeba przekopać wiele monet, żeby porządnie określić zasady klasyfikacji. W tym wypadku, po przejrzeniu prezentowanych monet ( zastrzegam ,że nie podchodziłem jeszcze do tematu Jana Kazimierza po swojemu...) zwróciłbym raczej uwagę na duże elementy... Z pewnością jako osobną odmianę  potraktowałbym raczej półtoraki z kanciastą tarcza sercową, tym bardziej ,ze towarzyszy jej odmienny typ korony; inną dużą różnicą jest oczywiście wariant herbu podskarbiego. Co do obecności lub nie korony nad orłem, zgadzam się z kolegą Optimusem , że oba orły są jak nie identyczne to pochodzą z tej samej serii, możliwe że dodatkowo puncowane koroną. Traktowałbym zatem odmiany z koroną może jako wcześniejsze względem tych bez, ale raczej nie traktowałbym tego jako głównego kryterium klasyfikacji. Z własnego doświadczenia wiem, że bardzo łatwo popaś w przekonanie, że odkryliśmy coś czego wczesniej nikt może nie widział, a prawda jest taka , że nikt na drobne szczegóły nie zwracał uwagi przy tak pospolitych i podobnych monetach skupiając sie raczej na treści legendy...
« Ostatnia zmiana: 19 Września 2017, 15:44:02 wysłana przez korabgoran »

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 001
Odp: Półtorak 1659 - Poznań - warianty
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Listopada 2017, 19:26:23 »
Co znaczy nie są nigdzie notowane ? Naprawdę wystarczy poszperać po forum.
W związku z tym, że artykuł o półtorakach ukaże się w BN 1/2018 to mogę już napisać, że jego główną tezą, którą mam nadzieję udowodniłem, jest to, że półtoraki z 1659 roku to monety wybite w mennicy krakowskiej.

 

R E K L A M A
aukcja monet